| WayhaughtK a întrebat:

Ati pleca din tara?
De ce da, de ce nu?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, nu as pleca, de ce? Deoarece si in alte țări este rău nu doar la noi, bineinteles este rau in alte moduri nu ca la noi dar tot rău.

| Freya1 a răspuns:

Nu prea.
De bine de rau acasa mai ai pe cineva care sa te ajute cand ai un necaz acolo esti printre straini.Plus ca suntem discriminati peste tot si chiar daca salariile sunt mai mari si utilitatile si alimentele au preturi crescute ceia ce inseamna ca nu iti schimba cu nimic traiul. Spre exemplu ai un salariu de 1000 ai ceva de euro, dar daca platesti o chirie de la 200 in sus, plus alimentele ce si ele sunt destul de scumpe, plus facturile, plus hainele ajungi sa traiesti ca si in Romania cu 1600 de lei pe luna.Ca sa poti sa triaesti decent si sa mai trimiti si bani acasa daca mai vrei sa vi trebuie sa stai la gramada cu altii si sa le faceti toate la comun ca sa platiti mai putin ceia ce e aiurea.
Am cunostinte ce sunt plecate si nah, vor sa se reantoarca dar ca sa stranga niste rahati de bani si noaptea la 12 is in picioare si merg la munca.

| SilentRain a răspuns:

Da,
Dacă găsesc un loc de munca sigur, de ce aș mai stai în tara asta?

| Lioana a răspuns:

As pleca dar numai in excursie, apoi m-as intoarce inapoi ca tot mai bine e acasa.

| oglindasultanului a răspuns:

De situatiile penibile in care sunt pusa.

| Theo94 a răspuns:

Daca as gasi un loc de munca bine platit da, dar nu cred ca m-as muta de tot. Am vazut la stiri ca in 2017 cam 25 000 de romani s-au MUTAT in afara si inca tot pleaca.

| VictorJulien a răspuns:

Da pentru ca in tara asta e o bataie de joc, statul te impoziteaza fara limite si tu nu ramai cu nimic, muncesti o luna si la sfarsit ramai dator.De ce n-as pleca in alta tara unde sunt platit mai bine decat aici? Noi oamenii obisnuiti nu avem un viitor prea bun aici.