| anonim_4396 a întrebat:

Ati fost vreodata agresati de profesori?

Ce pedeapsa merita profesorii care dau in elevi?

10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Sa fie pusi pe nuci, sa vedem cine rade la urmaaa! laughing

| SilentRain a răspuns:

Da,sa fie tratați la fel

| siriusblack98 a răspuns:

De multe ori prin clasele 1-4 si gimnaziu. La liceu niciodata.

Dosar penal pentru pentru violenta asupra minorilor + interzis permanent dreptul de a mai preda pe teritoriul respectivului stat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu prea.
Merita pușcărie.
Ce ti-au făcut?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nimic. Intrebarea nu are legatura cu mine.

P.S. exact! Puscarie pe viata!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe viata nu, dar agresarea fizica dar și cea psihologica trebuie pedepsite.
Și penal și social.
Problema în România e mai mult sociala, daca părinții accepta anumite chestii...
Oare unii vorbesc despre lucrurile astea la ședințele cu părinții? Sper ca da.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, Si consider ca e ceva normal la clasele mai mici. Copii stiu numai de frica de bataie : mai demult profa punea sa adunam degetele si ne dadea cu liniarul de lemn peste ele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci tu o vezi ca pe o necesitate?
Problema e sociala, am dreptate.

| Andrei200202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu du te tare și ascunde te sau nu ti mai da cu parerea că ai probleme dacă spui că e normal să bagi frica in copii, mai ales sa i bati. Dacă ești așa redus încât să nu mai găsești altă variantă de a face copii să învețe decât prin bătaie, o să imi pară rău de copiii tăi.

| Andrei200202 a răspuns:

Cand eram in clasele 1-4 (adică acum acum vreo 8-10 ani) mancam bataie la greu cu toții dacă nu ne făceam temele, nu învățăm vreo lecție sau ceva.
Imi aduc aminte că in perioada când eram mici si trebuia sa învățăm să citim, in clasa aveam un coleg care nu stia sa citească asa bine și profesoara l-a pedepsit scriindu i pe o hârtie "Nu știu să citesc" și l a scos pe hol să stea cu ea în mână și toată lumea care trecea pe lângă el râdea și el plângea. Vă dați seama cu ce traume poți rămâne din cauza unor educatori/profesori incapabili care nu știu să se comporte cu niște copii, care le vorbesc copiilor foarte urât și îi mai si lovesc. Cam asta se intampla in scolile rurale, cel putin in școala in care am învățat eu. Avea un băț, cu care ne bătea la palmă, de ne inrosea palmele, odată ne a aliniat pe toți si a început să ne ia de la un rând la altul, nici n a ajuns la capăt că rupsese bățul spre fericirea ultimilorlaughing.
Frustratii si animalele astea de educatori/profesori, dacă mai există (desi sunt sigur) ar trebui să dispară din sistem, să nu si mai găsească un loc de muncă nici la dat cu mătura.