| anonim_4396 a întrebat:

Aveți niște întrebări care au scopul de a face să vă fie clar dacă persoana de care sunteti interesați e potrivită pentru voi? Dacă răspunsul e da, care sunt?

45 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspunsul nu e da. Când începe să îmi placă o persoană, nu folosesc întrebări.

| Drimmero a răspuns:

Totul vine de la sine pe parcurs, nu trebuie sa mergi cu intrebari programate ca nu esti robot

| Mosotti a răspuns:

Pai ca sa-mi fie clar ca persoana de care-s interesat e potrivita, nu trebuie sa intreb nimic, comportamentul ei fata de mine spune daca e potrivita sau nu.

| SilentRain a răspuns:

Doar timpul îți arată cum este omul din dreapta ta
Nimeni nu se poate preface la nesfârșit

| Hammurabi a răspuns:

Sunt prea bătrân pentru așa ceva.
Pe vremea mea, "potriveala" nu se testa cu întrebări.
Și era mult mai mișto... laughing

| mentholinks a răspuns:

Esti virgina?

| Dismally a răspuns:

Nu exista asemenea intrebari, poti afla cu adevarat doar in timp si mai ales in situatiile iesite din comun.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Normal ca exista

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba nu exista pentru ca raspunsul pe care ti-l va da e posibil sa fie foarte diferit de ralitate... Si nu pentru ca ar dori sa minta neaparat, de multe ori oamenii au o parere mult mai buna despre ei decat ar fi cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Adica as putea sa concep cateva care sa-mi spuna daca avem opinii similare pe anumite teme, dar nu vad rostul unor intrebari gandite in prealabil.Si nici nu mi-ar fi "clar" de pe urma lor daca persoana e sau nu potrivita.
Tu ai?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Presupun ca stii ce fel de om vrei. Rostul acelor intreabari ar fi sa vezi daca persoana respectiva este ce cauti tu.
Cum sa nu iti fie clar?

da, eu am.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stiu cateva insusiri pe care as vrea sa le aiba. Dar nu e ca si cum as putea sa aflu daca le poseda sau nu din niste simple intrebari. Majoritatea insusirilor care ma intereseaza se manifesta in practica.
Si nici nu as vrea sa am senzatia ca bifez niste casute de pe o lista.
" da, eu am."
Imi dai un exemplu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Stiu cateva insusiri pe care as vrea sa le aiba. Dar nu e ca si cum as putea sa aflu daca le poseda sau nu din niste simple intrebari."
Care ar fi una dintre ele? Nu prea cred ca nu ai putea sa afli daca formulezi bine intrebarea.

"Majoritatea insusirilor care ma intereseaza se manifesta in practica."
la ce te referi?

"Si nici nu as vrea sa am senzatia ca bifez niste casute de pe o lista."
De ce?

"Imi dai un exemplu?"
sigur: "te consideri feminista?"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Care ar fi una dintre ele? "
Inteligenta, sa zicem. Cultura generala.Cum ar suna intrebarea? "Cand s-a incheiat batalia de la Leipzig?"? Sarcasmul/simtul umorului.Ar trebui sa-l intreb :" Esti amuzant?" Toate astea sunt chestii care reies din comportament si de pe urma unor dialoguri repetate. Nu a unei intrebari dintr-un chestionar.
" la ce te referi?".
La atitudinea lui. Felul in care vorbeste, se poarta( cu mine si cu cei din jur). La sex.
" De ce?"
Pentru ca nu-mi cumpar un aspirator ca sa urmaresc numai niste specificatii. Nu vad de ce nu le-as putea descoperi in timp.
"sigur: "te consideri feminista?" "
Si daca nu primesti raspunsul dorit la intrebarea asta, renunti la persoana aia? Sau mai are o sansa?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles. Ai reușit să găsești ce cauți?

