| monicaaa17 a întrebat:

Ati fi de acord ca un cuplu gay(lesbi sau homosexuali)sa adopte un copil? Credeti ca acel copil va creste cu o percepție distorsionată asupra lumii din jur sau va avea o copilărie normala? Personal cred ca cel mai mult rau nu îi va face situația in sine(sa creasca intr-o familie de gay), ci felul in care societatea privește acest lucru.Adica colegii vor rade de el si va fi marginalizat.Pentru el nu va exista conceptul de mama si de tata, de diferențiere între parinti.Sincer ma întreb,oare cum li se va adresa? Parinte 1, parinte2? Pe nume? Va rog argumentați, nu răspundeți doar cu da sau nu.

59 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parerea romanilor nu conteaza, pentru ca afara, in occident, lucrurile sunt percepute diferit.
Americanii si australienii considera ca este perfect normal sa adopti un copil sau mai multi, daca esti un cuplu, indiferent ca sunt gay, lesbi, cuplu barbat-femeie sau chiar singur, atata vreme cat ai posibilitati financiare bune si poti creste unul sau mai multi copii.
Cunosc personal un cuplu de lesbience care au 3 copii. Conceptul de mama este pentru amandoua, fiindca copii sunt deja mari acum (10, 8 si 5 ani), adresanduli-se: mama Monik si mama Gretty, asa cum le cheama pe ele.

Ceea ce ai descris tu aici este o parere personala, specifica unui roman care nu a trait in strainatate si nu a avut de a'face cu homosexuali, dar eu lucrez alaturi de ei si ii vad zilnic, fiind considerati oameni normali, cu familii ca si noi, doar cu orientare sexuala diferita, care oricum nu intereseaza pe nimeni.
Ca un fapt divers: Australia are gay si lesbience printre membrii parlamentului, care si-au declinat deja orientarea sexuala si chiar nu deranjeaza asta, pe nimeni.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici nu e nevoie sa fie cineva in afara sau sa lucreze cu homo ca sa stie, eu sincer nu am vazut nici unul pana acum personal, in afara am fost, dar 2-3 amii aia care i-am stat nu m-au facut sa vad altfel treaba, vedeam asta de dinainte, asa de la sine e logic ca nu are de ce sa am ceva contra lor, adoptiilor de catre ei si asa mai daparte. Si in parlamentul german exista un gay parca.

A fost tare faza aia cum ala al germaniei era intre cei doi "soti" homo fotografiat, aia erau americani, nu mai stiu cine, ambasadorul, ala era casatorit cu celalalt. Celalalt care era cum s-ar zice femeia, era imbracat cumva care sa arate asta.
Prietenul meu mi-a zis care e pasionat de politica, si cica nemtii au ras de s-au spart pentru ca de fapt si-au dat seama ca era mesajul "ne aia pe voi de nemti", asa s-a interpretat.
Desi eu nu vad asa!

| Drimmero a răspuns:

Nu va mai pripiti, o adoptie se obtine greu pentru cuplurile hetero, de cele homo nici nu mai vorbim. Si asa bullyingul e mare in scoli, daca acei copii ar avea parinti de acelasi sex ar fi cu adevarat traumatizati, ganditi-va si la asta,, nu toata lumea e educata si civilizata. Nu zic ca nu ar avea ce sa invete de la 2 mame/2 tati dar sa gandim rational, mai ok ar fi sa creasca intr-o familie traditionala. Sa nu-mi sara homosexualii in cap acum, dar eu unul zic nu, un copil trebuie sa aiba afectiunea unor parinti hetero, e firesc pana la urma sa creasca intr-o familie normala. Daca totusi sunt chinuiti in orfelinate sau intr-o familie retardata, atunci raul mai mic si optiunea de ultima instanta ar fi cuplul homo, fie ei 2 gay sau 2 lesbience.

| minrest a răspuns (pentru Drimmero):

Vezi bine ca sunt destui copii in orfelinate; ei stau acolo tocmai pentru ca nu i-a adoptat nimeni, nici macar un om necasatorit.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Drimmero, daca cuplul are conditiile de adoptie se da in multe tari, de ce sa stea la orfelinat? Si de ce parintii nu iau masuri contra la aia care isi bat joc de copilul lor?
Daca eu sunt gay sa zic, si vreau sa adopt, adopt! Ia uite si la tine auzi, sa nu adopt eu ca o sa rada nu stiu cine, e comic sa zici.

Afectiunea e afectiune, nu conteaza ca vine de la un barbat, o femeie, si combinatiile posibile, barbat barbat, femeie femeie, femeie barbat, bunici, etc. De ex tatal meu vitreg nu a avut tata de cand era, ca murise in razboi, el a fost f ok cu mama, nu stia de cum e cu tata, era la fel ca ceilalti.

Mai bine sa fie adoptati si luati din orfelinate, nu am inteles de ce se obtine greu chiar la hetero o adoptie, nu pricep deloc. Ca si daca ar fi facut copii, era acelasi lucru.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Baga tare, du-te si adopta, cupleaza-te cu un barbat si rezolva/

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Nu eu, ca eu nu doresc copii, si nici pe invers nu-s, dar daca eram pe invers si voiam copil, si ala vroia, poate adoptam, de ce nu?

| Mosotti a răspuns:

Normal ca as fi de acord, de ce nu? In mod normal la o adica colegii nu au cum sa afle, asta ca sa nu fie probleme. Ca doar nu bati toba. La sedinte se poate duce doar unul din parinti si gata.
Societatea sa se educe, ca occidentul, SUA nu au probleme cu asta. Deja se fac presiuni subtil, in ultimul timp s-a tot vb de trans prin afara, au ajuns doi copii si in parlament, unu in SUA, altul in Anglia parca, se foloseau politicienii in campanie, ca nu mai au ce sa ofere si na, baga asta "ca noi acceptam, noi.", desi acceptau si inainte. In SUA pusese un candidat pentru noiembrie care era gay, dar l-a scos de pe lista din alte motive.

Si chiar nici societatea nu afla daca cei doi parinti nu vrea sa se afle. In rest nu le va fi rau la copii, din contra, poate fi mai bine, ca din cauza ca s-ar intelege putin mai bine parintii intre ei pentru ca diferentele de gandire, pasiuni, discutii nu sunt asa de mari.
Si in familii clasice sunt zeci de milioane de copii care-s traumatizati de parinti tampiti care nu stiu sa se poarte, dar si care se cearta intre ei, deci ce sa zic, s-au pus unii contra familiilor de tip gay, ca si cum in cele clasice e o fericire, nu e deloc in multe cazuri.
Daca e omu om, stie sa se poarte, e bine copilului in orice tip de familie, daca nu, nu ii e bine in orice tip de familie, deci nu conteaza.

Va fi tata oricare din ei, atat, nu parinte 1 si 2. Oricare din ei e tata. Eu am crescut cu doua mame de ex, mama si bunica, am iesit f bine, din contra, cand era tata era mai rau, se mai certa cu mama, dupa aia liniste totala. Tocmai ca ele ca femei erau mai pe acolo ca gandire.
De ce sa aiba parere distorsionata?! Stiu copii care au ramas cu tata si tacsu tatalui adica bunicu, si iar a iesit f okey. Unde e problema? Conteaza cum se comporta, cum te educa, nu ca e una si unu, doua, sau doi.
Nici la mine colegii nu stiau ca e si bunica cu mine, nici la aialalti nu stia ca e bunicu pe lanta tata, nu de alta dar nu era important sa zica.
Nu te lua dupa comunisti care-s contra, religiosi, ca nu au ei treaba cu chestia asta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Exact, fix de asta nu as fi de acord. Traim intr-o societate pur medievala. Vezi comportamentul mizerabililor din bor cu ocazia pandemiei. Vezi toti bunii crestini care dau navala pe net cu mesaje de iertare si afterlife fericit la moartea unui securist nenorocit in sutana, dar care te-ar pune imediat la zid daca esti ateu, baptist, martorul nu-stiu-cui, sau sustii drepturile cuplurilor non-binare.

| Celcestietot a răspuns:

Absolut deloc. Daca este permisa o asemenea relatie, inseamna ca este si normal, iar daca este normal, inseamna ca cei 2 pot procrea, pentru ca normal este ca un cuplu sa procreeze (si daca cei traditionali au ORGANELE bolnave, pot adopta, pe langa actele de bun samaritean), deci adoptarea unui copil este interzisa de catre cei netraditionali rolling on the floor!

