| FreddieM a întrebat:

Ati trecut prin experinte sau cunoasteti cazuri in care s-a probat,, legea compensatiei"?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred în asemenea basme sunt credinte, efectul placebo, plus ca noi alegem sa credem doar in ceea ce vrem, asocierea eronata unor experientele cu altele, dar de ce facem asta? pentru ca cautam o ordine, imagineazati cum e sa nu existe o ordine sa fie un haos, creierul nostru cauta niste tipare, ordine

| FreddieM explică (pentru RAY):

Ray, te superi daca-ti spun ca esti complet pe langa? Legea compensatiei e foarte simpla,, culegi ceea ce semeni", cu nenumarate exemple din viata reala fara prea multe filozofii.

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Dami un exemplu, apropo cand adaugi o intrebare nu pleci din start cu un raspuns, numai are sens intrebarea, tu practic stii raspunsul la intrebare, astepti o confirmare sa iti hranesti EGO-UL

| FreddieM explică (pentru RAY):

Ca sa clarific. Am un var care a inteles gresit conceptul de a trai liber si a facut ce a considerat el sa faca, adica,, a semanat". Apoi, la vremea,, culesului" s-a ivit ocazia sa emigreze in State, dar l-au gasit cu cazierul putin murdar si l-au amant vreo cinci anisori. Cam asa functioneaza aceasta lege, adica ne-o facem cu mana noastra. Bine-inteles ca sunt si cazuri cu roade bune. Daca vrei detalii despre argument as fi fericit sa-ti raspund.

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Am inteles ideea, si eu am patit asta, cu toti avem sansa asta, e trecutul nostru nu trebuie sa fugim de el si sa il infruntam, sa il acceptam, sa invatam din el, dar crezi ca trebuie judecati oameni pentru trecutul lor?

| FreddieM explică (pentru RAY):

Ray, Ray, eu chiar am simplificat-o la minim iar tu o complici inutil ca ma pierd si eu. Culege dragule ideea de baza fara frunzareli filozofice inutile. Simplu ca buna ziua: esti borfas si smecheras? Nu te astepta sa ajungi prim ministru ca tot la parnaie ajungi, deci ti-o faci cu mana ta. Asta e legea compensatiei, ce dai aia primesti. La fel si daca esti sarguincios si corect, intr-o buna zi te cheama seful si te promoveaza, cu marirea de salariu aferenta. Deci ai vrut sa ajungi aici si legea s-a adeverit. Sanatate

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Am inteles ideea