| raMLesS a întrebat:

Avem 2 femei gemeni Andreea si Maria, si 2 frati gemeni Andrei si Marian.
Daca Andrei se casatoreste cu Andreea, iar Marian cu Maria, copiii acestora chiar daca sunt din parinti diferiti, vor fii frati? Teoretic au acelasi ADN.

13 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU! Nu vor fi frati si nici nu au acelasi ADN! Ce te face sa crezi ca fratii au acelasi ADN? laughing Seamana mai mult ca a unui strain dar asta nu inseamna ca sunt identice!

| raMLesS explică (pentru lpavel):

Daca sunt frati gemeni identici, au acelasi ADN

| Hammurabi a răspuns:

Numai gemenii identici monozigoți au acelai ADN.
Verișorii nu au același ADN pentru că nu pot fi monozigoți. laughing
Rezultatul combinației dintre două ADN-uri va fi de fiecare dată altul/diferit. Nu vor rezulta ADN-uri identice.
Copilul lui Andrei cu Andreea nu poate avea același ADN cu al copilului lui Marian cu Maria.

Nici frații gemeni nu au ADN-uri identice dacă nu sunt monozigoți (din același ovul)

| raMLesS explică (pentru Hammurabi):

Pai si daca arata exact la fel? E un cuplu pe insta de gemeni care s-au combinat, iar copiii lor arata la fel.

| Hammurabi a răspuns (pentru raMLesS):

N-are importanță cum arată dacă structura genetică e alta.

| raMLesS explică (pentru Hammurabi):

Cum sa fie ma alta ma

| Hammurabi a răspuns (pentru raMLesS):

Atât timp cât ADN-ul nu e identic, logic că e diferită.
Chestia cu "ataă la fel" nu are relevanță ca analizele genetice,

| raMLesS explică (pentru Hammurabi):

Pe net zice ca gemenii identici au acelasi adn, drept urmare si copiii lor tb sa aiba acelasi adn.

| Hammurabi a răspuns (pentru raMLesS):

Copilul rezultă din combinația geamănului cu un partener/parteneră. Deci copilul are un ADN "combinat".
Un ADN combinat nu poate fi identic cu alt ADN combinat.
Verii nu au cum să aibă ADN identic.

| raMLesS explică (pentru Hammurabi):

Are un ADN combinat cu alta pereche de gemeni identici, deci trebuie sa aiba adn identic.

| Hammurabi a răspuns (pentru raMLesS):

Nop. Nu funcționează așa. laughing
Singurele ființe cu ADN identic sunt gemenii monozigoți (născuți din același ovul).

| raMLesS explică (pentru Hammurabi):

Pai si tu esti nascut din acelasi ovul?

| 199onur7 a răspuns:

Nu stiu nu am pățit asa ceva -_-