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce treaba are neaparat procreerea, nu faci cuplu doar pentru asta, ca vrei si copil e corect, dar asa bine poti sa nu vrei, multi adopta, asa ca de ce n-ar adopta si astia de acelasi sex? Conteaza cum se poarta, nu ce sunt.
De ce sa fie interzisa? Oricine poate adopta copil daca are o situatie, plus ca se poate si altfel, adopta inainte, si apoi cei doi se cupleaza, si tot o sa faca daca vor in caz de ceva. Noroc ca in Germania i-a obligat americanii sa legalizeze casatoria intre cei de acelasi sex in iunie 2017 parca, tacit cineva i-a presat, poate ei de la sine au facut, nu stiu, insa nu cred. Prea in ultimul timp s-a vb mult despre trans mai ales.
Bine, ca SUA si mai marii lumii vor asta pentru cu totul alt motiv, asta e altceva, nu ca s-au gandit ei la astia.

Nu uita ca in Brazilia actualul presedinte omul SUA, e homofob, e nazist! Si aluia nu ii zice nimic, asta spune f multe, ca daca le pasa de ei cu adev, nici pe ala nu-l lasa sa fie contra.
Dar daca aici zici ceva si in UE contra lor, imediat dreptu omului, sanctiuni, etc. UE s-a bucurat ca nu a iesi referendumul ala cu familia acum 1-2-3 ani cand a fost facut de pesedei.
Pana la urma vor fi presiuni si la noi si daca nu si nu, ne aduc in evu mediu, si asa suntem dependenti 101 % de UE si SUA, daca suntem prosti la infinit, un sut un fund e un pas inainte. E normal sa se casatoreasca daca vor.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Organele sexuale sunt pentru reproducere, ca daca nu ar fi, nu s-ar mai naste nimeni, asadar, se.xul este pentru procreere. Recunosti? Nu ar trebui lasati sa adopte vreun copil, cuplul de acelasi sex, ci unul sanatos mintal, nu unul de la care sa ia exemplu prost cu apucaturi care pot dauna celor din jur. Adevarata cale este indepartarea raului din mijlocul nostru, nu sa ii pui paie pe foc ca sa se faca si mai mare. Scopuri ascunse sunt, asa cum spuneai tu.

| Paulllllla a răspuns (pentru Celcestietot):

Adevarul e ca foarte sanatosi mintal sunt cei din cuplurile normale, iar noi cei gay suntem nebuni la cap, dar totusi umblam pe strada. Organele, draga cel ce stii tot, dar nu stii tot, sunt facute nu doar pentru sex.Ca altii atat stiu, aia e.Organele mai au si alte roluri,daca am retinut eu bine la scoala. Decat intr-o familie cu maam depravata,tatal alcoolic si bataus,doar tipete,scandaluri,urlete,teama ca te duci cu nota mica acasa si te bate unul din parinti, sau multele si desele reprosuri inutile, mai bine intr-un cuplu gay. Nu esti gay, nu ai de unde sa stii tu ce inseamna iubirea pentru noi sau un copil. Suntem mult mai capabili sa iubim, decat un cuplu normal la cap cum zici tu, care se foloseste de organe doar pentru placere carnala, se imbata ca porcii pe unde apuca si fac copii la betie si la droguri. Nu cred ca exista doar cupluri gay depravate.Corect,sunt si de astia, nu zic nu, dar nici cu cuplurile normale nu mi-e rusine chiar deloc. Asa ca fiecare e liber. In alte tari, nu in Romania, dar liberi suntem toti pana intr-un punct. Iti garantez eu ca daca as adopta un copil, ar creste de 10000 de ori mai bine decat jumate din copii din cupluri normale.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Comunismul s-a dus de mult, nu merge "nu trebuie lasati", lasa-i pe ei sa adopte ca asa sunt ei, nu e nici o problema, sunt normali in felul lor asa cum si hetero sunt okey in felul lor. Cei de acelasi sex sunt foarte sanatosi mintal, la ei este doar zona din creier care spune ce te atrage, este altfel, atata tot, nu e boala mintala, si asta si medicii au zis-o, nu or fi idioti milioane de medici din lume!

Exemplu nu poti lua prost, ca daca eu de ex nu-s pe invers, nu o sa ma atraga acelasi sex sub nici o forma, nu conteaza ca vad doar gay sau les in jur. Ca dovada ca cei les si gay ori trans, sunt asa desi au crescut 99 % in familii hetero unde nici macar nu s-a discutat subiectul despre minoritatile sexuale.
Atractia sexuala nu e invatata, e genetica. Eu la 12 ani m-am trezit ca ma atrag fetele, fara sa-mi zica nimeni, fara sa aud de la parinti, nu s-a discutat subiectul, nu stiam despre fete, atractie si altele.
Si vecinul meu din Germania era gay tot asa de la sine, fara sa ii zica ma-sa, sa vada in fam si altele.

In mod natural de la natura da, sexul a fost facut capcana pentru procreere, adica vrei placerea aia puternica si secundar in urma la asta faci jocul naturii sa faci copii (de ce, nu am inteles, dar in fine), deci nici nu are treaba cu religia, insa omul si-a dat seama ca e si doar placere si atat, fara nici o treaba neaparat cu copiii, deci daca doi de acelasi sex se atrag, f bine ca fac sex pentru placere si atat.
Iar daca vrea sa adopte, f bine dat fiind ca sunt destui copii in orfelinate care vor iesi bolnavi sufleteste pe viata, asa ca e f bine sa adopte si astia, si cei hetero.

Totul e ca daca oamenii stiu cum sa fie parinti, va fi bine asa cum am zis. In tarile unde merge adoptia e ok, aia cum gandesc modern?! Si sunt tari dezvoltate, nu prosti ca noi. Deci le merge bine asa.

| Endoryus a răspuns (pentru Mosotti):

Nu iti bate capul cu ala, e religios. Mai multe sanse ai sa inveti un caine sa danseze.

| Mosotti a răspuns (pentru Paulllllla):

Nici eu nu-s gay (desi mi-as fi dorit ideal bi sa fi fost, dar mergea si doar gay) dar inteleg perfect ce si cum, de aia sunt de acord, si am sustinut asta mereu peste tot unde era subiectul, deci nu trebuie sa fie cineva asa ca sa priceapa. El este cu religia, prin prisma ei gandeste, nu ai cum sa-i schimbi opinia, ce zice religia el preia. Eu am stat sa analizez ce zice religia aia, zice ok sau nu?! Si am vazut ca e o aberatie ilogica.

Dupa mine, cred ca un copil ar trai putin mai ok intr-o fam gay pentru ca din cauza diferentelor mai mici intre parteneri, poate fi mai multa armonie. Adica doua femei se inteleg mai bine la discutii, gandire, aspiratii, pasiuni decat unul cu una. E doar o parere.
Cu iubitul mai mult intre cupluri de tip gay, am auzit si eu asta! Probabil ca la voi relatia nu este doar drumul catre un scop, ci scopul in sine. Adica pentru hetero, programu e ca iubirea sa tina doar pana ce iese copilul, si apoi gata, nu mai e necesara, genetic vorbind, adica ei ar fi cam sclavii naturii care le zice inconstient "faceti cat mai mult ssex ca sa facet copii".
La voi iubirea nu are o finalitate anume, e pur si simplu.