"Pentru ca nu-mi cumpar un aspirator ca sa urmaresc numai niste specificatii."
cand ai nevoie de un aspirator nou bănuiesc că vrei să știi înainte să il cumperi dacă are vreun defect care l-ar face inutil și pe care l-ai putea descoperi foarte usor

"Si daca nu primesti raspunsul dorit la intrebarea asta, renunti la persoana aia? Sau mai are o sansa?"
Renunt. Ce rost ar mai avea?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Ai reușit să găsești ce cauți?"
Nu caut. Nu ma intereseaza relatiile(romantice).Ti-am zis niste chestii pe care le vreau de la orice om care se presupune ca ar juca un rol mai important in viata mea.
" dacă are vreun defect care l-ar face inutil "
Numai ca oamenii nu sunt construiti asa. Nu totul poate fi impartit intre o coloana cu + si una cu -. Plus ca daca ar fi un defect atat de mare ar fi vizibil imediat sau aproape imediat.
" Renunt. Ce rost ar mai avea?"
Ce raspuns vrei sa-ti dea?
Oricum, mai intai ar trebui sa stabiliti o definitie comuna; multi tind sa-si imagineze o versiune radicala cand aud acel cuvant.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici pe mine nu ma interesau la 22 de ani. mai asteapta putin
"Ce raspuns vrei sa-ti dea?"
sa rada. si apoi sa spuna "nu".
nu ma intereseaza daca este sau nu genul de feminista care se crede asuprita de aerul conditionat. oricum ar fi, ar fi o persoana foarte diferita de mine si nu ar avea cum sa mearga

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cati ani ai?
" sa rada. si apoi sa spuna "nu"."
Si daca zice da, te ridici si pleci? Teoretic acel "da" inseamna ca e de parere ca femeile si barbatii ar trebui sa aiba aceleasi drepturi si oportunitati. Nu esti de acord cu asta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

25. de ce?

"Si daca zice da, te ridici si pleci?"
da, nu ar mai avea rost sa raman

"Nu esti de acord cu asta?"
ba da, dar asta se intampla deja demult. si sunt vreo 60 de ani de cand sa fii feminista nu mai inseamna doar asta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eram curioasa in ce interval de timp crezi tu ca o sa-mi schimb parerea.
" ba da, dar asta se intampla deja demult. "
Da, daca te referi la lucrurile de baza. Cum ar fi dreptul de vot, implicarea in politica sau nu stiu, simpla sansa de a fi mai mult decat o casnica.
Mai exista totusi niste diferente (discriminatorii) subtile intre sexe, care sunt aproape mai greu de eliminat decat au fost cele de mai sus.
" si sunt vreo 60 de ani de cand sa fii feminista nu mai inseamna doar asta"
Asta ar trebui sa insemne. Un motiv in plus ca sa nu pleci in momentul in care spune "da", ci sa vezi ce anume inseamna mai exact acel da.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca o sa ti-o schimbi.
ce anume planuiesti sa faci pentru tot restul vietii, apropo?

"Mai exista totusi niste diferente (discriminatorii) subtile intre sexe, care sunt aproape mai greu de eliminat decat au fost cele de mai sus."
exemple?

"Un motiv in plus ca sa nu pleci in momentul in care spune "da", ci sa vezi ce anume inseamna mai exact acel da."
nu ma intereseaza o tipa care vrea sa isi lipeasca eticheta asta de ea

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Eram curioasa in ce interval de timp crezi tu ca o sa-mi schimb parerea."
Ce parere? pentru ca mi-ai spus doar ca nu te intereseaza relatiile romantice

