| Invictusman a întrebat:

Așa-i ca dacă ești tăcut nu prea ai șanse sa îți găsești o iubita fiindcă ești catalogat plictisitor? Sau dacă ești tăcut ai șanse foarte mici sa cucerești o fata fata de unul care e sociabil?

Nu mai e mult pana la ziua mea de naștere și cam am de gând sa îmi pun capăt după ziua de naștere, dar îmi e teama sa nu ajung în lumea celor ce suferă veșnic și nu mai e cale de întoarcere.

Am primit un răspuns de la acest user și m-a cam pus pe gânduri acest răspuns.

acum 3 ore | GiovaniiNNN87 a răspuns:
Declară răspunsul câştigător
"De aceea vă zic vouă: Orice păcat și orice hulă se va ierta oamenilor, dar hula împotriva duhului sfânt nu se va ierta." (Matei 12; 31)

Relatează asa ceva în Biblie?
"Cumva hula împotriva duhului sfânt" reiese Sinuciderea?

În ziua de azi naibii nici sa te sinucizi nu mai poți?
Cine naibii poate trai cu o depresie de peste 15 ani?
Și robotul ruginește daramite omul și mai sunt și acuzat de unii din familie ca ma prefac ca sunt bolnav ca să nu mă duc la munca, gunoaie de oameni.

Ray și unele persoane preciza de nenumărate ori ca din cauza ca sunt urâți, nașpa, nu au noroc în dragoste, nu atrag sexul opus, pe naiba!
Am în familie persoane urate, zici ca unii au naufragiat din canale și au avut o gramada de gagici, mulți nu au nici măcar 10 clase terminate, dar au papagal, vrăjeală cum spun unii.
Dacă chiar exista Dumnezeu de ce fix eu sunt cel mai asocial? De ce din toată familia fix eu sufăr de o depresie incurabila?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calm, nu esti singurul. Daca nu te sinucizi de frica barbosului, atunci e efectiv irelevant ce faci, pentru ca esti deja mort. Legat de familie... de ce mai stai cu ei daca te acuza in loc sa te sustina? Gaseste-ti cumva o cale proprie si personala. Din depresie au rezultat opere literare/muzicale extraordinare. Intr-un final nu e dracul asa de negru...

21 răspunsuri:
| Morbid a răspuns:

Nu esti catalogat drept plictisitor, bine nu de toate persoanele(fetele).
Cel mai bine esti tacut, e mai bine asa, de cate ori nu am stricat vreo relatie cu vreo fata pentru ca nu eram tacut.(tacut = masculin) e o diferenta dintre a fi tacut pentru ca esti anxious, alta pentru ca esti masculin, depinde numai de tine cum te consideri, cel mai bine nu ar trebui sa lasi alte persoane sa puna etichete asupra ta, dupa sa crezi ca esti intr-un anume fel numai pentru ca asa a zis persona x.
Cele de care esti catalogat asa, ei bine trebuie sa o lasi balta, nu are rost sa te chinui sa schimbi perceptia altei persoane asupra ta. Daca te vrea bine, daca nu, nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare,

Din ce ai spus aici... sa inteleg ca ai mai multe probleme sau intrebari. Cred ca as mai adauga si faptul ca nu stii ce vrei cu adevarat, ceea ce nu este un lucru neaparat rau.

Pentru inceput... care este problema principala? Ca nu ai iubita la aceasta varsta? Ca te consideri plictisitor? Ca alte persoane au "gagici" cum zici tu acolo?

Si de la cine ai ascultat sfaturile respective? De la persoane care nu au prietene? Sau de la care au? Sau de la care au avut? Adica... o persoana care nu a avut, ar putea sa iti zica de ce nu a avut? big grin Nu prea cred.