Dupa mine chiar si asa la hetero, ssexul nu este o conditie principala intr-o relatie, ci multe altele intai, fara o prietenie in primul rand, nu merge, evident ca vine si ssexul la pachet, dar si daca ala ar fi mai putin, nu conteaza.
Ca de ala nu merg multe rel, ca s-a bazat pe sex si in rest pe mai nimic.

Dar na, Romania a venit din comunism, nu intamplator tarile estice sunt gica contra! Adica alea foste comuniste de fapt. Mai sunt si altele, tampitii de arabi, dar zic in Europa doar.

| Mosotti a răspuns (pentru Endoryus):

Da, dar mi-am facut datoria sa explic, ca la 2-3 cazuri pana la urma sa stii ca s-au mai trezit unii ce preluasera religia de la parinti! Le puneam argumentele pe masa, ei verificau, si in final "aaa, ma...eram beat ma pana acu? Cum dracu ma sustineam aberatia aia?". La un moment dat te trezeai "ia ma arata-mi, hai! Demonstreaza.". Nu multi dar sunt si asa, pentru ca astia credeau pentru ca nu stiau ca e vrajeala, cand au aflat, s-au lepadat de minciuna.
Insa colegul nostru este ca orice i-ai arata, explica, proba, tot asa crede, deja la el e altceva.

Daca tari avansate au fost de acord, inseamna ca e ok, altfel daca erau tampiti asa, nu mai erau asa departe, si asta spune multe.
Deci ei au fost de acord si le e bine, noi nu suntem si ne e rau, pai ce reiese? Ca aia la general au o gandire mult mai sanatoasa in multe.
Si-au dat seama ca nu au de ce sa fie contra. Si ca sa-ti dai seama cum considera ei biserica multi din ei, tatal meu vitreg neamt cand am intrat cu mama in biserica sa se inchine ea aici la noi, el a tras un part de s-a auzit, hahaha. Si zice "perfect normal, gaze, trebuia sa le dau afara".

| Endoryus a răspuns (pentru Mosotti):

"Daca tari avansate au fost de acord" Din cauza religiosilor ca ala mai sus tari ca ROmania nu avanseaza. Predomina prostia, pardon, religia.

| Mosotti a răspuns (pentru Endoryus):

Da, dar la un moment dat vor fi presiuni din afara, nu uita ca deja s-a vazut, prin toamna lui 2017 patriarhul nostru a zis "daa, suntem pentru familia clasica dar dzeu ne-a dat dreptul de a alege, si.", deci deja cineva l-a montat.
Tu ai impresia ca ala e pus de capu lui acolo?! Fi serios. Pai ar fi zis asta pana atunci?! Ar fi fost violent contra.
Chiar prin religie incetisor se schimba, ca in mod normal e asa:

"Da, dumnezeu a lasat pe pamant tot felul de oameni, fiecare e normal in felul lui, trebuie sa ne acceptam unii pe altii, ca si pe aia mai diferiti tot dumnezeu i-a facut, deci aia e, caci nimic nu e la voia intamplarii pe pamant, chiar si bolile le da dumnezeu tot cu scop, deci nu avem voie sa contestam creatia si ce face domnul". Cam asa va suna.
Vezi? Si religiosii asa vor gandi. Adica ei preiau tot ce zice vocea mai marilor lumii de fapt. Vocea religiei se schimba dupa interes, nu cont ca sute de ani a fost intr-un fel.
Si pana la urma si presiuni directe "astia se insoara, marita, si punct". Nici nu mai e nevoie sa zica ce se intampla daca nu.

Nu avanseaza ca nu s-a dorit sa se avanseze, nu ca din cauza religiosilor, ca daca se vrea, se avanseaza foarte rapid, se schimba brutal destule si fara voia religiosilor, nu ii intreb pe ei cand fac o lege.

| Celcestietot a răspuns (pentru Paulllllla):

In primul rand, nu am raspuns cu numele de utilizator, asa ca, tu ma blufezi prin aceste afirmatii. Nu poti intelege sentimentele cu adevarat, de aceea esti asa. Vad la tine generalizari fara rost, multa ironie, nu vad rostul de a mai raspunde in continuare la comentariul tau. Multa bafta in evolutia spre bine, Domnul fie cu tine!

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Nu are treaba comunismul si niciun regim politic cu o mentalitate, cu o viziune sanatoasa a vietii. Nu sunt normali in felul lor asa cum spui tu, normalitatea inseamna ceva sanatos. Nu este transmisa orientarea sexuala genetic, decat intr-un procent foarte mic, nesemnificativ.

,, In mod natural de la natura da, sexul a fost facut capcana pentru procreere, adica vrei placerea aia puternica si secundar in urma la asta faci jocul naturii sa faci copii'' -> Hai, ca asta este buna rolling on the floor! Adica natura ne arata adevarata cale si tu o contrazici (chiar bagi ceva defaimare pe acolo)?

In loc sa lupti impotriva raului, a celor care isi abandoneaza copii in orfelinate, tu lupti pentru drepturile homosexualilor, faci parte din LGBTQ+ mai mult ca sigur.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Are legatura comunismul cu mentalitatea, ca in multe tari UE unde nu a fost comunism se gandeste altfel. Normalitatea poate fi de mai multe feluri, nu neaparat una, e f bine sa fie diversitate pana la urma.
Ba da, poate fi si transmisa genetic, nu mereu copia trebuie sa iasa identica, si faptul ca ai orientare catre acelasi sex nu vad ca boala.
Boala e ceva ce face rau! Ce face ca acel om sa sufere, e ceva de care vrei sa scapi, nu ceva care in felul tau nu iti face nici un rau. Aia inseamna doar ca esti diferit si atat.
Boala nu e doar cand nu esti ca majoritatea si atat!
Adica daca tie nu ti-e nasol si nu faci rau nici altora, altfel da, este boala, sau tulburare de comportament.

De ex eu daca as manca si nu pun pe mine desi bag 4000 Kcal/zi in loc de 2300, nu e boala, sunt altfel doar, ca asta e bine pentru mine, e doar un exemplu.
Daca am diabet, e boala, ca-mi face rau, e defectiune, si defectiunile nu te fac doar diferit, ci te fac sa suferi.

Si de ce trebuie sa iau de bun doar drumul aratat de natura? Vezi? Tot la comunism ajungem, adica sa mi se impuna un drum. Si la nazisti era la fel ce-i drept. Natura ti-a pus drumul asta ca sa-i faci interesul, sa-i faci copii, atat, deci dictatura.
Bine zic ca idee doar, nu am zis ca drumul ala nu e normal! E cat se poate de normal si ala, dar nu doar ala.

De luptat contra alora da! Sunt contra infractorilor de tot felul, contra celor ce-si abandoneaza copiii, nesimtirii, lipsei de respect, violentei, parsiveniei, dictaturii, si mi se pare ca am zis si de pedepse pentru astia care abandoneaza copiii, cum nu? Dar nu a fost subiectul ca sa scriu asta aici. Am vorbit la subiect.

