| Ely1234567 a întrebat:

Ați avut vreodată impresia ca viata voastră este un haos total?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Teoretic ar trebui sa zic ca trebuie sa fim tari si sa mergem inainte, nu trebuie sa cedam.
Practic eu zic acum aiurea, ca e una ce gandim si alta ce simtim si nu putem controla.

S-a intamplat si la mine cu depresia asta de imi cam mananca viata si zilele, ca am luat-o prea tarziu la tratat ca nu stiam ce am, si acum nu prea mai e tratabila, am scapat doar de anxietate. Si depresie a asa si asa, dar deranjeaza, ia cheful de una si alta la mine macar doar in parte si nu de tot, mai o tristete, mai o ceva, o tine langa.

Nu stiu daca se numeste haos cat ar fi nenoroc si ghinion, si ce e la tine si ce e la mine.
Dar daca e suspecta de cancer mama ta, stiu ca in faza de inceput se poate trata. Sper ca nu e descoperita suspectia in faza grava!

Unii au noroc si nu au haos in viata si nu neaparat e meritul lor. Au avut minte luminata data moca de natura, si-au folosit-o doar, ca sa ajunga ceva, au avut fizic si caracter si au avut o relatie ok, au avut noroc sa fie sanatosi si sa aiba o familie sanatoasa.

32 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. viata mea a fost o linie dreapta si destul de plictisitoare.
voiam sa ma plang ca e plictisitoare, dar dupa ce am citit aici ce spuneti voi sunt chiar multumit de cum s au asezat lucrurile pana acum.

| Mosotti a răspuns:

Depinde ce intelegi prin haos. Explica putin.

| Ely1234567 explică (pentru Mosotti):

Păi tot ce mi-se întâmplă mai întâi accidentul, iar acum am aflat că mama e suspectă de cancer

| Ely1234567 explică (pentru Mosotti):

Multumesc pentru raspuns

| Mosotti a răspuns (pentru Ely1234567):

Teoretic ar trebui sa zic ca trebuie sa fim tari si sa mergem inainte, nu trebuie sa cedam.
Practic eu zic acum aiurea, ca e una ce gandim si alta ce simtim si nu putem controla.

S-a intamplat si la mine cu depresia asta de imi cam mananca viata si zilele, ca am luat-o prea tarziu la tratat ca nu stiam ce am, si acum nu prea mai e tratabila, am scapat doar de anxietate. Si depresie a asa si asa, dar deranjeaza, ia cheful de una si alta la mine macar doar in parte si nu de tot, mai o tristete, mai o ceva, o tine langa.

Nu stiu daca se numeste haos cat ar fi nenoroc si ghinion, si ce e la tine si ce e la mine.
Dar daca e suspecta de cancer mama ta, stiu ca in faza de inceput se poate trata. Sper ca nu e descoperita suspectia in faza grava!

Unii au noroc si nu au haos in viata si nu neaparat e meritul lor. Au avut minte luminata data moca de natura, si-au folosit-o doar, ca sa ajunga ceva, au avut fizic si caracter si au avut o relatie ok, au avut noroc sa fie sanatosi si sa aiba o familie sanatoasa.

| Celcestietot a răspuns:

Am avut, i se poate întâmpla oricui. Tu, ai avut această impresie happy?

| Ely1234567 explică (pentru Celcestietot):

Da si eu am avut si inca am am impresia ca viata mea e un haos total

| Sofer a răspuns:

De foarte multe ori. Și chiar asa este.

| StrongHeart a răspuns:

De cand ma stiu. Daca ar fi doar armonie m-as plictisi.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Te-ai plictisi ca neurotransmitatorii din creierul tau nu merg bine, altfel nu te-ai plictisi, sau ai doza de masochism fara sa constientizesi.
Exact ca cei ce se plictisesc repede de orice, si aia au o problema.

Eu unul de ex nu ma plictisesc din contra daca si intr-un an am 3 zile o problema mai naspa, ma deranjeaza.
La tine armonia secreta serotonina, dopamina si endorfine, printr-un mecanism care nu e okey, la un moment dat dezvolti toleranta deci ai avea nevoie de mai mult din alea ca sa fie bine, creierul nu poate da, nr de receptori care primesc acele substante se reduc anormal, si deci atunci nu mai au efect si apare plictisul.

