| Nikcoletta a întrebat:

Aveți idee cum pot slăbi 10 kg intr-o lună?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ar insemna 1 kilogram la 3 zile. Raspunsul e: cu deficit caloric major si eventual sport extrem. Hai sa facem un calcul: 1 kg are aproximativ 7000 kcal, iar tu vrei un kg la 3 zile. Deci asta ar insemna 2000, (3) kcal consumate pe zi in total. De aici controlezi tu activitatea. Cum vrei sa le arzi? Mancand mai putin si facand mai mult sport ca sa acoperi? Nemamcand deloc? E alegerea ta. Dar asta e ceva foarte extrem si deloc sanatos, cel putin iti poate sacrifica masa musculara si da metabolismul peste cap. Deci dupa ce slabesti, practic pui pe tine chiar si aer.
Ca o paranteza, poti s-o faci si sanatos. Adica daca mananci 1200 kcal pe zi, trebuie sa arzi 3200(3) kcal, adica cam jumatate de kg. Sunt oameni care lucreaza la țară sau fac diferite exursii in zone muntoase si pot ajunge la acest numar intr-o zi. Dar daca faci asta zilnic o sa te epuizezi si vei prinde repulsie de sport si slabit de tot.
Stiu ca asta suna descurajator, dar aia ie: daca in primele zile pierzi foarte mult, alea nu sunt chiar grasime, e de fapt retentia de apa din organism.
Succes orice cale ai alege. Iar daca alegi,, calea extrema", daca rezisti mai degraba cu ea, atunci dupa ce sllabesti ai grija sa nu te arunci direct pe mancare si chiar sa mamanci foarte putin si sa faci exercitii cu greutati ca sa pui inapoi masa musculara pierduta. E un proces traumatizant pentru metabolism, dar daca ai ambitie il poti duce la bun sfarsit.
Funda? laughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai eu unu chiar ți-aș da fundă dacă as putea, adică pe bune o meriți

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Hehe! Multumesc mult! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Printr-o alimentație sănătoasă, practicarea unui sport și nu în ultimul rând perseverență. happy

| CdeMetal a răspuns:

Te duci la sala si macar alergi bagi pe banda si daca nu-ti place sportul faci post negru da dupa o dai in boala sau amandoua faci sport si maninci mai putin da nu cu mult ca iar o da corpul in boala

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

E prea mult. Pe lună e bine să slăbești doar 2-3 kg.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Daca vrei sa fii si sanatoasa dupa, nu ai cum.