| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi nu am mâncat nimic, doar o prăjiturica 7 days și înainte am băut un energizant Hell. Pfff... Mă simt groaznic de la acel energizant! Groaznic!
Partea a doua e ca maica-mea nu prea face de mâncare, e tot timpul du-te-vino. Și în semn de protest, beau uneori Hell... Mă enervez și beau un energizant care ma scoate din minți, ma stoarce de puteri și nu numai.
Am probleme cu hemoroizii și tot am băut. Va indemn SĂ NU consumați asa ceva. Acesta este scopul pentru care am vorbit despre experienta mea. Rog adminii să o accepte!

Trebuie argumentat. Așadar, o voi face.
Vă faceți rău cu mâna voastră dacă beți asa ceva! Nu găsesc alte cuvinte mai potrivite. Asta este adevărul. Dacă este permis sa se vândă asa ceva, e grav! Dar în ziua de astăzi ce nu este posibil? Totul a ajuns sa fie ruinat. Oare de ce nu specifică clar ce substanțe pun în acea bautură? De ce?! Pentru ca le este mai ușor sa schimbe denumirile substanțelor și sa îsi prezinte produsul ca fiind "cel mai bun". Prin urmare ei diluează adevărul, nu este nicio avertizare ca ar putea fi rău. Pe eticheta apare ca conține anumite vitamine. Poftim?! Cum sa prezinți asa ceva și sa nu spui și consecințele?!
Nu vreau sa va spun cat de rau ma simt. Dar totuși, poate citește un om căruia ii va fi de folos și nu va trebui sa treacă prin anomalii.
Întreg corpul mi-l simt sleit, ca și cum as fi băut ceva de moarte. Zona capului ma doare groaznic. Și cu toate astea încerc sa fac un bine, spunându-va sa nu consumați toate "rahaturile" care exista pe piața! Iertați-mi expresia... dar oare ce altceva sunt decât asta?!
Nu credeam ca o sa ma simt asa după un "Hell", jur! Pana și numele trebuie să-ți dea de gândit. Inseamnă iad.
Ferească Bunul-Dumnezeu! Sunt oameni care consumă excesiv aceste băuturi. Sunt cei care beau un energizant când pleacă la un drum lung cu mașina. Este trist ca nu se face nimic ca să se oprească asta. Trist!

În loc sa promoveze fructele, legumele, promovează porcăriile! Iertați-mi încă o data expresia! happy
De ce promovează asta? Pentru ca cei care cultiva fructe și legume nu au bani să-și facă reclame la produsele lor. Astea sunt bogățiile pământului, fructele și legumele. Eu asa le numesc.

Puteam sa beau un ceai verde, să-mi iau un pepene galben, dar nu, eu am luat un hell.
Vă recomand un ceai verde dacă vreți să prindeți energie și bună dispoziție. Dar atenție mare! Înainte neapărat trebuie sa mâncați ceva, altfel vi se face rău după el, e foarte puternic. Va faceți o pâine cu unt, orice, dar mâncați înainte ceva! Ceaiul verde se consuma dimineața în special, și după masa dar nu e foarte indicat să-l consumați înainte de 10 ore când va culcați.
Dumnezeu a creat asta, știe El de ce avem nevoie, mai mult decât putem cere noi. Sa știți asta!

Apreciez dacă ați ajuns pana aici. happy
Parcă mi-a trecut durerea cu speranța că cineva va citi și va lua aminte. happy Glumesc puțin. happy încă ma simt destul de nașpa, dar mi-am ridicat moralul scriind asta.

Da, nu mai trebuie sa repet. Citiți de mai multe ori dacă credeți ca asta e o prostie.

Ar fi păcat sa ștergeti minunăția asta. happy Adminilor ma adresez.

O zi buna! happy

28 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E bine ca ti-ai dat seama ca trebuie sa stai departe de asa ceva.
Insa sunt oameni care beau si 2-3 pe zi si nu au nimic, depinde de organism.
Exact ca tine ma simteam si eu anul trecut dupa ce am baut un pliculet de nes, am zis ca mor, imi venea sa urlu la ce simptome aveam. Probabil ca mi-a crescut tensiunea si mi s-a accentuat anxietatea, ceea ce cred ca s-a intamplat si la tine de la energizant.
Acum daca mie mi-e rau de la cafea/nes nu pot sa le zic oamenilor sa nu mai bea, fiecare tolereaza in felul lui astfel de substante. Am o cunostinta care bea cafea dimineata, energizant la pranz, apoi iar cafea si pe seara energizant de ma mir ca mai traieste, dar se simte foarte bine.

