| IhNomUhNitPARIS a întrebat:

Așa-i ca, casa părintească nu se vinde? sad

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Cind merg acasă la Timișoara, adesea merg sa vad casa "părintească", a bunicilor, casa în care am crescut. E vinduta de 30 de ani, am trait acolo 20, dar cand o vad, ma cuprind amintirile și nostalgia.
De era după mine, nu o vindeam. Era o casa frumoasa, cu gradina și livada (aveam mereu fructe din primăvară pana tirziu în toamna), un atuu serios dat fiind ca era în oras.

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru cristi202):

. Ce răspuns bun ai dat man.
Păcat ca nu mai stai în TM.

| cristi202 a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Mersi.
Da, păcat. Nici un oras din România nu e ca Timișoara. Într-un fel, regret ca nu mi-am dus soția acolo, încă am un apartament și o am pe mama mea.

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru cristi202):

Păcat ca nu-s toți Romanii ca tine.
Ăștia ma acuza ca înjur toată ziua, pai cu tine niciodată nu m-am înjurat, mereu am vorbit politicos cu tine. Și da, te respect, ești un exemplu pentru societate. Pe tine niciodată nu te-am înjurat, te ai comportat frumos, ai răspuns politicos.

| cristi202 a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Respectul trebuie sa fie înainte de toate, nu?

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru cristi202):

Sunt uimit. Ma mir cum de mai exista oameni civilizați, mai ales pe TPU.
Da, ai perfecta dreptate.

45 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cacofoniile pot fi evitate cu un minim de efort intelectual.
In loc de "Așa-i ca, casa părintească nu se vinde?" puteai sa scrii "Așa-i ca vorba casa părintească nu se vinde este corecta, reala, adevarata, etc?" Pusul virgulei intre cele doua cuvinte nu scuza cacofonia. Si daca ne vindem pamanturile (suntem una din putinele tari din Europa care face asta) ce drac sa mai facem cu locuintele goale?

| darrio2007 a răspuns:

Asa-i, asa-i!

| RAY a răspuns:

Asa_i ca nu ai ce sa vinzi dar vrei atenția noastra?

| mihai69 a răspuns:

Nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... se mai vinde.

Tataie, tu esti sub acoperire? Ma testezi? thinking

| Wr3nch a răspuns:

Ba se vinde, si inca multi incearcalaughing

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru Wr3nch):

Banii primează în ziua de azi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Așa e

| Lukasssz a răspuns:

Se vinde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu...însă sunt și situații în care nu ai încotro. sad

| Sekim a răspuns:

Amintirile se țin în suflet, nu in bunuri.

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru Sekim):

Asa e. Trebuie sa trec peste acea perioada grea, privind moartea mamei.

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru IhNomUhNitPARIS):

Peste aceasta perioada grea *

| anonim_4396 a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Condoleanțe! sad

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru anonim_4396):

Ce sa mai,, o sa ma sinucid cât de curând, ca nu pot sa trec peste moartea mamei, plâng zilnic după ea, ore întregi de când o murit.
În familie am numai dușmani, nu am prieteni, depresie imposibil de tratat. În maxim o luna de zile sper sa îmi fac curaj sa fac acest pas, nu pot trai asa, nici hiperhidroza nu ma lasă să trăiesc, nici depresia și atacurile de panica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

De ce nu o iei frumos pas cu pas si mai intii sa mergi sa vizitezi ceva medici? Sint atitea chestii interesante care se intampla...

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru GabiDumitrescu):

Medicii Romani sunt execrabili când vine vorba de psihiatrie, Psihiatria nu o ajuns la un nivel fundamental, ști de ce? Fiindcă nici în 2021 nu s-o demonstrat științific unde se afla mintea.
Ce sa trateze daca medicii nu știu unde se afla mintea? Nu ai cum sa vindeci ceva ce nu cunoști, ce nu e dovedit științific, și nu ii ști mecanismele happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Tu ești Overeem?
Știi, lucrurile bune se pot întâmpla când te aștepți mai puțin. Uite, oamenii puternici primesc o astfel de viață, iar ei se pot folosi de asta ca să devină și mai puternici. Doar nu vrei să renunți, nu?