Nu fac parte din LGBT (Q? Ce e Q?), nu am avut acest noroc, sincer iti zic, preferam sa fiu pe invers dar ideal bi, si asta am zis-o si pe FB cand era subiectul, nu mi-e rusine. Daca faceam o spuneam f sincer ca nu consider ceva rau, nu ca nu stie nimeni cine-s, ca-ti dadeam web sa ma vezi si sa ma auzi la o adica, am avut la oferete zeci, dar am zis politicos ca nu-s pe invers, si acu am unu dar s-a mai potolit din insistat.
E adevarat ca trans nu-mi doream a fi.
Dar inteleg treaba fara sa fiu neaparat in cauza, ca principiul este ca la foarte multe alte domenii unde se pot intampla din astea, chestii diferite de cazurile majoritare. Principiul e acelasi chiar daca tema e alta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Diversitatea bolnava nu este buna, iar ideiile omului se formeaza fara sa aiba legatura cu vreun regim politic si daca adera la acesta, pe baza gandurilor sale o face. Nu se transmite genetic, citeste studiile, pe bune. Ai spus :,, Boala e ceva ce face rau!'' Se.xul an.al poate dauna grav sanatatii, deci practicantul acestui act intra in categoria bolilor mintale.

,, Si de ce trebuie sa iau de bun doar drumul aratat de natura? Vezi? Tot la comunism ajungem, adica sa mi se impuna un drum. Si la nazisti era la fel ce-i drept. Natura ti-a pus drumul asta ca sa-i faci interesul, sa-i faci copii, atat, deci dictatura.'' -> Stii si tu ca se pot lua alte boli daca nu executi un act se. xual normal.

,, Nu fac parte din LGBT (Q? Ce e Q?)'' -> unul care isi pune la intrebare orientarea sexuala si celalalt Q reprezinta cei cu orientari sexuale ciudate (aici cred ca pot intra si zo. ofilii). Da, sunt 2 litere de Q. Sper ca vezi cat de bolnava este aceasta comunitate.

Este foarte bine asa cum esti, nu trebuie sa fii bi sau altfel, ai o orientare sanatoasa, ar trebui sa fi foarte multumit de tine. Am intalnit si eu oameni cu orientari detasate de normalitate, de cea sanatoasa si erau agresivi si in plus asta o confirma si alte persoane din relatarile lor, asa ca, oamenii cu alte orientari au apucaturi bolnave, ganduri de asemenea, intr-un cuvant sunt niste fiinte cu o viziune bolnava, eu asta zic.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Facutul dragoste cum zici tu da, ai dreptate, e nociv, si eu sunt contra, am mai zis-o, chiar nu inteleg cum poate cineva sa bage penisul in fecale. E nociv mai ales pentru femeia sau barbatul care si-o ia, pentru celalalt daca are prezervativ, mai putin. E valabil asta si la femei si la barbati, adica nici barbat si femeie, ca foarte multi fac asta, nu-s de acord.
Boli se pot evita facand in multe feluri si nu sa o introduca in dos, plus ca asa se evita si o sarcina nedorita in caz ca nu erau metode disponibile, cum era pe vremea lui Ceausu zic.

Eu stiam ca e LGBT si atat, nu cu Q la coada.
Eu nu sunt multumit de orientarea mea, sincer iti spun. Nu m-a avantajat deloc! Si oricum eram, tot nu eram adeptul facutului cu bagatul in spate, asta clar. Era vb strict de atractie, cum ma uit la una si imi vine sa o mangai, sa o iau in brate, se poate face si in alte feluri afara de metoda aia, la asta ma refer.
Oamenii agresivi si apucaturi nasoale sunt de tot felul, inclusiv copii, nu are treaba neaparat cu orientarea, sigur ca sunt si la astia, asta clar, nu inseamna ca daca-s cu orietnari gay, nu-s violenti, dar nu e caracteristic.
Majoritatea violentilor, agresivilor, nu-s gay!

Orientarea se transmite genetic, de aia medicii dupa 1970 parca, au considerat ca nu e boala. Gandirea lor de acolo vine! Din ce simt. Adica simteam ca ma atrag fetele, automat ma gandeam ca asa vreau, ei daca au descoperit ca automat erau pe invers sau bi, au gandit in consecinta.
Lasa-i pe aia care o fac pentru bani, ca aia nu-s gay de fapt, se lasa facuti pentru bani, stiu si asta.
Genetica iti da orientarea, ca nu-ti zice nimeni "ba, sa te atraga fetele, sau baietii", simti automat la un moment dat, fara sa vezi sau sa auzi de gay sau negay.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

,,Si oricum eram, tot nu eram adeptul facutului cu bagatul in spate, asta clar. Era vb strict de atractie, cum ma uit la una si imi vine sa o mangai, sa o iau in brate, se poate face si in alte feluri afara de metoda aia, la asta ma refer.'' -> am inteles acum, doar aspectul te atrage, fizicul.

LGBTQ+, ca sa simplifice cat mai mult pronuntia si lungimea cuvantului, dar se ascunde o semnificatie mult mai mare in spatele acestor litere, a acestui acronim. Uite, te poti interesa aici daca doresti : https://ok2bme.ca/resources/kids-teens/what-does-lgbtq-mean/

Tu poate ai ajuns la alta concluzie, dar si eu la fel. Cand o sa intalnesc in persoana un gay care nu este violent, poate atunci o sa mi se mai schimbe parerea, dar pana atunci, nu. Dar, da, sunt persoane violente care au si orientari normale. Totusi, am observat ca gayii sunt violenti, nu stiu ce ai intalnit tu pana acum :).

Uite cat este genetic transmisa orientarea se. xuala :

https://www.sciencemag.org/......is-reveals

https://www.washingtonpost.com/......tudy-says/
https://ok2bme.ca/resources/kids-teens/what-does-lgbtq-mean/

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu doar fizicul, pentru ceva serios nu ajunge fizicul, e clar, insa fizicul e proba eliminatorie, fara fizic nu exista atractie si iubire, alea de la tinerete, Dupa varsta de 55 in colo da, atunci fizicul nu mai conteaza. Doar cu fizicul merge doar distractie, nimic mai mult.

Am vazut, de fapt e LGBTT2/TwoQQIAA, aoleeeu ce lung, chiar nu stiam, deci minoritati sexuale si asexuale de tot felul. Asta este, trebuia sa le bage intr-o categorie.

Cu genetica, faptul ca markerii genetici nu spun comportamentul sexual, nu inseamna ca nu e genetic, nu suntem noi in stare sa citim genele responsabile, atata tot. Orientarea sexuale e genetica, dar asta vezi la cei din jur, nu ca o zic eu.
98 % din baieti simt atractie automat fata de fete, si invers, nu e dobandit din mediu, educatie. Si in padure daca ai lasa fete si baieti ai sa vezi cum se cupleaza unu cu una de la sine.
Asa si ceilalti, de la sine simt ca-s cum sunt. Repet, da la o parte gays pentru bani care nu-s gay de fapt.
Ca daca am stii genetica mai bine, am citi asta unde trebuie, ca scrie acolo ce trasee in creier se vor forma adica alea ce tin de atractia sexuala, dar suntem prea prosti in domeniu din pacate.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Da, este foarte complexa denumirea, a bagat pe toti anormalii acolo, trebuia si ei sa intre undeva.

Eu tot cred ca nu domina genele asupra comporamentului, o spun chiar studiile, iar tu ca si ateu stii ca cercetarile sunt extrem de importante! Daca ai putea observa atent povestile de viata ale celor cu comportament anormal (pentru ca alt cuvant nu exista), vei vedea ca foarte multi au pornit catre asemenea orientari deochiate datorita traumelor.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Am uitat sa zic ca exclud si traumele, chiar ma gandeam insa nu am zis pentru ca eu consider ca nici alea nu fac asta, ci doar scot la iveala orientarea latenta! Ca de unde nu e, nu ai ce scoate orice e.
98 % oameni cu traume de tot felul nu isi schimba orientarea, nu devin tras, cel mult dezvolta teama de contacte cu un partener de sex opus, nu mai simt sentimente in leg cu asta, frici, depresii, cosmaruri, antisociabilitate, obsesii, tulb de comportament, blocaje emotionale, violenta, fac rau la altii, la animale.
Se zice ca pedofilii mda, ar veni de acolo dar nici asta nu se stie exact, desi multi au un istoric negru. Dar nu se stie si in aia ce zacea deja.