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" ce anume planuiesti sa faci pentru tot restul vietii, apropo? "
Daca te referi la relatii, planuiesc sa am o relatie, copii, pisici…candva. Daca se poate spune "planuiesc".
Mai vrei sa vezi exemple dupa ce ti-am dat deja de inteles ca si eu vreau sa-mi "lipesc" eticheta asta? Surprinzator.
Ai fost vreodata intr-o casa, in vizita la un cuplu care lua masa, pentru ca apoi sa vezi cum tipa se ridica si spala vasele? Sau cum tipa strange/aranjeaza masa?
https://www.catalyst.org/research/women-in-the-workforce-global/
https://www.inc.com/......metoo.html
https://time.com/4341597/attractive-women-higher-salaries/
Totul se rezuma la mentalitatea oemenilor si ideile lor adanc intiparite, pe care o Constitutie care acorda drepturi egale nu o sa o schimbe.
" nu ma intereseaza o tipa care vrea sa isi lipeasca eticheta asta de ea"
Nu e ca si cum tu i-ai zis "buna, sunt mihai" si ea ti-a intins mana raspunzandu-ti "eu sunt feminista". Tu esti cel care lipeste eticheta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Parerea asta, conform careia relatiile romantice sunt neinteresante. Tu mi-ai zis sa mai astept putin. Voiam sa vad ce intelegi prin acel "putin".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am gresit presupunand ca atunci cand ai spus ca nu te intereseaza relatiile romantice ai avut in minte ceva care ar exclude "o relatie, copii".
asta e si ce nu m-a interesat pe mine decat dupa o anumita varsta: "relatie, copii".

"Mai vrei sa vezi exemple dupa ce ti-am dat deja de inteles ca si eu vreau sa-mi "lipesc" eticheta asta? Surprinzator."
de ce ti se pare surprinzator?

"Ai fost vreodata intr-o casa, in vizita la un cuplu care lua masa, pentru ca apoi sa vezi cum tipa se ridica si spala vasele? Sau cum tipa strange/aranjeaza masa?"
ce crezi tu ca ar inseamna daca as raspunde cu da?

Cand ai spus "diferente (discriminatorii) subtile intre sexe" presupun ca ai avit ceva in minte. Poti sa imi vorbesti despre acel ceva? dupa asta promit ca o sa deschid si acele link-uri

"Totul se rezuma la mentalitatea oemenilor si ideile lor adanc intiparite, pe care o Constitutie care acorda drepturi egale nu o sa o schimbe."
pe asta nu sunt sigur ca am inteles-o. poti sa clarifici?