Fii atent, incearca sa renunti doar pentru 1 ora la aceste conceptii, tot ceea ce stiai pana acum, si incearca sa vezi cum te simti. Sa zicem ca nu exista probleme in lume, nu exista nici lume de altfel, nu ai nimic de facut, nimeni nu te grabeste sa faci nimic, ai tot timpul din lume sa faci ceea ce vrei, nu sunt oameni care sa te judece, nu sunt persoane pe care sa le judeci. Cum te-ai simti in acel moment?
Daca te-ai simti bine, atunci sa stii ca toate lucrurile astea se pot intampla, si chiar asa sunt. Adevarul este ca toti oamenii sunt oarecum singuri, totul tine de povestea lor, de ceea ce fac. Daca in momentul de dupa secunda asta vrei sa nu te mai intereseze un lucru anume, sa stii ca poti sa faci asta.
Dar daca nu vrei, si te lasi afectat de aceste lucruri, atunci trebuie sa faci ceva in privinta asta.

Nu, nicio persoana nu este plictisitoare, toti suntem diferiti, incepand de la structura ADN.

De ce ai zis acolo ca daca esti tactu ai sanse sa gasesti o fata, mai mici decat unul care nu este asa? Pai de ce faci comparatie? Nu te ajuta cu nimic asta, sa stii.

Si pe langa acest lucru, tu vrei o fata? Orice fata? Nu fata respectiva, care o sa ramana langa tine mereu? Daca vrei orice fata, poti sa gasesti oriunde.

Poate nu ai gasit pana acum, pentru ca te intrebi asta, pentru ca ai ajuns sa pui intrebarea asta si sa te gandesti sa iti iei viata dintr-un astfel de motiv.

Asa ca ce poti sa faci, ar fi sa incerci sa te pui pe picioarele tale, sa renunti la aceste judecati ale lumii, ca pana la urma... o sa imbatranesti, ca toti ceilalti, si te asigur ca in acel moment o sa realizezi ca sa te iei dupa unul si dupa altul, a fost cea mai mare prostie din viata.
Citeste, dezvolta-te, fa miscare, mananca sanatos, gandeste pozitiv, iesi afara, implicate in ORICE lucru pe care il poti faci, fii deschis, fii amuzant.
Si cel mai important, sa nu ai asteptari. Daca te multumesti cu putin si daca nu ai asteptari, asa o sa vina mereu lucruri neasteptate, care sunt si cele mai bune big grin

Succes iti doresc!

| Invictusman explică (pentru DoarBogdan):

Ca sunt tăcut, nu am personalitate, și da, sunt plictisitor, dar nu știu daca asa sunt eu din fire sau sunt asa din cauza depresiei.
Sunt puțin revoltat ca unii care-s sociabili dar analfabeți cu câteva clase au succes la fete, iar eu nu am care am fost premiant în liceu și olimpic, din cauza ca sunt tăcut am multe insecuritati. Dar nu asta e problema eu oricum o sa ma sinucid fiindcă nu pot sa ma acept asa cum sunt, și am o ura rasiala pe Romani și Țigani extrema câteodată, nici nu pot cunoaște pe cineva din cauza asta am menționat într-o alta întrebare de ce sunt rasist și nu îmi plac mulți Romani și Țigani.
Ura asta rasiala ma distruge de aceea vreau sa îmi pun capăt, și repet nu poți trai cu o astfel de depresie crunta, nu ști cum e sa ai o asa depresie severa fiindcă nu ai avut, una e sa ai o depresie de câteva luni alta e sa ai de 17 ani, mi-o luat toată energia, ambiția, motivația depresia, nu mai ma interesează nimic, sunt indiferent la orice, mam izolat social complet fiindcă am avut prieteni care mi-au cauzat multă suferință, am dat de un Țigan care și el mi-o provocat multe probleme care m-au marcat.
Ce sa fac eu daca pe psihiatrii ii depășesc depresia mea? Dacă tratamentele lor sunt 0?
Sa trăiesc toată viata cu o depresie care se tot schimba brusc din bine în rău și din rău în bine indiferent dacă sunt pozitiv sau negativ? se întâmplă la infinit acest lucru, nu reușesc nicicum sa cunosc mecanismele ei, nu reușesc psihiatrii darmite eu.
Nu e ceva ieșit din comun ca am făcut fata unei depresii de 17 ani? Ca nu m-am refugiat în alcool, droguri, țigări, cafea? Dar m-am saturat sa ma chinui sa ma scol din pat din răsputeri și sa fiu mereu trist, și când am câștigat odată la pariuri suma de 20.000 de lei eram foarte trist și aveam gânduri de sinucidere fiindca asa se manifesta depresia.
Am încercat multe tratamente și nu au dat roade.
Întrebarea e cu,, hula împotriva duhului sfânt, din asta ce reiese Sinuciderea? Asta e singurul păcat de neiertat? Nu ai cum sa îmi înțelegi depresia repet ca nu ai trecut prin ce trec eu de 17 ani, una e sa citești ce scrie despre depresie alta e sa trăiești cu "ea" atâția amari de zile.