Insa ai dreptate, energizantul e periculos, cine face un obicei din a-l bea va avea probleme mari pe termen lung.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Da, amintește-i, în caz ca a uitat sau nu știa, ca își distruge ficatul. Acea bautură intra în organism și nu e bine-primită, ca să zic asa. happy
Cum mă?! Sa bei atât și sa fii flex, vorba aia. happy Omul ala daca într-adevăr există happy va avea probleme serioase pe viitor. Va avea, îți garantez. Nu știu dacă mai are ceva ficat.
În laboratoarele unde se fabrica, sau în fabrici ce vorbesc eu, happy cred ca satana le baga în minți ce sa adauge, cât, cum, etc. Le da ordin, și ei executa. Altfel nu-mi imaginez cum se explica asta.
Cu unii dacă vorbești asta te ia în râs, au subiect de râs timp de o săptămână. Ignoranța asta ucide!

Mă bucur că s-au găsit trei persoane care să-mi scrie. Trăim o vreme în care toate "porcăriile" sunt la modă, și ceea ce este într-adevăr sănătos si ceea ce are nevoie omul, este aruncat în coșul de gunoi.

Fiecare sa faca ce vrea. Nu poți singur sa faci față sa le explici. Te mai ia și de prost. happy uite de pildă, eu puteam sa citesc ceva bun într-un sfert de ora... Ne pierdem timpul cu flecarii. Sunt flecarii pentru ca nu este luat în considerare cuvântul bun. Este luat în derâdere, și la un moment dat obosești sa tot faci binele neavând niciun rezultat. Obosești. Și te întorci la ale tale. Poți face o mulțime de lucruri dacă vezi ca este ignorat mesajul tău.

Una peste alta, happy eu îmi comand de pe iherb.com câteva cutii de ceai verde. happy Va las un link sa vi se facă pofta. happy Glumesc. happy las link-ul ca să cumpărati. Este foarte foarte bun un ceai din acesta pe zi, sau și mai multe de ce nu. Doua, trei cești este suficient. Mai mult de atât strica. E bine sa fim cumpatati. În toate!
https://ro. iherb.com/pr/Yogi-Tea-Skin-DeTox-Soothing-Rose-Hibiscus-16-Tea-Bags-1-12-oz-32-g/30664
Aici în România nici n-am încercat sa caut, nu se importa ca nu e profitabil. Ar trebui sa stea să-l laude la fiecare client ca să fie cumpărat. happy Cei care înțeleg știu despre ce vorbesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Felicitări, ești prietenul meu.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Vă stimez! Chiar dacă nu vă cunosc îmi sunteți, și păreți un om plăcut. Sunt rari oamenii "de treabă", la fel ca și diamantele. Unii, ar considera-o o prostie sa intri pe TPU și sa discuți cu prieteni virtuali. Eu nu. Mi se pare uman și ma bine-dispune sa mai discut în timpul liber. Mi-ar fi plăcut sa ma nasc într-o alta "eră", când, am auzit, oamenii erau mai calzi, mai buni. Din toate înveți câte puțin, te crezi apoi intelectual, și viata îți dă o lovitură sau o palmă, și vezi ca nu e totul chiar roz. Dar e bine, e bine sa fii un om citit. Atâta doar sa nu ți se urce la cap, în sensul de a nu încăpea în pielea ta. happy Ma scuzați ca am vorbit ca și cum v-aș fi dojenit pe dumneavoastră, nu am intenționat asta ci asa vorbesc eu, la "tu". Asa vine vorba, asa suna fain. happy O seara frumoasa va urez!

| anonimg a răspuns:

Nu o sa scriu pentru ca sa te simti mai bine -cu toate ca imi doresc ca sanatatea ta sa sporeasca tot asa cum sporeste si sufletul tau.winking
Iti scriu pentru ca putini sunt aceia care au curajul sa marturiseasca o greseala. Felicitari pentru asta!
Eu cand fac o greseala fug mai rau ca un sobolan ca sa nu mai stie nimeni. laughing Dar daca sunt "prins" nu mai zic nimic. happy
Cat despre acea bautura, nu-mi amintesc sa fi pus pe buze asa ceva. Mie mi-ar fi frica sa o consum. Acolo este concentratie de cafeina, si mai este si taurina -care nu stiu ce este: ori un hormon apartinand patrupedelor, ori o chimicala cu numele acesta. Orice ar fi, asa ceva nu trebuie consumat.

| minrest a răspuns:

Nu e treaba ta daca gateste maica-ta sau cum o face, tie iti da sa manaci, si nu numai, asa ca fii multumit. Sa gatesti vad ca nu ti-a dat prin cap. Eu cum de gatesc? Nu m-a pus nimeni, in viata mea, sa gatesc, fii linistit! Sunt barbat, gateste sotia, gateste mama, gateste sora, bunica a fost bucatareasa profesionista, eu totusi am invatat sa gatesc si gatesc, nu depind de altii si nu le stau altora in spinare.

| Ineys a răspuns:

Tipu' ala care a postat acum 2 saptamani parca si a baut 20 de energizante in 3 ore ce sa mai zica... Tu te plangi la 1?