"Tu esti cel care lipeste eticheta."
nu.
exista ceva care se cheama feminism. eu nu fac decat sa o intreb daca e adepta acestui ceva. eticheta de feminista vine odata cu alegerea de a deveni adepta acestui ceva care se cheama feminism, nu o pun eu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Am gresit presupunand ca atunci cand ai spus ca nu te intereseaza relatiile romantice ai avut in minte ceva care ar exclude "o relatie, copii"."
Nu ai gresit.In momentul asta nu ma intereseaza.
" de ce ti se pare surprinzator?"
Pentru ca ai spus ca nu mai are rost sa continui un dialog cu o tipa care se considera feminista, chiar daca esti interesat de ea. Nu vad de ce ai face o exceptie in cazul unei tipe de care nu esti interesat.
" ce crezi tu ca ar inseamna daca as raspunde cu da?"
Ar insemna ca ai fost in prezenta acelor diferente subtile, fara sa le constientizezi/fara sa-ti pese.
" Poti sa imi vorbesti despre acel ceva?"
Ti-am dat deja un exemplu. De ce, daca amandoi lucreaza acelasi numar de ore(aproximativ), in majoritatea cazurilor numai unul sau preponderent unul se ocupa de copii si de treburile casnice? De ce fetele sunt invatate sa gateasca, iar baietii nu? De ce o tipa are mai mari sanse sa fie angajata daca poarta un decolteu mai adanc in ziua interviului-in conditiile in care angajatorul e un barbat? De ce bonele sunt numai femei? Cuvantul asta nici macar n-are forma de masculin. Oamenii au mai multa incredere in barbatii doctori, decat in femei, in special in cazul chirurgilor.De ce exista in scoli coduri vestimentare mult mai stricte pentru pentru fete? Si lista continua. Inclusiv lucrurile mai marunte. Citisem mai demult un studiu, nu mai stau sa-l caut acum(si nici nu ma incred in promisiunea ta de a-mi deschide link-urile). Un studiu legat de barbatii care incercau sa agate tipe si erau refuzati. Aparent un "nu, am iubit" cantareste mai mult decat un simplu "nu sunt interesata". O explicatie ar putea fi ca respectul tipilor pentru alti tipi este mai mare decat pentru femei in general.
" dupa asta promit ca o sa deschid si acele link-uri"
Promiti? Ce dragut din partea ta.
" pe asta nu sunt sigur ca am inteles-o. poti sa clarifici?"
Vreau sa spun ca poti dicta actiunile oamenilor, dar nu si felul in care gandesc. Chiar daca acum femeile ai aceleasi drepturi politice si de vot ca barbatii, nu inseamna ca nu vor exista si unii barbati care se vor stramba cand vor auzi numele unei femei intr-o functie politica.Sau ca nu vor exista barbati care vor sta pe canapea si o vor intreba pe sotia/iubita/servitoarea lor de ce cina nu e inca gata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Pentru ca ai spus ca nu mai are rost sa continui un dialog cu o tipa care se considera feminista, chiar daca esti interesat de ea. Nu vad de ce ai face o exceptie in cazul unei tipe de care nu esti interesat."
pentru ca motivul pentru care ar fi inceput prima discutie ar fi fost diferit de motivul pentru care a inceput asta de acum.
in primul caz as fi fost interesat intr-un anume fel de persoana respectiva.
motivul pentru care sunt aici acum si scriu chestii e ca nu prea am nimic de facut la munca.
tu de ce faci acum ceva ce nu ai fi facut in mediul neonline?
"Ar insemna ca ai fost in prezenta acelor diferente subtile, fara sa le constientizezi/fara sa-ti pese."
cum e o "diferenta discriminatorie" faptul ca o femeie se ridica si spala vasele?
"De ce, daca amandoi lucreaza acelasi numar de ore(aproximativ), in majoritatea cazurilor numai unul se ocupa de copii si de treburile casnice?"
probabil pentru ca asa isi doreste acel unul. dar sunt sigur ca o sa ai tu o alta idee. sau o sa ai o alta idee despre de ce isi doreste asa unul respectiv
"sau preponderent unul se ocupa de copii si de treburile casnice?"
tu o sa te cronometrezi?
"De ce fetele sunt invatate sa gateasca, iar baietii nu?"
banuiesc ca stii si ca exista chestii invatate numai de baieti.
de ce se intampla asa? pentru ca avem ceva ce se numeste gender roles bazate pe diferentele dintre barbati si femei
"De ce o tipa are mai mari sanse sa fie angajata daca poarta un decolteu mai adanc in ziua interviului-in conditiile in care angajatorul e un barbat?"
probabil pentru ca barbatilor le plac sanii. si probabil pentru ca ar crede ca o femeie care vine la interviu cu "un decolteu mai adanc" ar fi genul de femeie care ar face sex cu ei ca sa avanseze
tu de ce crezi ca se intampla asta?
"De ce bonele sunt numai femei?"
pentru ca exista femei care isi doresc sa fie bone. si pentru ca nu ar avea nimeni incredere ca un barbat ar fi mai bun cu copiii decat o femeie. teoria ta care este?
"Cuvantul asta nici macar n-are forma de masculin."
ce crezi despre acest fapt?
"Oamenii au mai multa incredere in barbatii doctori, decat in femei, in special in cazul chirurgilor."
da, e foarte rau
"De ce exista in scoli coduri vestimentare mult mai stricte pentru pentru fete?"
despre ce vorbesti, mai exact?
"nu mai stau sa-l caut acum"
pacat, voiam sa il vad. cum ai ajuns sa il citesti, apropo?
"nu ma incred in promisiunea ta de a-mi deschide link-urile"
sa stii ca le-am deschis pe cele de mai inainte
"O explicatie ar putea fi ca respectul tipilor pentru alti tipi este mai mare decat pentru femei in general."
sunt curios daca s-a incercat vreodata sa se afle care ar fi reactia barbatilor atunci cand o femeie le-ar spune ca are iubit, dupa ce s-ar invita la ei acasa
"barbati care vor sta pe canapea si o vor intreba pe sotia/iubita/servitoarea lor de ce cina nu e inca gata"
ce ar fi asa rau in asta? o femeie care gateste pentru familia ei e servitoare?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

