Apache
| Apache a întrebat:

Ati fii de acord ca intr-o zi toate tarile sa fie unite intr-o singura tara, si sa se vorbeasca aceeasi limba peste tot?

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu. Insa mi-as dori ca fiecare sa cunoasca toate limbile incat sa ne putem intelege mereu. Si sa cunoastem si respectam toate culturile.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Da.

| Drums a răspuns:

Nu.

| Betty18 a răspuns:

Un popor e foarte diferit fata de alt popor...iti dai seama ce haos ar fi daca ar trebui sa ne insusim traditiile unei singure tari, o singura limba vorbita.Chiar daca nu prea ma omor cu muzica populara sau cu traditiile de anul nou(ursii capra, mascati,) este ceva ce ne reprezinta. ce s-ar intampla cu poporul acela brav din care ne tragem(dacii), cu toata istoria, datinile si obiceiurile specifice fiecarei zone.Si nu e vorba doar de poporul roman, ci si de celelalte popoare.
Prin urmare raspunsul meu la intrebarea ta este NU.

SUCCES

| kiss1 a răspuns:

Da, de ce nu?
Imi plac enorm provocarile, asa ca spun da, chiar daca nu cunosk prea multe limbi straine.:d

| Zenithf a răspuns:

In interesul traducatorilor din intreaga lume, raspunsul meu este NU.
Dar cum nu sunt traducator, o sa ma mai gandesc thinking

| Yugeen a răspuns:

...intr-adevar, ar fi foarte frumos (oare?)!

Acum, ma intreb insa daca "ne intelegem" atat de bine intr-o singura limba, doar ~19 milioane de romanasi si romanase, ce scantei vor iesii cand va vorbii toata populatia aceeasi limba happy!

Turnu Babel ar fi mic copil happy. ...doar ca de data asta, o vom lua pe verticala in jos laughing.

Una peste alta, as prefera o singura tara, o singura limba, o singura moneda de schimb, etc... happy.

Va imaginati ce tare ar fi criza intr-o astfel de tara? Ar fi ca TGV-ul... vine, sta 2-3 minute, dupa care pleaca happy!

| KATTY_9143 a răspuns:

Cu siguranta da. mi-as dori si eu sa vorbesc cu chinejii sau cu nemti.
Intrebarea este interesanta si ideea la fel...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt persoane care n-au parasit Romania si nu cunosc nicio limba. Pentru ei, lumea se rezuma la Romania.
Nu as fi de acord. Lumea este prea mare si ar suna cam ciudata sa auzi aceeasi limba peste tot(muzica, filme, stiri). Te-ai cam plictisi si cum omul este inventiv, sigur ar crea una noua.