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru anonim_4396):

O sa renunț. O sa ma sinucid.

| Salontanul a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Medicii Romani sunt execrabili când vine vorba de psihiatrie, Psihiatria nu o ajuns la un nivel fundamental, ști de ce?
Traducere: Medicii "romani" sunt execrabili când vine vorba de psihiatrie"." Psihiatria nu "a" ajuns la un nivel fundamental"." "Știi" de ce?
Ti-am pus intre ghilimele erorile gramaticale. Si asta este numai o parte. O sa continui daca nu intelegi ca jignind nu dai dovada de educatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Nu merită. Doar lașii fac asta, tu ești un om puternic.

| Salontanul a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

E normal sa ai dusmani in familie. Dupa cum te comporti...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Serios? Daca pui problema astfel...

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Eu n-aș vinde-o, aș da-o în chirie iar din chiria respectivă dau bani pe întreținere. Dacă am noroc mai rămân și eu cu ceva bani.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! happy Nu prea, e un dar de moștenire cumva, și păstrează în ea amintirile vechi.E locul unde am crescut. big grin Totuși, în situații de excepție, cum ar fi; nevoi materiale, sau lipsuri financiare, se vinde. big grin Nu este nici-o tragedie, nici-un păcat. Funda? big grin.

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Man fundele nu o sa îți aducă de mâncare, nici nu o sa îți plătească facturile, și nici faima nu vei obține prin funde în realitate.
Unii își dau singuri funde de pe alte conturi laughing

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Ce idee bună mi-ai dat. laughing

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Eu zic sa nu o vinzi. Dacă chiar ai de gând sa o vinzi, mi se atribuie și mie o suma mica de bani, un 200 de euro acolo pentru idee laughing

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Totul este de vânzare. Chiar și sufletul. Este normal să te atașezi emoțional de lucruri, dar asta nu face bine psihicului.

| jj7700 a răspuns:

Orice casa se vinde la nevoie sau in momentul oportun. Nu putem acumula case doar de dragul de a le detine ad infinitum. Decat sa o lasi in paragina sau sa toci banii cu mentenanta ei, mai bine o vinzi cuiva care va putea intrebuinta mai bine locul. Nu confunda iubirea de parinti cu atasamentul emotional de un bun material.

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru jj7700):

În bun material care are o însemnătate uriașă pentru mine având în vedere ca cele mai frumoase momente ale vieții mele au fost petrecute în aceasta casa alături de părinți, care cum nu mai sunt. Parca dacă ar vinde-o familia ar vinde și,, pragul cu amintiri ", ar vinde ultima" firimitura "ce o mi rămas din ei.

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru IhNomUhNitPARIS):

Un bun material *

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Amintirile sunt ceva personal si iti ramin doar tie. Casa aia poate sa ia foc, sa pice un avion pe ea, sa fie pusa la pamint de vreo inundatie sau o explozie. Aminitirile ramin. Mi se pare o monstruozitate pur romaneasca agatatul asta de lucruri...

| IhNomUhNitPARIS explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate.

| IhNomUhNitPARIS explică:

Vad ca ștergi salontane răspunsurile în mod abuziv.
Rectific. Unii medici romani sunt execrabili când vorbim despre Domeniul Psihiatric.
Domeniul Psihiatric nu o ajuns la un nivel fundamental.
Mulțumit?
Am scris întrebarea în chinuri și plansete vizavi de pierderea mamei, am greșit da, dar tu duci lipsa de empatie.
Îmi scrii în privat cu cu și aduci în discuție de agramatism, hai ca nici nu suntem Ipocriți.
Te legi de educație când tu blestemi în pm laughing

| Naiceface a răspuns:

Nu