| abcddcba a întrebat:

Auto-sugestia ajuta? Daca da, argumentati de ce?

8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu te ajută, cauta-l pe Elwinking!

| abcddcba explică (pentru Celcestietot):

Intrebasem de auto-sugestie, dar o sa-l sun si pe el sa vad pe unde e

| Celcestietot a răspuns (pentru abcddcba):

Lasă, că o să ai telefon in Iad cu asemenea atitudinewinking!

| abcddcba explică (pentru Celcestietot):

Mersi frate

| Celcestietot a răspuns (pentru abcddcba):

Cu plăcere happy!

| mentholinks a răspuns:

Poate ajuta la intarirea vointei fiindca de fapt iti propui niste lucruri, iti stabilesti niste obiective, etc.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca te referi la ea ca si concept din terapia prin hipnoza...e greu de zis. Hipnoza ca metoda terapeutica nu s-a dovedit functionala decat cat si metoda complemenara de terapie. Practic pacientul merge la terapeut unde pe langa metodele normale care deja functioneaza se aplica si hipnoza care poate ajuta procesul de vindecare sau nu.

Daca e sa iei pur si simplu autosugestia, e la fel ca mantrele alea de si le zic unii oameni in oglida si se promoveza prin cartile de dezvoltare persoanala, poate merge poate nu.

Sa-ti dau un exemplu.
Daca de exemplu esti un excelent vanzator cu ani de zile de experienta dar tot timpul esti stresat cand intlnesti un client nou, faptul ca iti zici in oglinda ca totul va fi ok daca ai incredere in tine atunci probabil o sa ajute povestea.

Daca in schimb te-ai angajat ieri si incerci sa te convingi ca desi nu ai abilitatile necesare o sa fii superb la intalnirea cu clientul..atunci mai mult rau o sa-ti faca.

Din nou, daca tu iti zici in oglinda ca esti frumos si destept dar realitatea e altfel, poate in cele din urma o sa crezi ca esti frumos si destept dar asta nu-i va convinge si pe ceilalti.

| FreddieM a răspuns:

Adica sa-ti vinzi tie insuti iluzia si sa te convingi ca e pe bune. Cu raspunsul asta nu cred ca mai e nevoie de vreun argument.