| William a întrebat:

Aveti incredere in evrei?

10 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Depinde de caracterul omului mai mult, nu de religie sau de zona de provenienta. Nu i-am cunoscut, insa din ce am studiat, nu pot avea o parere buna si, implicit, nici incredere. Savantul Nicolae Iorga, din "poporul cel mai nenorocit" nu-i scoate. Ii caracterizeaza ca ucigasi ai comertului, bisnitari, camatari, talhari, betivi, lasi sau oameni care isi abuzeaza copiii, ajungand pana la a-i ucide, pentru ritualuri. Poate totul adevarat n-o fi, insa e clar ca evreii nu sunt oameni de isprava.
In orice caz, recomand "Istoria evreilor in terile noastre" de Nicolae Iorga daca vrei sa te documentezi mai in detaliu.

| Drimmero a răspuns:

Intrebarea corecta este : aveti incredere in oameni?
Raspunsul...mai are cineva incredere in monstrii astia?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Un evreu a spus - "Un evreu cumsecade este unul mort."

| oglindasultanului a răspuns:

Nu si nu vreau sa am de a face cu nimeni/nimic asociat cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Freud era evreu si mie imi place de Freud!

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Lol. Multi rasisti mai exista. Si ei sunt oameni. Daca ne gandim Mark Zuckerberg, Albert Einstein si multe alte minti luminate au fost evrei. Daca tu pui o astfel de intrebare, ma intreb ce fel de intrebare ar pune un evreu. Hey! Voi aveti incredere in oameni? Credeti ca vor vrea sa ne extermine din nou?

| William explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Faptul ca Mark Zuckerberg a donat 99% din actiunile detinute la Facebook unei "organizatii caritabile" ca sa nu plateasca taxe ma face sa ma indoiesc de intentiile lui bune. Albert Einstein, desi unul dintre cei mai mari oameni de stiinta din toate timpurile, a ajutat la crearea bombei nucleare. Ce fel de om crezi ca era Einstein avand in vedere ca a ajutat la crearea unei arme de distrugere in masa?

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru William):

Unul destept.