| Invictusman explică (pentru Morbid):

Mi-o spus unul ca unii ma cred prea tăcut și ca ma subestimează din cauza acestui fapt.
Ce sa fac eu daca depresia mea e imposibil de controlat și stările se schimba la infinit indiferent ca sunt pozitiv sau negativ?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Invictusman):

Dar de unde stii tu prin ce depresie am trecut eu? big grin Sau oricine altcineva?

Daca aia este singura ta problema, legata de faptul ca Dumnezeu o sa te ierte sau nu, nu cred ca cineva se poate pronunta in aceasta privinta. Din punct de vedere religios, nu prea este ok. Si nu, cu siguranta, tot din acest punct de vedere, la fel ca sinuciderea mai sunt si alte pacate de "neiertat".

| Invictusman explică (pentru DoarBogdan):

Fiindcă dacă aveai o depresie catastrofala nu mai puteai termina faculta, și ce realizări mai ai tu (masterul) o depresie grava îți fura toată motivația, energia, ambiția, interesul, ai moralul la pământ ai funcția cognitiva afectata în unele cazuri ireversibila.
Dacă aveai o depresie asemănătoare cu a mea nu aveai toate aceste realizări, și ca să ieși din depresie nu trebuie sa faci ceva ca să treacă, daxa o faci înrăutățește lucrurile am încercat eu asta, am testat eu, e ca și cum accelerezi mașina dar e pe frână, când îți revine motivația atunci simți sa faci ceva ca să schimbi ceva.
Mie mi se schimba brusc starea indiferent de conjunctura, e imposibil de controlat, e ceva bine inradacinat la nivel subconstient.
Asta cu hula, aici sunt interesat sa mi se răspundă, dacă : "hula împotriva duhului sfânt" rezulta Sinuciderea, fiindcă ieri duhovnicul mi-o spus ca Sinuciderea nu se iartă sub nici o forma, de parca știe el cum e sa trăiești cu o depresie asa graba, mai îmi spunea și sa țin post.

| SilentRain a răspuns:

Și te luai de mine laughing)
laughing)

| SilentRain a răspuns:

Nici măcar nu știi cum mă cheamă, dar deja faci afirmații de parcă mai cunoaște ca în palmă
Totuși e ironic cum te-ai luat de mine, pe urmă ai venit cu întrebarea asta "bombă"
blushing Bine dragă te evit, spânzurare plăcută big grin

| SilentRain a răspuns:

Oftigataaaa fiinta de om mai ești! laughing Bea o gură de apa ai să lesini
Cred că stai geana pe fiecare răspuns al meu, poate mai afli ceva, tu și babele la 60 + rolling on the floor
Lasă să fiu eu ipocrita cu cine vreau eu, tu fi onestul Pământului!
Ce sunt eu varză, da tu ești varză murată și tocată :*

| Invictusman explică (pentru SilentRain):

Bine, te iubesc.
O zi placuta :*:*

| SilentRain a răspuns (pentru Invictusman):

Și eu mă iubesc
Îți doresc la fel...în sensul opus big grin

| BuLaNNNeL a răspuns:

De ce dai vina pe un Dumnezeu pentru eșecurile tale?
De ce pui totul pe seama depresiei, când ai putea să-ți schimbi gândirea (regula de aur) și să apelezi la medicație data de specialist (când tot el îți pune diagnosticul de depresie, nu tu sau cei de pe TPU).
Care a fost ultima dimineață în care te-ai bucurat pentru că te-ai trezit? Întreg? Sănătos?
Când te-ai bucurat ultimă data de un răsărit, dar de un apus?
Vrei motive sa fii vesel? Du-te prin spitale, du-te la oncologie, iar daca ai inima tare du-te la oncologie pediatrica sau cum se numește cea pentru copii. Îți garantez că după o vizită de genul, vei plânge mult, știi de ce? Că-ți vei da seama că te-ai plâns ca un prost pentru nimicuri. Alea-s PROBLEME reale.
Vrei sa fie cineva vesel pentru tine?
Vrei sa fie cineva sociabil pentru tine?
Vrei sa iese cineva afara pentru tine?