Cand apar probleme, toleranta si problema se diminueaza, si cand vine iar armonia, iar e bine.
La un mecanism okey, merge la infinit treaba cat e armonie, nu apar defectiuni in functionare.
Plictisul apare in general cand sunt probleme pe dopamina.

| StrongHeart a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt convins ca este si un dezechilibru chimic, poate din alimentatie, poate de la stres, am luat mai demult hidroxitriptofan(HTP5, la orice farmacie fara reteta)pentru ca am auzit ca iti face creierul sa produca mai multa serotonina in mod natural, adica sa stimuleze transmitatorii probabil.
Lipsa somnului poate fi, la fel, cauza unui dezechilibru.
Armonie nu va exista niciodata 100% pentru ca nu exista siguranta 100% si nici nu ar trebui sa existe. Avem doua forte in univers care ne guverneaza,frica si iubirea,se completeaza una pe cealalta,nu poate sa existe doar armonie sau doar haos,nu definitiv.
Traim intr-o lume duala, trebuie sa acceptam haosul ca parte din joc si sa tindem spre armonie, constienti ca fericirea este doar o stare trecatoare, e foarte greu, daca nu chiar imposibil sa fii fericit tot timpul.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu, ai niste gene defecte care au format in creier cu probleme pe mecanismul acela deci chimia creierului. Iluziile alea nu ajuta, alea de care zici. Stiu ce spun ca am studiat cam 10 ani treaba.

O secretie normala de substante in armonie nu genereaza probleme pentru ca, creierul nu considera un abuz, si deci nu incepe sa se apere facand ca ele sa nu mai aiba efect! Asa e la cineva okey.

La o defectiune, si o secretie echilibrata este perceputa un abuz ca la droguri cand secretia e exagerata, si deci se protejeaza facand sa nu mai aiba efect, explic putin mai okey acum fata de mesajul celalalt.
Cand apare ceva negativ, acele subst se secreta mult mai putin.
Secretandu-se mai putin creierul simte iar ca nu e in regula dar in sens invers, si atunci renunta la mecanismele de la primul caz, tocmai ca subst sa aiba efect sa urce starea!
Si cand vine armonia, iar e bine, ca mecanismul merge bine inca, dar iar pecepe abuz, iar reduce.
Si de aia ai nevoie tu de alternanta.

Poti sa iei si pietre, ca tot nu te ajuta. Ca nu exista armonie 100 % e corect, eu am explicat de ce 100 % armonie te-ar plictisi desi sincer nu stii daca ar fi asa, ca nu ai fost in situatia asta.
Eu am fost cu 99 % armonie si era fff okey si bine, deci nu e imposibil sa fie armonie mereu.
Fericirea infinita vine de la faptul ca, creierul nu percepe abuz si deci lasa mecanimsul sa mearga in continuu.
Bine sa ai si motivul ca sa mentina fericirea.

| blackann a răspuns:

Da, de multe ori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de când Mio murit tatăl viața mea o devenit nesemnificativă și așa sa instaurat și depresia da în tăcere până ma făcut terci. Ce fetiță frumoasă ai love struck

| Ely1234567 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos dar nu e fetița mea happy

| Ely1234567 explică (pentru anonim_4396):

Imi pare rau pentru tine Condoleanțe sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ely1234567):

Sa întâmplat de mult era foarte bolnav era inevitabil happy :*
Ești o tipă simpatica big grin
Cum ești acum ești mai bine? Că ți-am citit acea întrebare și am rămas uimit mă miram de ce nu ai mai intrat aici
Sper sa nu fie adevărat ce ți-au zis medicii sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ely1234567):

Sunt sigur că vei face dacă va fi fata una la fel de frumoasa :*

| Ely1234567 explică (pentru anonim_4396):

Fac recuperări sper sa fiu mult mai bine multumesc frumos pentru cuvintele frumoase

| Ely1234567 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ely1234567):

Mă bucur, îți doresc multă sănătate. vei fi cu siguranță ești o persoană buna sunt sigur că te va ajuta Dumnezeu happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Care Dumnezeu? Daca era dumnezeu nu facea accidentul si nici mama ei nu mai era suspecta de cancer.
Cand ii aud pe aia "aa am scapat, m-a ajutat dumnezeu", pai de ce n-a facut sa nu mai vina necazul?! Ca daca era, asa facea. E total ilogica treaba pana si in povestea cu dumnezeu si religia.

Adica eu pot sa te trag la timp din fata camionului sa nu te calce, dar nu te trag, te ajut dupa ce te-ai nenorocit si fizic si psihic, f tare. Asta in cazul iluzoriu ca ar exista.
Dar daca era, nu facea asa, prevenea tot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu cred cu adevărat în el trebuie să ai credință 100% sunt sigur că fără el as fi fost intr-o situație și mai rea la fel și maică-mea orice ați spune voi e = cu 0 pentru mine maică-mea e și mai credincioasă doctorii i-au spus că va mai trăi puțin deci sau înșelat sunt sigur că Dumnezeu ia ascultat rugăciunile nu vreau sa vb despre acest subiect eu pur și simplu cred în el și simt că există. Dumnezeu nu i se arată orișicui trebuie sa ai sufletul curat și să crezi cu adevărat în el

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca a fost haos si in viata ta inseamna ca asa s-a intamplat, daca a fost o boala necauzata de mediu, atunci au fost gene defecte care a dus la asta, daca a fost cauzat de mediu gen accidente si altceva, s-a intamplat pur si simplu.
Ca daca ai o boala incurabila poti tu sa te rogi la cine vrei ca nu trece. Trecea oricum, si s-a pus chestia asta pe seama altuia.
Schizofrenia, epilepsia, diabetul de tip 1, tulburarea bipolara, picioare taiate, orbire s-au nascut asa, nu se vindeca, daca se vindeca abia atunci pot zice ca e ceva.