Eu ma iau dupa realitate, nici nu conteaza studiile mai ales acu moda cu psihologia si totul e psihologic si nu genetic, o porcarie. Altfel cum ar lua ei banii. Mi se pare ca in Germania chiar se pedepseste daca cineva amageste gay sau ce o fi, ca-l poate repara prin psihoterapie, sau daca e pus la asta si nu i se acorda sprijinul necesar pentru orientarea, transformarea lui, nu stiu exact cum e, insa ceva de genul, tocmai ca nu e psihologic.
Ti-am zis din mom ce 98 % din oameni sunt atrasi automat de sexul opus, e clar ca nu e psihologic, fara sa fie educati in sensul asta, sa li se vb despre asta (mai ales in comunism).

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Pai depinde si de trauma, ca daca ti-a luat banca casa (ex.), nu devi gay sau iti schimbi orientarea, asta ar fi culmea laughing! Cand o multime de fete isi bat joc de tine si daca iti ia un tip apararea si se comporta frumos cu tine, ai sanse destul de mari sa te indragostesti de el, asta daca esti slab psihic, iar in cele din urma vei ajunge un membru al comunitati curcubeu, eu asta cred.

Mai exista tari care pedepsesc pe cei care sunt impotriva homosexualilor si o arata. Tot psihologic cred ca este, pentru ca nu ai cum sa te indragostesti fara sa fi traumatizat de fizicul unui barbat (ca ii apreciezi fata tipului, asta este alta chestie, normala), gandeste-te ca are par pe corp, pe picioare, pe maini etc si sa pui mana pe asa ceva, mai ales daca nu se epileaza, ca multi nu o fac, este de-a dreptul oribil, si sa te saruti si sa ii simti barba sau mustata, este nasol, sa nu mai vorbim de vocea masculina. Vezi tu, aceasta masculinitate ii ofera un sentiment de siguranta, din moment ce a fost traumatizat, incepe sa il iubeasca si confunda sentimentul de iubire frateasca cu o nevoie de reproducere, fiind traumatizat sentimentele de dragoste fata de o femeie se duc (ca doar am zis ca fetele l-au traumatizat), se amesteca in capul sau, se fac varza si risca sa ia la tinta orice fiinta vie, la fel ca si cum ar fi fost impuscat cu o sageata de-a lui Cupidon, poate deveni zoofil, sau sa devina homosexual, transexual sau o minunatie din asta dintr-o anumita categorie a LGBTQ+. Ce, nu am dreptate? Daca nu, de ce si cu ce?

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai daca nu are orietnare, da, iti ia apararea unul si cum zici tu, apreciezi fata, felul de a fi al tipului, nu conteaza ca isi bat femeile joc de tine sau nu se uita la tine, un om cu orientare normala, nu se duce dincolo, ca vorba ta, nu il atrage!
Eu ma mir cum vad femeile corpu ala cu par?! Niciodata nu am inteles, cum le atrage, ca dacau e vad asa, ar cam trebui sa vada acelasi corp si ele. Era una la sala si eu am zis "nu vad ce vad femeile misto la barbat", ea zice "nici eu nu pricep", poate era pe invers, nu stiu.
Hai ca femeie cu femeie mai inteleg, ca au corpuri fara par si asa mai departe.

Si daca se epileaza barbatul tot nasol e, nici picioarele nu-s-a femeie, se vede ca-s altfel si chiar daca nu au muschi la sala sa zici ca se deformeaza de la muschi, vocea n-ar conta neaparat.

Numai un beat poate confunda iubirea frateasca cu aia de iubire.
Dar sincer, poate s-ar putea sa ai dreptate daca se modifica traseele din creier si la traume, pana la urma n-as nega, dar in mare parte ar fi genetic la cei fara traume, sunt barbati frumusei bi, placuti si de femei si de barbati si le-a fost ok. Ca daca se modifica, normal ca te schimbi.
Deci ar putea fi doua categorii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Da, si eu ma intreb cateodata cum pot rezista femeile langa un tip cu par, dar, pana la urma femeile decid, sunt si ele de mai multe tipuri, unele prefera sa se vada ca au acel tip de barbat clasic, poate ca se simt mai in siguranta sau doar le atrage acel gen de dad bod cu par, eu stiu. Poate ca tipa de la sala chiar era pe invers, cine stie, dar amuzanta intamplarea, asa o vad laughing. Totusi, nici femei cu femei nu inteleg, adica, macar gandeste-te ca vad acelasi corp zilnic tipic femeiesc cand se uita in oglinda, si-l cunosc de ani, macar te atrage persoana de sex masculin din curiozitate sau ca vezi ceva nou, dar nu vad ce te-ar atrage la o femeie ca femeie, la o lesbianca, sa te duca la acel act se. xual. Adica, nu esti plictisita, serios? Poate ca si acestea au fost traumatizate sau da, aceasta orientare a aparut din cauze genetice, este o varianta.

Da, barbatul are alta constructie osoasa, chiar daca nu este foarte diferita ca a femeii, alta fizionomie, chiar si tesutul epitelial al corpului este putin mai diferit in multe cazuri, ca si aspect, la asta ma refer. Cu muschii consider ca nu ar fi o problema, adica la picioare la sala, dar depinde si in ce masura lucrezi, cred ca trebuie sa iti impui o limita, nu sa te faci super mare, parerea mea. In jumatatea superioara a corpului merge sa pui cat mai multa masa musculara, in cea de jos construiesti muschi, dar nu exagerat, atat cat sa fie placut vederii, iar o balanta ar fi necesara fata de jumatatea inferioara.

Un beat sau nu, chestia este ca se fac mari confuzii, mai ales in randul celor din strainatate, pentru ca in foarte multe cazuri parintii nu vorbesc cu ei, sunt ocupati cu munca sau cu diverse si nu mai au timp sa le explice despre sentimente si multe aspecte importante ale vietii. Am observat ca adolescentii din alte tari sunt cu mult mai slabi psihic ca ai nostri, ai romanilor, dar la noi cred ca cedeaza cel mai mult ca pe langa ca mai sunt si abuzati psihic prin unitati, acasa sau tot asa in exterior,, profita'' de un abuz fizic si asta este cireasa de pe tort.
Bineinteles, doua categorii, a celor care sunt derivati nativ, din cauza parintilor asa cum ne spune si in Biblie sau cealalta a persoanelor care dobandesc asta cu timpul. Nu am negat ca nu se poate sa fie asa din nastere, dar mai rar, exact asa cum spuneau studiile. Cred ca trebuie ajutati prin construirea unei lumi mai bune, sa fie si un suport psihic pentru ei acolo, ca pana la urma sunt fratii nostri, dar sa se incerce si vindecarea lor, ca sa avem o lume cat mai normala si sa se poata reproduce si ei, sa aiba proprii lor urmasi, nu sa duca numele mai departe prin niste copilasi adoptati.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Mda, tare as vrea o ora sa am creierul unei femei sa vad eu ce le place lor la unul, fie fara par sau cu par, la fizic zic. Desi majoritatea-s cu par cat de cat mult mai mult ca ele.
Pai mie, la barbati cum le plac femeia? Corpul ala atrage, asa si pe cele pe invers, ele vad la fel. Nu conteaza ca se vad in oglinda, ca doar nu se mangaie singure, ce dracu. Ca am intrebat fete asa si au zis ca vad femeia frumoasa foc, le vine sa le ia in brate, sa se frece intre ele. Cam ca noi vad alea lucrurile.
Ca si eu daca eram gay si-mi placea corpu meu, tot voiam atingeri cu un partener, ca nu are leg una cu alta.