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca esti tacut nu inseamna ca nu esti interesant. Poti sa fii si tacut si interesant in rarele momente cand vorbesti

| Drimmero a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Foarte bine ai spus-o! Aviz tuturor depresivilor si a celor tristi ca n-au gagica care au impresia ca asta e motivul pentru care viata lor e cea mai nasoala si ca nimeni si nimic nu ii va ajuta, ca deja groapa e sapata si mai au doar sa se arunce in ea si ceilalti sa arunce de pe margine cu pamant pentru a-i ingropa de tot, victimizarea si resemnarea asta pentru nimic au inceput sa ma enerveze la culme si jur ca le-as da o palma peste bot ca sa-i trezesc la realitate dar nu pot prin ecran. Viata e atat de scurta, e frumoasa in esenta si atata timp cat esti sanatos poti sa te consideri norocos, sunt oameni in faze terminale care si-ar dona absolut orice numai pentru a fi din nou sanatosi iar astia plang mai rau decat adolescentele. Depresia a devenit o moda, o scuza pentru a nu face nimic cu viata ta, cum am mai zis, ma enervez degeaba cand citesc pasivitatea unor oameni, ma scarbeste efectiv, nu vorbesc neaparat de el ci de cei care fac asta. Au unii niste motive pentru care sunt depresivi de te doare capatana...lipsa de ocupatii, de munca naste monstruleti.

Deci si raspunsul meu pentru el e: Fii dracu barbat si lasa prostiile astea cu sinuciderea si mizerii d-astea, traieste-ti viata ca e prea scurta si nu stii de unde sare iepurele ca sa iti schimbe in bine cursul vietii. Faptul ca n-ai gagica nu e vreun capat de drum, fete gasesti oriunde, mai intai lucreaza la tine si dupa gasesti si pe gustul tau.

| Drimmero a răspuns:

Ce mascarici esti, saptamana trecuta mai ceva ca imi faceai plecaciuni iar acum cand am zis ceva care nu iti convine mai ai putin si arunci cu blesteme, oamenii de teapa ta n-ar merita nici o flegma intre ochi, sunteti prea nesemnificativi. Am incercat sa te ajut, nu merge cu sfaturi d-alea cocolositoare, stilul meu e de imbarbatare, nu sa mint frumos. Daca ai inteles ca te-am pus la zid, e problema ta, nu ma mai intereseaza.

Si stai linistit ca sunt aproape sigur ca nu voi avea vreodata depresie oricate blesteme ai arunca tu sau altul.

| Invictusman explică (pentru Drimmero):

Chester bennington s-o sinucis, Robin Williams s-o sinucis + multe alte vedede și persoane ce luptau cu depresia și voi spuneți ca e la moda depresia, sau cerșim atenție, doamne ce analfabeți rolling on the floor
Pana și Mădălina Manole sa sinucis

| Invictusman explică (pentru GabiDumitrescu):

Ca sunt analfabeti unii din ei, nu știe ca depresia e o boala extrem de grea, cine nu o avut nu știe, doar sa comenteze știu unii, sunt limitați rău în gândire, atâta pot primatele, au retard mintal nu știu, daca mie mi-o zis pe fata ca unele depresii nu se mai vindeca și ca trebuie luat toată viata tratament ce mai poți sa spui? Ști care e chestia? Da depresiile grave nici măcar nu tratează, nu mai vorbim de vindecare, fiindcă depresiile astea de secole au rezistenta la tratamentele astea de doua parale.
Când vine unul cu dovada ca o scăpat de depresie dupa 10 ani atunci îl voi crede, sfaturi și sa fim ignoranți putem fi cu toții, și superficiali. De depresii ca astea scapi numai daca dai coltul îți spun eu.
Dar bine, are multe cauze, cine nu reușește sa meargă la endocrinolog fiindcă depresia poate fi și organica nu doar psihica sau de cauza hormonala.
Endocrinologii pot ajuta acolo unde pisatii ăștia de psihiatrii nu mai fac nimic, ăștia nu mai la bani se uita.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Invictusman):

