| StelutaDintreNori a întrebat:

Ati fost in strainatate? Cum a fost experienta voastra, pozitiva sau negativa?

9 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Pozitiva, desigur fiindca tot ce e nou merita a fi experimentat.; dar nu am fost decat pana in Creta si Santorini.Marea Mediterana m-a impresionat cu apele ei de topaz dar dealurile golase si rosii din cele doua insule grecesti, acoperite doar de maslini strambi si prafuiti, m-a facut sa ma gandesc la frumoasii si prietenosii nostri munti acoperiti de paduri verzi si proaspete, cu miros de rasina, si de pasuni multicolore E frumoasa lumea dar tot mai frumos e acasa.

| anad a răspuns:

Am fost de doua ori in turul Europei cu sedere de cate o saptamana in Franta si in vacanta in Italia de 2 ori. Mi-a placut asa de mult ca maine as pleca iar. N-am avut nici o experienta negativa si am fost tratati cu respect si simpatie peste tot.

| jane_5414 a răspuns:

Pozitiva, a fost o experienta de neuitat.Am vazut multe locuri grozave, in plus sunt mult mai civilizati decat noi.

| Lora_6439 a răspuns:

Am fost in Ungaria cu masina persoanala si ne-au furat de cand am intrat. Pentru inceput, politistii hunguri stateau in boscheti cu binoclul si opreau toate masinile de Bucuresti. Noi nu aveam farurile aprinse si ne-a intrebat daca platim amenda sau "facem asa..." daca ma intelegi laughing. Apoi in Budapesta am parcat masina pe o straduta si ne-am invartit mult pe langa masina ca nu stiam cum se plateste parcarea. Am mers la un aparat din ala special si n-am stat 3 minute acolo. Cand ne-am intors aveam amenda sub stergator. M-am descurcat cu o tipa in engleza si am aflat unde e posta, am platit amenda si ne-am intors in Romania laughing. Deci experienta negativa.

| shalimar a răspuns:

In prezent sunt intr-o tara straina, mai exact in italia, intr-un oras mic.este o experienta pozitiva.mult diferita de romania.in primul rand la capitolul drumuri.ca sofer, nu claxonezi oricand ai nervi.foarte putina galagie la capitolul asta.chiar eram odata cu o prietena italianca in masina si traversa unul strada cu telefonul la ureche, de parca se plimba pe bulevard, si nici nu era pe trecere, iar eu ii spun(obisnuinta de roman)claxoneaza-l. ea imi raspunde:dar te grabesti? lasa-l ca trece. spitalele... fara cuvinte.toti sunt respectosi, soferul autobuzului iti spune bunaziua si la revedere, nu tipa la tine daca nu iti convine ceva. m-a facut sa nu imi fie dor de tara natala ci doar de persoanele care au ramas acolo.si inca ceva... drumurile sunt dezapezite cu mic cu mare.casa mea s afla la capatul unui drum inchis si ma gandeam ca asa ramane, dar spre surprinderea mea, dimineata drumul era curat, iar un vecin a mai dat si cu balastru putin.si nu doar in dreptul casei lui.salve

| ralucaralu a răspuns:

Da, am fost in Suedia la niste neamuri, in Ungaria la lacul acela mare, in Bulgaria de 2 ori la mare in Sunny Beach, in Spania schimb de experiente intre scoli si in Austria. E suuuper. Drumurile super nu ca aici. Aici stai ca mereu se lucreza la drumuri. In ungaria chiar a fost rau la vama.

By AlinoOtsa

| Cretzule a răspuns:

Da, in austria de 7 ori si germania de 3 ori

| mary_4765 a răspuns:

Da...in italia
pai...de la inceput a fost putin groaznic
nu aveam cu cine iesi in oras
dar peste o saptamana
a inceput sa fie din ce in ce mai interesant
asa e intodeauna la inceput mai rau apoi bine...asta e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, am călătorit în străinătate și am rămas cu impresii plăcute.
Pa, pa.