| Denisse_8813 a întrebat:

Ati auzit de jocul de carti "Maciupiciu"(un joc foarte interesant laughing )? Imi spuneti si mie cum se joaca exact? big grin

13 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

Eu stiam ca se impart 4 cartistraight face

| alecs871 a răspuns:

Stiu si jocul asta cu carti dar mai era unu.
Erau vreo 50 de bete (ca niste scobitori mai lungi, cam cat palma) si erau acele bete de 5 culori care aveau diferite puncte, parca 10, 20, 30, 40, 50 si se luau toate betele, se puneau in picioare si se lasau sa cada si fiecare, pe rand, trebuie sa ia cate un bat fara ca celelalte sa se miste(daca se misca isi pierdea tura, si venea randul urmatorului), fiecare trebuia sa adune cat mai multe puncte.

| dadaaaaa a răspuns:

Cum a spus si electrogirl doar ca a uitat un singur lucru sau asa se joaca pe la el. Cel care cere carte, de ex : Ai sapte?, celalat zice: Da, 2-3-4, de care? si tu trebuie sa ii spun de rosu de ghinda de duba, de verde si doar daca ghicesti iti poate da cartea iar tu trebuie sa ii dai la schimb cate carti ti-a dat! :*

Foarte tare jocu, interesant ma jocam mult cand eram mai micuta uneori cand imi aduc aminte mai joc cu prietenii!

| Denisse_8813 explică:

Da... e un joc...amuzant! Vroiam sa joc cu varul meu si nu mai tin minte cum se joaca.hee heeMai am o nelamurire! Atunci cand ceri o carte si celalalt nu are trebuie sa tragi alta carte de jos nu? Si nu este neaparat nevoie sa ai 5 carti in mana tot timpul? Poti avea si mai putine, nu?

| ~ Renata ! - ElectroGirl °•° a răspuns:

Bunahappy. Se impart cate 5 carti la fiecare jucator, dupa care se stabileste o ordine. In functie de ce carti au jucatorii incepi sa spuna : " dati-mi, dati-mi toti septarii ( de ex), iar ceilalti jucatori trebuia sa ii dea toate cartile cu cifra sapte. Scopul este sa faci cat mai multe perechi happy. cel care face primul cele mai multe perechi castiga.
Bye love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se impart cate 5 carti, se fac perechi de cate patru si iti intrebi partenerul de joc daca are... (ce iti trebuie ca sa faci o pereche de 4 carti) el nu are voie sa minta; daca are intrebi "cate" si el iti raspunde... (cate are) daca cartile pe care le are nu iti ajung sa faci o pereche nu le iei. Daca nu are ce iti trebuie tragi o carte de jos.
***Sper ca o sa te descurci***

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se joaca in peste 3 oaneni la inceput se dau 6 carti apoi va intrebatide ce carti aveti nevoie doar nu poti sa intrebi daca nai cartea acea in carti si apoi faci edchipe de cate 4 carti si atuncea cand terminati toti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa va descurcati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e ca popa prostu ti se da 4 carti in maina si trebuie sa faci trupe de cate 4 cu fiecare carte intreband pe pe alti daca aiu anumita carte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci se da cate 4 carti si intrebi cartile tale din mana si daca are intrebi cate bucati si iti raspune si zici inima rosi inima neagra te-ai prins

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se joaca cu mata

| Florin1234 a răspuns:

1. Se impart 5 carti la fiecare.
2. Primul care incepe intreaba pe unul dintre jucatori: "Ai 9? " sau "Ai AS?" etc.

3. Daca cel pe care l-a intrebat raspunde "DA", in continuare ii pune intrebarea "Cati?" (1, 2, 3. daca are 4 carti de 9 sau de AS ii scoate din joc si face pereche).

4. Dupe ce iti raspunde cate carti de 9 sau de AS(sau oricare alta carte pe care ai intrebat`o din pachet) are, trebuie sa ghicesti daca are TREFLA, ROMB, INIMA ROSIE SAU INIMA NEAGRA (sau FRUNZA, depinde cum le zice fiecare).

5. Daca ghicesti ce carti are (de exemplu ii spui: "AS de TREFLA), ti le da (1, 2, 3- cate ai ghicit).

6. Daca le ghicesti pe toate continui sa-i intrebi si pe restul' (depinde cati jucati, nu conteaza numarul), daca n`ai ghicit (sau ai ghicit decat o carte si el avea 2), iei carte din pachet sau 2 carti, depinde cate nu ai ghicit.

7. Si asa mai departe, castiga cel care are cele mai multe perechi(de 4 carti). Good luck!

| kOoXx a răspuns:

Da e super smecher joku