De acord cu tine ca de (majoritatea, daca e sa fim onesti) depresiilor scapi doar prin deces. Pina la urma, cred ca depresia reprezinta intr-un final starea aia pe care o capeti cand deschizi cu adevarat ochii si realizezi cit de degeaba e intreaga existenta. Pe de alta parte, exista opioidele pentru mase, in special religia, care ii ajuta pe multi sa bage joc de glezne cu ignoranta inainte.
P.S. Te face sa te simti mai bine daca o ataci pe SilentRain?
P.S. 2 Poti sa o duci mai bine si cu ajutorul celor de la endocrinologie, chiar si nutritie. Buba e cand totul e in parametri, maninci bine si sanatos, ai tot ce trebuie material, dar starea aia e tot acolo.

| OldSoul a răspuns:

"Așa-i ca dacă ești tăcut nu prea ai șanse sa îți găsești o iubita fiindcă ești catalogat plictisitor? Sau dacă ești tăcut ai șanse foarte mici sa cucerești o fata fata de unul care e sociabil?"

Sanse ai. Problema este concurenta, care ar vreajeala.

Observ ca de multe ori, poti sa fii oricat de ok ai fii, daca nu folosesti vrajeala, nu prea ai sanse.

Fetele in ziua de azi sunt grabite, nu mai au timp sa cunoasca oamenii. Daca ai facut ceva, ce nu le convine, le e mai usor sa te inlocuiasca decat sa te inteleaga, sau macar sa incerce asta. De asta noua, persoanelor mai "retinute" ne este oarecum greu sa creem o conexiune cu unele fete, cu majoritatea lor...

Multe din ele, vor totul instant, ceea ce e imposibil sa primeasca, dar se pare ca e suficient sa ii oferi iluzia, de multe ori e mai mult decat suficient.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu face asta, prietene! Serios, tu m-ai facut sa ma simt mai bine de multe ori recent! Rezista acolo, toti avem un destin diferit si trebuie sa avem curajul de a-l infrunta!

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! happy Am adoptat și distribui această serie de informații psihologice, cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă de depresie și nu numai: big grin  După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta! happy Mult succes! big grin

-învinge orice formă de emoție negativă, de teamă! happy
-refuzul de a ierta implică în mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodată. happy
-viața ta, este în acest moment. big grin
-viitorul este o replică a trecutului. happy
-când mintea ta este împovarată de trecut, trăiești aceleași lucruri. big grin
-calitatea conștiinței din prezent dă formă viitorului, care nu poate fi trăit decât în clipa de acum. happy
-identifică-te cu mintea, observă gândul, nu-l analiza! big grin
-ascultă liniștea din spatele oricărui sunet! happy
-observă cromatica, nu interpreta! big grin
-modifică-ți gândul, sau acceptă-l! happy
-modifică-ți starea, sau acceptă starea! big grin
-simte corpul tău interior, scufundă-te în iluminare! happy
-trăiește clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu există salvare în timp, nu te poți elibera în viitor de problema ta. happy
-prezența în clipa de acum este cheia libertății. big grin
-nu poți fii liber decât acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers așa cum ai dorit. big grin
-îți manifești o putere să mergi mai departe, de ce s-a intamplat în trecut. happy
-te împotrivești lucrurilor care există deja. big grin
-speranța te concentrează pe viitor, neagă prezentul, neagă fericirea ta. happy
-situația ta de viață există în timp. big grin
-viața ta există acum. happy
-situația ta de viață este o construcție a minții. big grin
-viața ta este reală. happy
Ideologii personale.Aleg să renunț la depresie/îngrijorare/teamă/dezamăgire pentru că:
-apare în urma conștientizării a unui lucru greșit. sad
-este rezultatul prejudecăților. sad
-sunt trist pentru că sunt într-o stare de regret. sad
-am o mare neplăcere și suferință. sad
-am o minte împovarată cu împotrivire. sad
-sufletul meu este încătușat, în suferință, în judecata păcatului. sad
-am de ce să mă îngrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat în necurăție și supărare. sad
-sunt singur împotriva cerului. sad
-sunt nefericit și neîmpacat. sad
-sufletul nu s-a detașat de trecut și de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, constă în următoarele idei:
-fac ceea ce îmi consolează a binele. happy
-fac ceea ce mă bucură pe o perioadă lungă de timp. big grin
-fac totul profund, din inimă, nu din minte. happy
-renunț la orice modalitate de păcat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. happy
-vreau să îl pot contempla pe Isus Hristos, regele sfinților și al îngerilor, în purificare, slavă și în glorie pentru eternitate. big grin
-sunt împăcat cu trecutul, m-am iertat. happy
-trăiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern îmi dă bucurie. happy
-mă pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce să îmi fac griji. happy
-simt sănătatea și viața din mine. big grin
-am o minte iluminată, purificată. happy
-de astăzi (data), mi-am schimbat viața radical. big grin
-mă detașez de păcat, de ce nu-mi aduce fericirea și pacea. happy
-confer o viață nouă. big grin
-nu mă mai interesează ce mi-a plăcut cândva. happy
-îmi consolidez sănătatea și bucuria. big grin