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Mă, nu e problema dacă ai mâncat ceva înainte dar dacă nu ai mâncat poți face fulgerător de infarct. Și în unele cazuri poți face chiar dacă ai mâncat înainte.

| Dalmore a răspuns:

Ce-ar fi sa nu te mai porti ca un copil prost si sa-ti faci singur de mancare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, oricum nu am citit tot ce ai scris dar vreau sa te întreb ceva. Cati ani ai? Nu poți sa îți faci singur de mâncare? E foarte ușor de gătești, eu la 14 ani jumate știu sa fac o grămadă de feluri de mâncare și foarte bine, iar dacă nu știi, găsești o grămadă de site-uri dar mai ales videoclipuri foarte faine pe YouTube.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Încep să-mi fac singur ca altfel. E vai de mine happy

| chuckmanson a răspuns:

Ok dacă ești așa împotriva energizantelor nu le mai bea!
Și eu beam energizante pană de curând dar m-am oprit!

| MPersephone a răspuns:

Cand tu stii cat de tare dauneaza ceva, dar oricum consumi, asta demonstreaza nivelul jos de inteligenta. In semn de protest? Pentru cine? Tot tu te otravesti, tot tu suferi. Nu te poti invata singur sa faci manacare? Esti prea lenes? Strica-ti corpul mai departe.
Nu ai dreptul, prin oata infantilitatea ta, sa dai sfaturi altcuiva, pentru ca singur nu poti sa ai un regim corect.
Companiile au dreptul sa produca tot ce doresc, cum tu ai dreptul sa refuzi. Asa se fac bani, baietel. Vei creste si vei mai intelege.
Tu te ruinezi pe tine.

| anonim_4396 explică (pentru MPersephone):

Săraca limba română! Atât pot să spun. Ce te-ai fi făcut dacă trebuia să scrii textul asta minunat în engleză... îmi închipui ca ar fi ieșit ceva super.

Știi ce?! Mi se pare ca nu ai înțeles mesajul meu. Nu l-ai înțeles, ce sa mai?
Prin asta voiam să explic cât rău poate să facă o bautură de 200 ml, sau cât o avea. Până și ambalajul în care este produsul îți afectează organismul.
Și am spus-o pentru că alții sunt mai sceptici, nu cred mai nimic, până nu o pățesc pe propria piele.
Ei, stai ca intru în aplicația de notițe, în cazul asta îți recomand Google Keep, îți păstrează ideile, notitele în contul creat de tine. De ce îți recomand? Pentru ca să ai replicile înmagazinate acolo, și sa răspunzi proștilor "ca mine", să plătești cu aceași monedă. happy

Caut replica și revin. happy
Am găsit-o.

Nu exiști pentru a impresiona lumea.
Exiști pentru a-ți trăi viața, in asa fel încât sa fii tu fericit?

Și dacă ai uitat ca suntem muritori și ca toți greșim, iată că ți-am reamintit asta. happy

Prietene, ce știi tu azi, eu am știut ieri! Cu asta te-am salutat.

| MPersephone a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog, mai invata-ma, vreau sa it citesc romanele infantile.
Si sunt fata, deci te rog, foloseste adjectivele la persoana mea, puisor micut :*

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Nu exiști pentru a impresiona lumea.
Exiști pentru a-ți trăi viața, in asa fel încât sa fii tu fericit."
Scuze. Asa ar fi trebuit sa scriu. Nu știu de ce s-a pus acel semn de întrebare, probabil ca am vrut sa pun un emoticon și de aceea.
Am greșit, și asta arată că toți suntem imperfecti, exact ca bateriile cu plusuri și cu minusuri. happy Ar fi chiar plictisitor sa știi totul de cand te naști, nu ai fi deloc surprins când ai auzi ceva. Învățăm până și când murim. Eu, probabil as încerca să țin ochii și gura închisă sa nu pun pe alții in disconfortul de a-mi închide pleoapele și gura. laughing) Vezi? Eu nu vreau sa deranjez pe nimeni. happy

| anonim_4396 explică (pentru MPersephone):

