Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ati avut vreodata o obsesie pentru o persoana?
Nu ma refer neaparat la atractie sexuala sau dragoste, ci doar o atractie incontrolabila catre o anumita persoana, un fel de admiratie dusa la extrem.
Daca da, cat timp a durat, cum ati trecut peste si ce vi se parea atat de special la persoana respectiva?

Răspuns Câştigător
| Purgatoriu a răspuns:

Dap. Inca ma intereseaza aceea persoana dar nu mai am o obsesie. Am invatat sa-mi controlez reactiile. In special ma atragea modul cum gandea si reactiona.

11 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Da, cam cu 3 luni inainte de a fi cu iubitul meu. A incetat in momentul in care am inceput sa iesim laughing

| Matt24 a răspuns:

Oarecum da, dar am aflat dupa o perioada o chestie foarte urata si mi-am impus sa o urasc.Pentru o perioada am reusit sa o urasc dar apoi m-am inteles bine cu ea dar nu o mai puteam vedea cu aceiasi ochi.

| Crucified a răspuns:

Dar şi încă acum...

| Zoey112 a răspuns:

Eu nu, dar o prietena de-a mea da.
Si la ea a durat cam un an, ca dupa aia s-a mutat din oras si nu la mai vazut, decat foarte rar happy

| marktheshark a răspuns:

Nu am avut niciodata

| andreealitllesmileAndreea a răspuns:

Pai stiu prin ce treci si eu am fost obsedata de un tip cu care am fost impreuna dar cand am vazut ca de fapt scopul lui era sa ma faca sa sufar l-am ignorat si mi-am vazut de drumul meu in viata. Good luckwinking

| SteffyBelleSteffyMee a răspuns:

Nu cred ca am avut asa ceva pana in prezent.

| Vladutz2012 a răspuns:

Am avut o mica astfel de obsesie fata de fosta prietena (ceea ce cred totusi ca e normal pe undevahappy ). A durat ceva pana sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai vrea sa fim impreuna...trebuie sa te gandesti la un moment dat la situatiile voastre si sa analizezi totul, dupa care uiti totul si iti impui ca nu mai are niciun rost sa te gandesti la asta. Iar de fiecare data cand o sa vrei sa verifici ceva despre acea persoana, fa tot posibilul sa te abtii, macar uneori, iar apoi va deveni o obisnuinta sa te abtii...pana o sa o uiti, sau macar nu o sa-ti mai pese asa de tare.happy

P.S.: Daca iti place sa citesti, cartea "Colectionarul" de John Fowles prezinta o situatie a unei obsesii impinsa la extrem, e foarte interesanta, merita citita, macar asa, de curiozitate, chiar daca nu coincide cu situatia ta.winking

| thegatekeeper a răspuns (pentru Vladutz2012):

Mi-a placut foarte mult "Colectionarul", am citit-o chiar la inceputul obsesiei mele, sa zic asa. Dar intr-adevar, acolo e o obsesie dusa la extrem, nu as putea sa fac asa ceva, totusi laughing.
Multumesc pentru recomandare, oricum happy.

| Vladutz2012 a răspuns (pentru thegatekeeper):

Pur si simplu am auzit de obsesie si mi-am amintit de carte...nu bateam apropouri.laughingwinking

| Raluca_Marincean_1995 a răspuns:

Da,pai ma dura ceva timp, pana iti vei da seama ca prima oara s-a purtat frumos, iar apoi ati devenit mai distanti si a fost mai rece cu tine.
Pe mine inca ma intereseaza o persoana, dar nu mai e obsesie. Sper ca te-am ajutat :*