-dacă nu poți să nu gândești deloc, înseamnă că nu te poți elibera din minte. happy
-gândul există doar în mintea ta,niciodată în realitate. big grin
-iubirea,bucuria,pacea, nu pot înflori decât când ne eliberăm de sub domnia minții. happy
-conștiința este calea eliberării de durere. big grin
-nu mai crea durere în prezent! happy
-acceptă și nu rezista inconștient la ceea ce există! big grin
-respectă clipa de acum! happy
-momentul prezent este tot ce vom avea vreodată. big grin
-moartea ia tot ce nu suntem noi. happy
-secretul vieții este să mori înainte de a muri, și să descoperi că nu există moarte. big grin
-viața este acum. happy
-prezentul este tot ce vom avea vreodata. big grin
-trăiește in locul în care te afli! happy
-permite tuturor lucrurilor să existe cu, sau fără tine! big grin
-trăiește sfârșitul timpului! happy
-nu lăsa frica, să îți inunde mintea! big grin
-nu îți petrece întreaga viață așteptând să începi să trăiești! happy
-nu iți dori ceea ce nu ai,și dorește-ți ceea ce ai! big grin
-viața este deja desăvârșită, completă, perfectă. happy
-îți poți îmbunătăți situația de viață, dar niciodată nu îți poți îmbunătăți viața. big grin
-trecutul nu poate supraviețui dacă ești prezent. happy
-nimic real nu poate fi amenințat. big grin
-nimic ireal nu există. happy
-vindecă durerile, spulberă inconștiența, fără să faci nimic, pur și simplu existand și păstrând frecvența prezenței intensă! big grin
-fericirea si nefericirea sunt de fapt una, numai iluzia timpului le separă. happy
-nu alerga după o iluzie pentru tot restul vieții! big grin
-lucrurile și stările îți pot oferi plăcere, dar îți pot da și durere. happy
-îți pot oferi plăcere, dar nu îți vor da bucurie. big grin
-trezește-te, părăsește-ți mintea, fii prezent! happy
-acum, nu vei mai avea nevoie de lume, nu vei mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. big grin
-acum vei fi capabil să simți adevarata compasiune și să-i ajuți pe ceilalți la nivelul cauzei. happy
-numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai bună. big grin
-la acest nivel profund, compasiunea devine vindecare, în sensul cel mai amplu. happy
-în această stare influența ta se bazează în primul rând, nu pe realizarea a unui anumit lucru, ci pe simpla existență. big grin
-elimină suferința la nivelul cauzei! happy
-elimină inconștiența din lume! big grin
-alină suferința lumii, daca ești chemat! happy
-nu te opune durerii, las-o să existe! big grin
-nu nega durerea emoțională, ca sa nu contamineze! happy
-nu-i intoarce spatele, înfrunt-o, simte durerea complet, exprim-o! big grin
-continuă să simți durerea, frica, groaza! happy
-ai prefera să mori fără durere? big grin
-lasă trecutul să moară în fiecare moment! happy
-Îți doresc toate aceste acumulări psihologice facute de mine, să le contemplezi! big grin