Nu am scris romane. Nu am citit atât de mult încât sa pot scrie un roman. Și oricum, infantil nu vorbesc. Am vorbit exact cum tu mi-ai înțeles mesajul. Copilăresc. Ți-am explicat detaliat. Amănunțit. happy
Fată, happy eu nu mă inspir nici de la Binder, nici de la Andrei Ciobanu. Mă insipir din clasici literaturii universale. Sunt și vor fi nemuritori!
Eu nu am prea multe sa te învăț. Citește mai mult, sa nu ramai fără cuvinte. Pa!

| MPersephone a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine te va lauda, daca nu tu, corect? Doar mamica poate cand e acasa.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am patit niciodata nimic de la Hell si consumam destul de des intr-o perioada (3-4 pe saptamana timp de vreo 4-6 saptamani), probabil ca ai tu alte probleme. Nu ai mancat nimic, dar ai baut energizant? Asa iti iei tu energia?
Daca nu gateste maica-ta, care e problema? Mancarea cruda ce are? Ovaz, secara, fulgi de porumb, fructe cu lapte, iaurt cu musli, cu biscuiti bellevita, unt de arahide cu fructe, branza cu rosii, o conserva de ton cu una de legume sau iti iei direct pungi de legume congelate si le incalzesti, sunt atatea variante sanatoase.

| MPersephone a răspuns:

Am vazut ca ai pus o intrebare in care te plangeai ca vrei sa te sinucizi. Deci deja iti inteleg nivelul. Cumva e din cauza ca mamica nu iti face mancare?

| anonim_4396 explică (pentru MPersephone):

Nu ma cobor la nivelul tău. Asta ai înțeles tu?
Câtă răutate poți sa ai! Vezi ca ți se deformează chipul în unul demonic. Fi mai buna. De ce crezi ca cu asta vei fi apreciata de cineva. Nimeni, absolut nimeni nu suportă mândria și oamenii mândri! Eu nu te-am jignit. De ce ai vrut să îmi reamintești asta?! sad Știi ce? Încă poți sa te schimbi. (am vrut să-ți spun ceva rău dar e neconstructiv). Se poate educa aspectul asta mohorât de a răspunde hodoronc-tronc, este speranță! happy

Sincer, puteam sa zic ca nu m-a durut și ma doare fix în cot de ce mi-ai scris. Dar am scris pentru că m-am simțit rănit, de ce mi-ai reamintit. Nu fa asta și altora! Citește articole despre sinucidere, și afla ca oamenii nu se sinucid pentru ca nu mai au nimic de făcut. sad Ci pentru ca vor sa pună capăt suferinței, nu vieții. Sufăr ca mi-am pierdut tatăl la vârsta de 12 ani. sad Sufăr pentru ca înainte sa moară tata, cu un an înainte murise și bunica, sad și practic eu nu m-am putut regenera bine după o "operație", ca a survenit fulgerător și pe neașteptate alta. Bravo! Ai putut să-mi răscolești morții. Ești fericita cand vei citi asta? Eu nu știu, dar niciodată n-aș fi în stare să dau un picior celui care s-a reîntors de la o mare prăpastie. Niciodată! Tu realizezi ce ai scris?! Doare mai mult ca și când mi-ai fi spus-o în față. Și nu sufăr pentru doua cuvinte, ci pentru ca tu m-ai făcut să-mi reamintesc ca mi-am pierdut cei mai dragi oameni și nu pot nicidecum să-i vad.
BRAVO! Asta sa faci toată viata. Sa ucizi! Nici nu pot sa cred ca ești fată. Nu ai rafinament.

| MPersephone a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru a trece peste o drama, trebuie sa o retraiesti. De asta exista terapii. Pentru a retrai un moment iar si iar. Tu decizi ce pui la vedere si nu ai nici un drept sa te superi pe ce aleg eu sa pun accent. Eu invat psiholigia, stiu foarte bine cum lucreaza creierasul si cum lumea cauta atentie. Tu din prima ai fost hipersensbil la ce am spus, din prima ai sarit. Daca sunt o persoana atat de oribila, atunci nici nu trebuia sa raspunzi, dar nu. Incerci sa demonstrezi ceva, sa te crezi cineva.
Priveste din perspectiva. Sunt o straina. Anonima. Tu decizi cum reactionezi. Eu pot fi cea mai repulsiva persoana din lume, dar nici tu nu ai aratat sa fii mai bun. Narcisism maximal, aparare totala, pentru ca te simti atacat persoanl, cand de fapt, eu nu te cunosc. Si nu o spun cu rau, dar nici nu imi pasa. Ma voi starui pe viitor sa iti evit intrebarile, ultimul lucru pe care l-as vrea e sa stiu ca plangi in pernuta din cauza mea. Numai bine.