Cu sala in general barbatii fac mai putin picioare, mai mult sus. Au picioarele altfel, nu stiu sa-ti explic. Am zis fara lucru la sala, ca la femei musculatura mai sus, ia din feminitate. Iar pe barbat il masculinizeaza si mai tare, si s-ar indeparta si mai tare de frumusetea feminina sa zicem pentru un gay.

Cu ajutorul, nu au de ce sa se vindece ca le e f bine asa, si medici din Germania la fel zic, mai ales ca nu merge, se pierde timpul si nu are sens, inseamna ca or fi incercat ei la aia care au vrut sa fie pe clasic, pentru ca pana la urma ai un indicator daca e psihic sau genetic, aia genetici nu au nici un complex, nu regreta ca-s asa, aia psihici pot sa aiba, sa ii deranjeze ca-s asa, pentru ca inainte nu erau asa.

Cu trans e alta treaba, daca nu se schimba, au disforie de gen, nu ai ce le face, niste depresii de devin neproductivi, se simt si ei prost, etc. Majoritatea asa-s, dar aia cam genetici, ca de mici nu se regasesc in ale sexului original, chiar daca familia nu ii indreapta catre asta si in jur nu vede asta.
Poate or fi si psihici dar aia care zic asta mai tarziu.
Unii fac transformarea doar hormonala si sunt multumiti asa, altii si operatia, depinde. Am cunoscut pe una care acu e unu, nu ii placea sa fie fata. A fost la psihologi, medici 2-3 ani, degeaba, chiar medicul zicea "fa chestia", nu s-a operat insa. Si de cand e man, e ok, parca a inviat psihic.
Cu copiii lasa-i dracu, nu casuna asa mult pe asta ca nu e asa de decisiv, viata merge inainte si cu, si fara copii. Ce sa zic numele, de parca sunt vreun miliardar din ala sau cine stie ce om important, fi serios. Merge viata mai departe si fara sa duca numele mai departe, si daca infiaza, le da numele, adoptat neadoptat tot copil e, nu cont al cui e, ba face un bine ca mai ii scapa de orfelinate. Fac altul cand aia au nevoie de parinti, mmm.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Femeile oricum sunt mai prietenoase, ai vazut si tu cel putin in scoli ca se iau de mana sau in brate, se comporta ca niste surori, cel putin cand sunt mici si probabil ca aceste sentimente pozitive le schimba parerea si despre corpul celor cu care interactioneaza. Merge ca femeia sa aiba niste musculatura acolo, sa posede un corp fit cu aceasta, nu mai mult sau sa puna masa musculara ca cele care sunt pe steroizi, ca asa este foarte ciudat si multora nu le place, sa fim sinceri.
Poate ca asa este, un gay nu ar putea sa fie vreodata cu un tip cu picioare musculoase, in genul unui bodybuilder profesionist, nu cu corpul unuia care participa la men physique, ca, cu cel din a doua categorie cred ca se prea poate sa se puna impreuna, picioarele nu sunt un impediment pentru ei fata de acestia, sper ca ai inteles.

Ai spus bine, pe unul care este abatut fortat de la adevarata orientare s-ar putea sa il deranjeze mai mult, sa se simta mai in neregula, datorita trecutului sau in care s-au petrecut acele traume, pe cand la unul cu o orientare nativa sa nu simta niciun sentiment de regret, pentru ca stie ca asa a fost de mic, ca practic asa s-a nascut.

Da, cu cei trans este alta treaba. Ai cunoscut tu personal pe acea persoana care si-a facut schimbarea sau ai vazut-o pe vreun ecran? Te intreb, deoarece ma gandesc ca la Daria Jane cand relatezi.

Daca ii scapa din orfelinate si nu ii vor influenta in niciun fel negativ, sa le induca anumite idei LGBTQ+ care nu isi au rostul, este foarte bine ca adoptarea sa aiba loc in aceste conditii speciale, ce pot zice.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai da. Am cunoscut acea persoana cel putin 1 an, mi-a aratat si sanii taiati, deja isi taiase sanii. Se ducea la psiholog 2 ani ca sa-i aprobe operatia, dupa aia a inceput terapia hormonala, s-a schimbat de nu mai stiam cine e, era un barbat 99, 9 % ca fizic, dar nu a mai facut si operatia. Si-a schimbat actele, si acu are buletin cu 1 in fata la CNP.

Normal ca unu genetic nu are treaba, se intreaba "si?! Mi se rupe ca voi sunteti altfel, mie mi-e bine asa".
Ala care nu era asa, regreta ca a devenit invers probabil ca are acces la mai putini parteneri, si deci a pierdut! Ca asta ar fi cel mai logic regret de fapt, nu ca pur si simplu nu e ca ceilalti. Ca din mom ce ai devenit invers, tie ti-e la fel de bine pe atractie si altele, cum iti era inainte pe clasic, deci nu e problema asta.

| LoveSleep a răspuns:

E complicat. Cred că le-aș da voie să adopte copii de la (să zicem) 6 ani în sus, când copiii sunt capabili să înțeleagă măcar puțin, că cei care i-au adoptat sunt 2 oameni care se iubesc, dar relația lor nu constituie un model și nici un "must" în viață, și el, trebuie să decidă singur ce fel de orientare sexuală vrea și e capabil să aibă. Totodată, aș face o mulțime de teste și de ședințe cu viitorii parinți adoptivi, să văd ce fel de gândire au și cum intenționează să crească copilul respectiv.
Copiii sunt foarte ușor influențabili și caracterul și felul lor de a fi e influențat enorm de mult de parinți și de educația primită. Deci, nu aș da posibilitatea asta oricarui idiot. Cred faptul că homosexualitatea e ceva cu care te naști, dar sunt sigur că dacă un copil e crescut de mic cu ideea că el trebuie să fie cu o persoană de același sex, viata lui va fi afectata intr-o oarecare masura.
Cu toate astea, e nedrept ca persoanele de acelasi sex sa treaca prin toate acestea si cele heterosexuale sa aiba liber la batut copii si traumatizat pe viata.

| Frank51 a răspuns:

As fi de acord daca ar fi foarte dificil de obtinut o adoptie, cu conditii foarte foarte stricte.

| minrest a răspuns:

1. Sunt deja destui copii crescuti in astfel de familii, in Occident, sunt normali, de regula nu sunt gay, iar colegii lor nu ii discrimineaza mai mult decat pentru orice diferenta. 2. Au doua mame sau doi tati, diferentierea intre parinti e data de faptul ca parintii sunt persoane diferite. Dupa cum ar trebui sa stii, persoanele singure pot adopta copii, inclusiv la noi in tara; acei copii cum fac diferentierea intre tata si mama? Sunt multi copii in orfelinate, care se terorizeaza si abuzeaza intre ei; acei copii cum fac diferentierea intre parinti?

| aXy99 a răspuns:

Nu, nu sunt de acord.

| RoCkKiD a răspuns:

La intrebarea asta s-a raspuns in practica in alte tari in care adoptiile sunt permise pentru cuplurile gay de ani de zile.

In practica se pare ca acei copii cresc exact la fel. La fel ca si la familiile heterosexuale conteaza mai mult abilitatile de parenting ale parintilor decat sexul lor.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Exact! Felicitari pentru gandirea asta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu, nu sunt de acord mi-e frica, asta lar supara pe Dumnezeu gandeste-te un pic ca acei oameni pe care i-ai mentionat (nu conteaza aspectul fizic) sunt oameni fara credinta, sunt redusi in gandire si nu e vina lor ca sunt asa, alt cineva e de vina acolo.
Preotii si maicutele stiu cine.
Atunci cand faci un copil de sex masculin s-au de sex feminin trebuie sa mergi la preot si la maicute sa te interesezi de anumite lucruri dar si la un medic ce stie mai multe despre nasteri si in ceea ce priveste cresterea copiilor iti intrebi bunicii parintii etc. acum depinde si din ce familie esti normala s-au dezorganizata.

