| anonim_4396 a întrebat:

Ați cumpărat vreodată în telefon sau laptop la secound gen de pe publi24 și ca apoi după ce l-ați cumpărat sa sesizați pete albe pe ecran sau pixeli morți? Tocmai am cumpărat un laptop de pe OLX funcționează ok doar că, când mi l-a testat vânzătorul nu am fost atent la ecran cum sunt de obicei ..se poate considera teapa? Oricum am găsit repede cumpărător da nu asta e ideea, eu l-am întrebat are ceva ecranul și spunea că nu are nimic și când încolo după ce o plecat de la mine văd 3 puncte albe aproape lipite și o pata care se vede mai mult pe nuanțe deschise.Voi l-ați fi sunat inapoi sa ii cereți explicații, l-ați tine sau l-ați vinde? E un laptop Sony cu configurație relativ bună la cei 800 de Ron da mă scoate din minți acele pete albe pe care eu le vad foarte bine. Unul nou nu îmi pot permite așa că după ce îl voi vinde pe acesta tot unul secound voi cumpăra.
Odată m-am chinuit să cumpăr un S8 și toate aveau ecranul cu umbre (shadow) tipic Samsung da toți spuneau că ecranul e impecabil nu înțeleg de ce sunt așa hoți Românii și mincinoși... Am zis eu bine că Românii sunt ca rromii exact la fel!
E vina mea că nu m-am uitat la ecran da putea să spună că are niste pete brune in sau cum se numesc, m-am grăbit și nu am mai verificat sad

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

A fost viclean, te-a țepuit. Partea bună este că se poate schimba ecranul, asta dacă consideri că merită. Display-ul cu defecțiuni poate provoca lag masiv prin jocuri; ți s-a întâmplat asta?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pai mă gândesc că costa 500-700 de lei ...nu am instalat nici un joc. oricum îl vand în câteva zile... M-am bucurat degeaba ..eu sunt de vina că nu m-am uitat nu știi unde îmi era mintea.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pe fundal închis nu prea se vad da eu sunt fixist și mă deranjează enorm

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa că o generalizare, între 100 și 500 de lei, depinde și de model, bineînțeles. Chiar te sfătuiesc să rulezi un joc pe noua ta achiziție, să vezi cum se mișcă tehnologia, si pe langa asta, baga un joc single player, dar instalat, nu de pe browser, unul free și care poate duce jocul pe cerințele recomandate, iar așa îți vei da seama dacă are probleme ecranul. Oricum, problemele de lag ori de lag spikes pot interveni și datorită altor factori, precum cei ai latenței sau ale altor componente care alcătuiesc sistemul. Sincer, este riscant să cumperi de la mâna a doua, mai ales un laptop, părerea mea, cu telefonul sau cu celelalte mai faci ce mai faci, dar dacă ești gamer (în măsura ta), te cam joci cu capul și pajura. Asta este, stai liniștit că oricum problema se rezolvă.winking

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil că nu este moartă în totalitate partea aceea de pixel. Să știi că ochii se vor obișnui cu acei pixeli și îi vor evita (în timp), în special dacă nu are dimensiunile mari și nu este poziționat tocmai pe jumătatea ecranului.winking

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu s gamer... Oricum în câteva zile îl vând, va trebui sa fiu mai atent când voi cumpăra altul, din cauza anxietății mi s-a întâmplat.să omit verificarea ecranului happy am avut că de obicei o presimțire rea și nu am ascultat. sunt dezamăgit că trăiesc într-o lume plină de hoți și mincinoși.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, ni se întâmplă tuturor, avem și noi momentele noastre. Știu ce spui, asta este, mai multă atenție și avem șansa să ne ferim de ticăloși.winking

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Burn in *

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Ce ai facut frate
Parca aveai valuta si acum cumperi de pe olx

| anonim_4396 explică (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Ce sa faci vezi cai greu.