| anonim_4396 a întrebat:

Aţi fost vreodată să vă spovediţi la un preot, iar el să vă pună întrebări de genul: "Unde lucrezi?","Cât câştigi?","Ce salariu are mătuşa ta aia din Germania?" etc. sau cunoaşteţi pe cineva care a păţit aşa ceva?

18 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Totul este banul. De cand este lumea. Alta forma, alta nuanta.

regis
| regis a răspuns:

Nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Super ciudat. Am pățit altele care m-au făcut să nu am încredere în spovedanie, dar nici chiar așa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ultima data cand m-a convins mama sa ma spovedesc, eram undeva prin clasa a 4-a, si a fost ultima oara.
Mi-a pus popa niste intrebari plictisite, de tot rahatul.
Nu stiu pe nimeni care sa fi patit asta, putine cunostinte sunt atat de oldschool incat sa se puna in genunchi in fata unui barbat cu fusta, pe care il platesc. Iar aia care o fac, nu imi povestesc mie, stiu ce parere am despre ritualurile alea.

| Mosotti a răspuns:

Te spovedesti la un materialist care vrea sa afle ce venituri ai, eventual poate sa traga si el ceva la o adica. In mod normal nu trebuie sa intrebe astea, iese din aria religiei.

| SilentRain a răspuns:

Nu merg la biserica ca e plin de mafioți
Dobitoc preotul ' putea sa fie si el mai subtil...

| NLS a răspuns:

Am cunoscut mai demult un preot care nu stiu cum facea, dar in fiecare predica, la nave spatiale si lumi paralele ajungea.
Pana s-au plictisit credinciosii, au facut plangere la Patriarhie, si l-au trimis la cautat extraterestrii prin alte parti, departe de satul lor.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ce dracu rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Cunosc pe cineva care cică a păţit asta.Acum nu pot să bag mâna în foc că e şi adevărat cu toate că nu m-aş mira chiar aşa tare să fie. rolling on the floor
Sunt curioasă dacă au mai avut şi alţii astfel de experienţe cu preoţeii.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă aștept la orice de la ei rolling on the floor.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu ai incredere in nimeni care nu are incredere in tine, nu am incredere in nimeni care nu are incredere in mine, crede-ma
Deci ce spun unii nu e intotdeauna adevarat, unii exagereaza sau vor sa para mai cool

| gemeni6226 a răspuns:

Nu, pentru ca in religia in care m-am nascut nu este spovedanie dar de cand fetele bisericesti m-au dezamagit nu ma duc nici la slujbe, doar atunci intru in biserica cand nu e slujba.Dar soacra mea si familia ei e catolic dar nu s-au plins de asa ceva.

| FreddieM a răspuns:

N-am patit in viata mea. Pentru ca nu m-am spovedit niciodata. Nu-i treaba popii cum imi oranduiesc eu viata.
PS: nici un enorias care iese de sub poalele popii nu iese spovedit pe bune.
E doar o iluzie temporara pentru ca mintea e aceeasi, la fel si viata lui de rahat pe care si-o reia exact la fel, imediat ce ajunge acasa.

| aumih16 a răspuns:

Niciodata! de fapt el te intreaba daca ai ascultat pe mama tata! daca ai fost cuminte! daca ai facut pacate! etc! da asa ceva! niciodata!

| Jus7t a răspuns:

Pe mine mă întreba dacă mă duc cu fete când eram mic și ceva indirecte dacă dau labă.
Am zis "nu" la toate și tot mi-a dat să fac mătănii (sau cum se zice corect) de mă plictiseam.
Acum am vreo 8+ ani de când nu am mai fost într-o biserică și nici nu am de gând să mă mai duc în viitorul apropiat.

| oz_1736 a răspuns:

Dar tu te spovedesti la Fisc sau la biserica! M-ai bagat in ceata happy

| anonim_4396 explică (pentru oz_1736):

Niciunde.

| 70gabriela70 a răspuns:

Nu am patit. Asta pentru ca nu merg de multi ani la biserica. Iti recomand sa faci acelasi lucru fiindca acea institutie n-are nicio treaba cu Dumnezeu. Te pup