Gay, lazbi daca un copil traieste in mediul acela il va afecta psihic din toate punctele de vedere, sunt mai multe variante:
Acei oameni pe care iai mentionat violeaza copii unii da altii nu, dar e periculos pentru ca ei nu realizeaza ce fac sunt redusi in gandire.

In Biblie spune asa ca acei oameni care fac parte din Sodoma si Gomora vor avea parte de o judecata mai usoara atunci cand vor muri pentru ca nu e vina lor ca s-au nascut asa.

Intr-adevar in satele din Romania nu exista educatie de fapt nici pe la oras dar... nu stiu din cate am inteles eu e ca Dumnezeu a scris viata oameniilor inainte ca ei sa se nasca pe pamant practic filmul vietii exact ce vezi pe Netflix. Ce vezi ce auzi si asa mai departe.

SUNTEM IN JUNGLA, societatea se duce de rapa tineretul e varza, varza o sa vina si mai rau pentru generatiile urmatoare.

In general lumea se duce de rapa din cauza pacatelor sale, e pacat sa divortezi, intelegi ce vreau sa spun.

Femeia are niste responsabilitati la fel si barbatul.

| StrongHeart a răspuns:

Daca as fi in masura sa iau o astfel de decizie,as spune da,doar cu conditia sa se faca un test phiologic de catre un profesionist care sa evalueze daca persoanele in cauza sunt mature psihic,daca au antecedente legale,daca pot prezenta un pericol in dezvoltarea copilului,mai ales dezvoltarea psihica,de asta am si spus ca as vrea sa se faca un test psihologic pentru ca asta e pericolul cel mai mare,ca copilul sa creasca cu traume,si chiar si asa ar fi destul de greu la scoala sa fie acceptat,pe vremea mea radeau daca aveai pantaloni deschisi la culoare si ziceau ca esti gay, nu vreau sa ma gandesc daca ai parinti gay cum te-ar eticheta la scoala colegii.
Intr-o tara civilizata bullyingul ar trebui pedepsit pentru ca e o cauza majora pentru care oamenii cresc, se dezvolta fizic, dar psihic raman traumatizati, timizi, rusinosi, de frica sa nu isi bata cineva joc de ei cum au mai patit.Si eu am fost victima la fenomenul asta si am ajuns la concluzia ca totul pleaca de la educatia de acasa.Adica daca un copil x se ia de un copil y,e foarte probabil ca copilul x sa fie si el victima certurilor, abuzurilor, acasa, sau a unor traume, poate are parinti despartiti sau exista violenta in casa si asta invata acasa, se duce la scoala si practica ce a invatat, si devine un cerc vicios in care victima devine agresor si tot asa la nesfarsit.
Un clip interesant si comic despre cam ce inseamna bullying :
https://www.youtube.com/watch?v=CUvFeyGxaaU

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai acum depinde de nivelul de toleranta al fiecaruia aici, suntem in 2020, lumea pare ca s-a mai obisnuit cu ei dar cu toate astea o sa fie mult timp pana cand problema asta va ramane istorie si oamenii gay nu vor mai fi priviti ca pe niste ciudati.
Cat timp parintii aceia sunt devotati,pot sa aiba grija de un copil sau mai multi nu vad ce problema ar fi,copilul acela normal se va atasa de ei daca vad ca primeste iubire din partea amandurora.
Cu toate ca lumea a devenit mai toleranta cu privire la persoanele gay,o sa existe altii care sa ii condamne ca vezi nu e normal,ca ii invata pe copii la prostii,pana la urma nu tu alegi ce orientare ai, cu ea te nasti.
Cat timp acel copil infiat de cuplul de gay nu o sa aiba lipsuri, va primi atentie, o buna crestere o sa fie normal, o sa poata avea o viata sociala ca toti ceilalti dar trebuie ca lumea sa fie mai toleranta.
La noi nu prea ar parea ca oamenii ar fi pregatiti sa imbratiseze genul asta de diversitate, o sa fie nevoie de mult timp pentru ca lumea sa vada asta cu ochi buni.

| Endoryus a răspuns:

Conteaza cum sunt ei ca oameni. Atata timp cat nu e limitat din punct de vedere intelectual, o sa vada diferenta de la familia lui si la restul. Le spune pe nume.
Stii ce e penibil in ziua de azi? Intr-o lume in care majoritatea relatiilor hetero nu tin, in care casniciile se duc dracu dupa maxim 3 ani (jumate din ele cel putin) si altele de genul, ciudateii astia (gay/lesby) se omoara sa aiba ce restul au. Dreptul la casatorie, copii. Nu imi sunt simpatici astia dar doar ma amuza cum stau lucrurile. Cei hetero se sterg la fund cu aceste chestii pe cand cei pe invers lupta pentru ele. Secolul 21. Si poti sa tragi la baie. Oamenii sunt rai (mai ales cei religiosi ). Copilul crescut de un cuplu gay nu o sa aiba o viata usoara din cauza la altii care ii f""" grija de ce are alta in ograda. Stim cu totii ca adolescentii sunt cei mai ai dracu. Sau am uitat cu totii anii de scoala?

| Mosotti a răspuns (pentru Endoryus):

Una la mana, nu au cum sa afle, si e mai bine asa, a doua daca te duci si il bagi pe unu in pereti, o sa fie liniste totala la scoala la o adica, desi prima varianta e cea mai buna, ca nu afecteaza asta, nu au cum afla daca nu vrea sa se afle. Sunt rai la scoala ca li se permite, ca parintii celui vizat sunt prosti si nu se duc sa puna chestiile la punct.

Aveam un administrator rau, obraznic (noroc ca s-a dus dracu in 2011 de cancer), se lua de toata lumea, odata s-a luat de vecina mea de palier aiurea. barbacsu destul de solid si putin tiganos, cand a fost de plata intretinerea jos, a venit, l-a luat de haine, l-a bagat in calorifer si i-a zis "daca te mai iei odata de nevasta-mea sau de cineva de aici, vin cu toata rahova si o sa ai mari probleme cu politie cu tot", noi cativa care eram la coada ne uitam dar ne bucuram tacit. Avem si camere dar..nu a contat! Se stie ca la sectia sectorului din rahova e politia mana in mana cu tiganii, smecherii, si au si aia colegi..la toate sectiile.
S-a potolit total cu toti locatarii. Damite cu niste mucosi.
Asa ca, copilul ala ar avea viata normala daca s-ar afla.

| Mosotti a răspuns (pentru Endoryus):

Daca-s oameni ok si stiu sa educe, sa se poarte, e ok, nu conteaza ca-s de acelasi sex. Cu casatoria ai dreptate, mie mi se pare o mare prostie casatoria asta si la hetero si la oricare, insa daca ei vor neaparat sa-si f norocul, e dreptul lor, le respect dreptul, nu pot gandi subiectiv. Sa adopte si copii, mai bine decat sa iasa bolnavi psihic din orfelinate.

| Endoryus a răspuns:

App. Mi-am amintit de un video de acum cativa ani. Cum am zis, cand altii arunca la gunoi ce au, ce pot zice, gunoiul unuia comoara altuia.