Si repet, de ce el nu a facut ca situatia rea sa nu mai apara. Sa te intrebi tu singur.
Si altceva, incetati sa atribuiti realizarile, reusitele altuia, eu zic asa:
Io am facut ma, am incredere in puterile mele, nu altul.
Si la ceva medical "medicii au fost okey, i-a dat trat bun mamei pentru diabet si are control excelent glicemic".

Nu mai raspunde la acest subiect daca nu doresti, am zis asa pentru tine ca poate iti pui intrebari, sa vezi daca nu cumva ai o eroare de gandire si logica, asa se numeste in psihologie, nu fac misto si nu in sens de insulta, se numesc "erori de gandire" care duc la o gandire gresita fara ca omul sa constientizeze.
Cand constientizeaza, atunci incepe sa zica "ia ma...sa vedem", incepe sa faca control in realitate si va afla adevarul, ca asa functioneaza psihoterapia, se ajunge la constientizare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Are și tumoare la rinichi doar Dumnezeu o tine în viață doctorii sunt praf nu ia nici un tratament repet Dumnezeu i se arată celor 100% credinciodi cu suflet curat voi ateii aveți o eroare în gândire am încheiat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Sa întâmplat din vina mea nu pot sa zic de ce da merit ce mi se întâmplă

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Are o sumedenie de boli nu le poate trata pe toate nici nu își permite numai Dumnezeu face astfel de minuni asa e bolile alea nu se vindeca da unele se și dobândesc nu neapărat te naști cu ele
Daca e sa o luam așa nici depresia cronica nu se poate vindeca ai uitat de aceasta boala care multi cred că e o joaca da e de fapt un iad care e permanent

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu s-a intamplat din cauza ta, tumorile nu se fac din vina noastra, si bunica a facut si a si murit de asta, dar nu avea cum sa fie vina noastra. Medicii au invatat 11 ani! Nu poti zice ca-s praf.
Ei opereaza si daca merge, scapa.

Depresia cronica se mai duce cu trat adecvat, sunt si unii rezistenti total la trat dar aia e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Mai nu comenta daca boss daca nu ști depresia o am din cauza mea Dumnezeu m-a pedepsit pe bună dreptate nu are rost sa zic ce am făcut depresia cronica se tratează nu se vindeca dupa ce întrerupi tratamentul la cel mic necaz va remite din cauza vulnerabilității că cu asta te naști sau o dobândești de la depresie ce e cert e că nu se vindeca. Nu am zis că se fac am zis că nu ia nici un tratament și medicii o zis că va mai trăi puțin deci sau înșelat îmi pare rău pentru bunicata înțeleg de ce nu crezi in Dumnezeu că Teo "înzestrat "cu gena defecta. Ți-o dat in schimb inteligenta da nu ști să o folosesti adică stai numai în casa asta nu mi se pare ok daca erai predispus dădeai și în boli mai grave psihice

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, se trateaza doar, cum sa nu stiu cum e cu depresia cand la mine a inceput din 1994?!

Aia cu traitul mai putin, mda se poate gresi in a anticipa, iar ai dreptate.

E de ajuns depresia care mi-a furat viata.
Cand ai inteligenta o folosesti automat, ca iti simti drumul, asa e un om sanatos, dar poti sa ai ce vrei, daca iti pica motivatiile si tot de la depresie, e degeaba, nici nu mai vrei nimic, luandu-ti motivatiile, nu mai apare vointa, dorinta, stiu ce spun ca de 10 ani am studiat domeniu, am trecut prin asta, discutii cu medici, vazut dosare ale altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. A fost o perioadă de câțiva ani în viața mea în care nimic nu mi-a reușit. Nu reușeam să mă angajez, mă îngrășasem, viață socială nu mai aveam, eram săracă și nu mai aveam chef de nimic. Aveam apatie de toți și de toate. Trăiam intr-un oraș subdezvoltat, unde bârfa e la ordinea zilei, unde tineretul pleacă pentru că n-au unde să muncească.

| Bruno92 a răspuns:

Da dar câteodată mai ascult și house

Răspuns utilizator avertizat