| anonim_4396 explică (pentru MPersephone):

Studiezi psihologia, cică. Psihologia se pare ca pentru tine e strict comercială. N-am dat în viața mea de un asemenea specimen! Puteai să-ți ceri iertare măcar... Vreau ca în momentele tale fericite să-ți apare în cale un om care să te lovească fix unde te doare. Sa plătești cu vârf și îndesat pentru răutatea ta. Probabil te-a născut diavolul la ce rea ești. Cică studiază psihologia... Bravo ție! Dar se pare că nu aplici ce înveți. Asta e o metodă prin care credeti voi, psihologii, ca faceți bine. Nu cred ca asta înveți, să-i reamintești unui om care a vrut sa se sinucide presarand ici-colo niște răutăți inimaginabile. Îți doresc ca ceea ce mi-ai provocat sa te urmăreasca, să-ți răsune în minte. Ești o fata care crede ca știe MARELE TOT. Îți spune eu, nu-l știi, și nu-l știe nimeni. Nu cunoști tu toate tainele dacă studiezi psihologia. Nu poți ști niciodată ce simte un om. Îți spune dar nu simți ceea ce simte el.
Il compătimesc pe cel/cea (în caz ca faci parte din LGBT) cu care îți vei petrece restul vieții. Ești o pacoste! Nu ți-am cerut niciun sfat, era conversațional. Nu ți-am cerut să-mi reamintești ca mi-au murit oamenii cei mai dragi. Dacă ești fericita făcând asta, bravo ție. Am văzut ca ai primit 7 distincții de la editori, probabil te flatează asta și te crezi isteata pământului. De ți-ai fi cerut iertare dar nu ai cultura. Ai rănit și ai lăsat baltă, ba ai mai și spus ca tu spui tot ce vrei. Filtrează ce spui. Mojicie totală!

| MPersephone a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu insulti, nu, nicidecum. Tu est omul perfect care stie exact ce sa spuna. Nu meriti sa iti cer scuze. Esti demn de mila. Cel putin eu nu ti-am urat raul mai departe, dar asta te arata pe tine.Ai incercat sa iti pastrezi imaginea curata, oana ai crapat. Asta, dragul meu, este falsitate. Esti un fals si te mandresti cu asta.
Da, probabil m-a nascut diavolul. Daca ai sti ce inseamna numele meu de utilizator ai intelege, dar ce sa-i faci...stii tu literatura, om fara cultura.
Chiar nu meriti tu nimic de la mine.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi place cand cineva se cearta. Ca barbati, cand primim o palma de la o femeie trebuie sa tacem si sa rabdam; dar nu ca fiind prosti, ci ca unii care in familie suntem stalpii casei, si care sustine casa atunci cand vine furtuna. Altfel toata casa se va darama.
La cate furtuni sa rezistam? La toate; chiar si la cele mai mari.
Cand o fata/femeie te va ma deranja, este suficient sa-i raspunzi: "O femeie nu se atinge nici cu o floare."

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Sa nu uitam ca femeia a jucat un rol important care a afectat toată omenirea. Femeia a fost și este pe o mana cu diavolul. Ca bărbat nu reziști sa fii sub papucul femeii. Dumnezeu însuși a spus ca nu femeia e capul bărbatului, ci bărbatul este capul femeii. Așadar nici pe lumea asta nici pe alta, femeia sa nu se creadă deasupra bărbatului. Niciodată!

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Poate sa se omoare din partea mea fata aia. Să-mi spună asa ceva în fața ca o strâng de gat.

| DoarAlin a răspuns:

Eu beau 2 aproape zilnic si n-am nici pe dracu. Daca esti prea slab pentru asa ceva stai departe de astfel de produse.
Ramai la ceiuletul tau verde, si nu te mai fu*te pe tine grija de sanatatea altora. rolling on the floor)
Si nu, nu ti-am citit eseul. Am lucruri mai bine de facut, decat sa citesc parerea unui plangacios. Pe bune, coai*e, te plangi mai rau ca o ***. Ti-a bagat cineva energizantul in gat? Ti l-a bagat mamica? Ma indoiesc.