https://www.youtube.com/watch?v=d9QoK8L1YWo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, bineînțeles că aș fi de acord, mi se pare normal.
Sunt copii care au crescut fără mamă sau fără tată sau ambii, ce ar fi diferit față de lipsa conceptului de mamă și tată la cuplurile gay/lesbi, atâta timp cât i se oferă tot ce e nevoie în creșterea și dezvoltarea lui, nu văd de ce să nu fie ok.Decât să se chinuie prin orfelinate și să fie batjocoriți pe acolo sau să ajungă vai de ei, de ce să nu fie crescut și iubit într o familie în care este dorit?
Conceptul de mamă și tată cade în anumite situații chiar dacă e vorba de un cuplu straight.
Părinte 1, părinte 2? Ce e asta?
Fie le spune mamă în cazul lesbienelor, fie tată în cazul celor gay sau pe nume și nu mamă sau tată 1/2, ei știu cel mai bine cum să se organizeze.
Și da, problemele apar întotdeauna în societate căci oamenii au tulbureli la cap și nu înțeleg, bun, nu ești de acord, dar nu te privește pe tine de cine e crescut, dacă e sau nu adoptat, cu cine se **** etc, e vorba de dreptul lui, asta dacă i se acordă bineînțeles.
Cel mai bun prieten al meu a fost adoptat de un cuplu straight, copiii își băteau joc de el că e adoptat și nu e cu părinții lui biologici, păi? Indiferent de situație, ce nu se încadrează în ''normal'' e judecat și oamenii își bat joc că de, trebuie să ne dăm superiori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multor familii normale nu li se permite sa adopte un copil. De ce ar avea dreptul niste familii deviante? Pentru ca asta sunt. Deviaza de la normal. Traiasca ei cum vor dar nu strica capul unui copil. Ce vede in casa aia va face, este un fel de oglinda a climatului din casa si a comportamentului parintilor. Doua femei sa creasca un copil? Unde mai e tatal? Unde ii este modelul de barbat/tata? I se va parea anormala o famile formata din barbat si femeie pentru ca in casa nu a avut asa ceva. Anormalul va deveni normal. Boala va deveni regula. Orice psihiatru iti va spune ca e ceva dereglat la ei. Nu putem sustine anormalitatea. Copilul sa vada cum convietuiesc un barbat si o femeie. Chiar azi am vazut o pereche de batrani care se tine asa de frumos de brat. Ea ii zambea lui si fac pariu ca avea peste 80 ani. Au dus o viata normala si s-au iubit. Cum ar fi sa vezi doua femeie batrane tinandu-se de mana? Ai zice Doamne ce se intampla cu lumea?

| EntertainYou a răspuns:

Uita-te la Modern Family.

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Nu as fi de acord.

Motivul este pentru ca este o practica marginala si in opinia mea imorala. Copilul va avea dificultati extra din cauza ca va creste intr-o asemenea familie, de care poate fi scutit.

| Mosotti a răspuns (pentru ILoveCringe4427):

Si in zecile de milioane de familii toxice hetero cum e? Aia au dificultati la patrat. Deci nu asta e problema, o zici ca si cum in familii hetero e roz, si doar in celelalte pot avea probleme.
Nu, pot avea problema in ambele tipuri de fam daca protagonistii nu-s oameni, si pot sa nu aiba probleme la fel, in ambele categorii, daca oamenii sunt ok.

Imoral de ce?! Vrem sa ajungem ca occidentalii, dar gandim tot comunist, si ne mai miram ca nu ne dezvoltam, pai cu asa o gandire nu avem cum.

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am zis ca familile normale nu au probleme, dar daca te uiti la raspuns, am spus ca familile gay au probleme in plus.

Familile normale daca vreau copii isi fac. Familile gay nu pot avea copii pentru ca nu e biologic posibil. Daca ei doresc sa fie gay pot sa fie, nu am nimic cu ei, dar sa nu influenteze direct pe o persoana indirecta.

Nu vreau sa ajungem ca "occidentali", unde te duci la scoala sa fi impuscat in US, sau esti arestat pentru ca ai folosit un "no, no" word in timp ce un hot iti intra in casa sa te jefuiasca in UK. Foarte dezvoltat intr-adevar.

Si apropo, intrebarea a fost adresata public cu ce opini avem, si mi-am oferit-o, sau crezi ca nu avem voie sa avem opinii proprii?

| Mosotti a răspuns (pentru ILoveCringe4427):

Pai eu am zis parerea si am si argumentat-o, argumentele tale nu prea dau logic, comentam si argumentele, nu zicem "da, da da", la fiecare opinie. Trebuie sa ne si explicam opiniile, pentru ca real doar un drum e ala corect in final.
Si este asa pe dovedite, faptele! Adica copiii aia sufera sau nu, daca tarile alea stiau ca au probleme, nu ar mai fi acceptat.

Eu m-am referit mai mult la UE, nu neaparat la SUA. Orice tara are uscaturi, si in Germania sunt criminali, infractori, Germania care are un sistem centru stanga si au mers chestiie brici in anii 80-90 pana sa pice global economia si sa o duca niscaiva mai rau.
Dar tu ca sa ii scoti nasoi, gata, dai ex astea izolate.
Nu vezi ce sus au ajuns cu 90 % din chestii, nivel de trai, curatenie, sistem social, sanatate, invatamant.

Niste oameni destepti care au putut face asa societati, societati pe care noi nu le vom avea niciodata, sunt destul de destepti incat sa nu permita sa ii iasa copii dezaxati. Cand s-a aprobat au fost niste medici, cercetatori, oameni cu cap, nu tampiti.
Dar vrem sa fim ca in occident, culmea! Dar sunt tampiti in acelasi timp, curios. Multi vor salarii ca acolo, civilizatie ca acolo, trai. Pai cum?

De ce au probleme in plus gays? Da niste argumente. De ce ar avea. Adica trebuie sa contrazici lumea medicala in unele tari UE.
Dar nu zici ca si in SUA, UE (in UE nu, ca acolo armele nu-s la liber), infractorii, aia care te impusca in scoala provin din familii hetero toxice!

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru Mosotti):

"The studies show that lesbians get divorced at around twice the rate that gay men get divorced.
Marriage equality came to the UK in March 2014: Three months later, there were 1, 409 same-sex marriages, 56% (796) of which were women. By 2015, 22 of those couples broke up. But in 2016, the number of divorces leaped to 112, more than three-quarters of which (87) were lesbian couples.
The most common reason for those splits was "unreasonable behavior"—which can mean anything from refusing to get a job to being unfaithful. But sociologists believe the higher divorce rate among lesbians is caused by women having higher expectations and rushing into a commitment."

https://prnt.sc/sokbmq

In concluzie relatiile homosexuale sunt mai degraba sa sfarseasca in divort sau sa contacteze boli venerice precum SIDA, lucru ce ar afecta grav cresterea copiilor.

| Mosotti a răspuns (pentru ILoveCringe4427):

Aia nu conteaza, in egala masura se divorteaza, nu se divorteaza, in egala masura poti lua boli daca nu te protejezi. Depinde de oameni, caracter, compatibilitate, etc, igiena, cunostinte protectie adica educatie.
Doar ca poate fi putin invers (eu vb de logica reala nu de studii scoaste pro sau contra astora), putin avantaj au cuplurile gay ca au putin mai multe in comun, macar atat, ca la restul da, sunt aceleasi sau pot fi aceleasi probleme in mod egal.

Am si vb cu una bi, si mi-a zis ca a ales partenera les pentru ca se intelege mult mai bine decat cu un baiat, au mult mai multe comune, macar pe partea asta e mai bine. Pe langa ca la pat ambele cam ajung la final in acelasi timp (spre deosebire de hetero unde e problema de nici acolo nu se aseamana), daca una se uita la telenovele se uita si ailalta, daca una sta in magazin o ora sa se uite la haine, sta si cealalta, si multe compatibilitati.
Asa ca aia este. Si e si normal daca te gandesti, nu cont ce scriu unii sau altii, e normal ca faptele o arata.

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru Mosotti):

Epic dude.

| prodan90 a răspuns:

Frate eu zic ca daca esti gay/lesbi ori esti din nastere ori nu esti.Eu nu sunt gay asa ca nimic pe planeta asta nu m-ar putea convinge sa fiu gay.E imposibil, ori esti ori nu esti, lucrurile astea se simt, pur si simplu.