| Mario1994 a întrebat:

Ați văzut la știri că vom trece la carte de identitate noua? Va trebui sa facem alt tip de carte de identitate și nu vom mai avea buletin vechi? Ce părere aveți?

8 răspunsuri:
| Swae a răspuns:

Foarte tare

| romeo78 a răspuns:

Nu! Noua carte de identitate, va intra în vigoare, dacă nu intervine altceva, de la 1 iulie 2021. Această nouă carte de identitate, va fi emisă doar celor care din acea lună schimbă cartea de identitate. Termenul până la care se va putea folosi și vechea carte de identitate este de 10 ani, adică până în 2031, când vor expira ultimele cărți de identitate emise până în iunie 2021, inclusiv.
Noile cărți de identitate, vor fi utile pentru cei care locuiesc, călătoresc în Europa, căci vor avea incluse și cardul de sănătate.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Încă nu e sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Din vara anului anul viitor. Pentru mine e la țanc pentru ca oricum imi expira chiar in toamna anului viitor.

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Ce noroc ai. Mie îmi expiră în 2024 rolling on the floor

| IamJoKeR a răspuns:

Nu am vazut

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Eu nu am încredere, având în vedere problematica funcționare a cardului de sănătate. Plus că dacă ieși din țară ce faci?