lolita
| lolita a întrebat:

Ati mintit vreodata sau ati ocolit raspunsul, cand v-ati spovedit? De ce?

Răspuns Câştigător
| DiMoDi a răspuns:

Niciodată! De ce? Păi pentru că nu m-am spovedit niciodată şi nici nu am de gând s-o fac vreodată big grin
Scandalizaţi? Îmi pare rău pentru voi, eu am ales să spun adevărul, cu orice risc şi întotdeauna, din respect pentru mine, nu de frica proniei divine! Iar în intermediarii dintre om şi divinitate, am serioase motive să nu cred, aşa că... thinking

17 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Sincer, dupa ce am aflat ca preotii sunt cei mai mari spioni, nu prea imi mai vine sa ma duc sa mi spun pacatele, oricum d-zeu ne vede ceea ce facem, fiecare are credintza sa.

Janina
| Janina a răspuns:

Da, eram destul de mica si preotul de la noi e cam...na intelegi tu, acum imi pare rau... oricum era o minciuna mititica, dar tot minciunA

prfml
| prfml a răspuns:

La spovedanie desi ma duc rar spun adevarul, ca ma duc din placere nu ma forteaza nimeni.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Cand eram mai micuta(aveam vreo...6 ani). Eram la bunica in sat...si cum preotul stia tot satul... mi-a fost rusine.Si am intrebat-o pe bunica ce se intampla daca am uiatt sa zic ceva.Si mi-a spus sa tin minte ce am uitat si sa spun data viitoare (Desi la mine nu era vorba de uitat...era vorba de mintit)

| Mya a răspuns:

Sincer...nu m-am spovedit niciodata, dar daca as face'o, as spune adv, altfel care mai e rolul spovedaniei daca si atunci mintim?!winking

| tukhey23 a răspuns:

Cine nu minte, sa fim seriosi.Eu personal ma spovedesc... rar, dar cred in d-zeu mai mult decat in preoti.happy

| alexam a răspuns:

Nu. In mod normal spovedania trebuie sa o faci tu, nu sa te intrebe Parintele ce si cum... Sa fiu sincera de ffff multa vreme nu m-am spovedit ( cred ca de 9 ani! crying ). Ultima data cand am facut-o a fost cu adevarat! Cred ca nu am gasit inca un Parinte care sa imi fie chiar duhovnic... In mod normal nu trebuie sa minti sau sa ascunzi nimic, pentru ca ce ii spui Parintelui ramane intre tine si el, si aude Dumnezeu, PUNCT! Insa multi preoti incep sa spuna ce si cum, iar la sat toti se stiu, deci tot se afla cine cu cine ce a vb. cine cu cine ce a facut sau pacatuit... Imi amintesc ceva tragi-comic, ii povestea vecina mea mamei cum a intrebat-o Parintele la spovedanie daca fumeaza ( caci mirosea a tutun femeia ) si ea s-a suparat ca de ce a intrebat-o asta, si a plecat! Pai cum sa zica vai, eu postesc, daca ea fumeaza, si bea bere, sau din astea. Va dati seama, si stiti ca postul presupune infranare, nu alta! happy

| TipulVerde a răspuns:

Normal ca da. Ce inghitea popa gogosile mele... laughing

| borsec a răspuns:

Recunosc ca nu mai spovedit de mult,... si apoi daca as alege sa ma spovedesc nu mint.

| buburutza a răspuns:

Eu de regula cand ma spovedesc, preotul ma intreaba daca am pacatuit.La cat de scurta este intrebarea, atat de scurt este raspunsul:Nu pacate majore. Deci nu sunt obligata sa mint.

| ingrijitoare a răspuns:

Dumnezeu nu se lasa pacalit daca minti in timpul spovedaniei la biserica, unde ai fost botezata. Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva, deci, prin urmare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Daca te spovedesti alegi sa spui adevarul, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, fiindca la judecata toate vor iesi la iveala.nu credeti in judecata? ce cautati la spovedanie? si daca va duceti, stiti ce inseamna sa mintiti? deasemeni de ce va duceti la preot? daca este mai rau ca voi? spoveditiva intre voi care santeti mai buni.eu-is cel mai rau acum.ca va judec pe voi.nu mai dati curs acestor discutii.stiti doar ca ne condamnam singuri, spiritual vorbind. e dureros.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-am spovedit niciodata.si daca am sa ma spovedesc vreodata, am sa ma spovedesc ciresilor pe care ii am in gradina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai ce inteligenti sunt unii.au mintit popa.si adolescentii trebuie sa puna botul la vrajeala lor, ca fiind mai mari si mai intelepti. ei vor sa ajute.pai asa sa va ajute si pe voi cel caruia ia-ti vandut gogosi prin preoti. fatarnicilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am ocolit raspunsu. dar as vrea sa nu se mai repete, sincer.