­te consideri o feminista neradicala?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" tu de ce faci acum ceva ce nu ai fi facut in mediul neonline?"
As fi putut sa port discutia asta si in mediul neonline.
Motivul pentru care fac asta aici si acum e ca am mai mult timp liber saptamana asta.
" cum e o "diferenta discriminatorie" faptul ca o femeie se ridica si spala vasele?"
Chestia asta este un obicei in majoritatea cazurilor, nu se intampla ocazional. Si nu se datoreaza faptului ca femeia ar avea un fetis pentru detergent. Se considera(chiar si de catre ea) ca e de datoria ei.
" probabil pentru ca asa isi doreste acel unul. dar sunt sigur ca o sa ai tu o alta idee. sau o sa ai o alta idee despre de ce isi doreste asa unul respectiv"
Da, cine nu si-ar dori sa vina de la munca obosit si primul lucru pe care sa-l faca in loc sa se relaxeze sa fie sa schimbe scutece si sa spele pe jos? E visul oricarui om. Oricarei femei, mai bine zis.
" tu o sa te cronometrezi?"
Daca ar fi nevoie sa ma cronometrez ca sa imi dau seama care din noi petrece mai mult timp facand acele lucruri nu ar fi o problema. Problema ar fi cand imi pot da seama si fara sa cronometrez.
" banuiesc ca stii si ca exista chestii invatate numai de baieti."
Cum ar fi?
" pentru ca avem ceva ce se numeste gender roles bazate pe diferentele dintre barbati si femei"
Diferente stabilite de cine? De societate? Cromozomii cu siguranta nu sunt responsabili de atractia necontrolata a femeii fata de mop.
" probabil pentru ca ar crede ca o femeie care vine la interviu cu "un decolteu mai adanc" ar fi genul de femeie care ar face sex cu ei ca sa avanseze"
Cum spuneam, respectul barbatilor pentru femei urca pana la cer.
Motivul este ca aspectul conteaza in cazul femeilor si in contextul obtinerii unui job/avansarii in functie. Chestie care nu se intampla deloc sau se intampla intr-o masura mult mai mica in cazul barbatilor.
" si pentru ca nu ar avea nimeni incredere ca un barbat ar fi mai bun cu copiii decat o femeie. teoria ta care este?"
Teoria mea e ca barbatii ar putea fi niste bone la fel de bune, mai ales daca vorbim de niste baieti pe care ar trebui sa-i supravegheze. Chiar si lipsa asta de incredere in abilitatile barbatilor de a avea grija de copii de care zici tu e data tot de putinul timp pe care ei il petrec facand acest lucru.
" da, e foarte rau"
Intr-adevar.
Sunt sigura ca stii despre ce vorbesc. N-ai auzit niciodata intr-un film american replica aia celebra "your shoulders are distracting"? Eventual adresata unei fete de 13 ani.
" pacat, voiam sa il vad. cum ai ajuns sa il citesti, apropo?"
Imi trebuiau niste informatii pe o tema similara.
" sa stii ca le-am deschis pe cele de mai inainte"
Te cred.
" ce ar fi asa rau in asta? o femeie care gateste pentru familia ei e servitoare?"
Nu, in cazul in care cei doi fac cu schimbul. Nu, daca ea e casnica, iar el e cel care aduce banii in casa. Nu, daca ea se ocupa de gatit si el de restul treburilor casnice. Da, in orice alt caz.
Ce intelegi prin feminista (ne)radicala?
Sa zicem ca ma consider.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"As fi putut sa port discutia asta si in mediul neonline."
si ce ai fi avut de castigat de pe urma ei? asta parca e motivul pentru care spuneai ca e neplacut pentru tine sa fii pe langa ceilalti, ca nu ai nimic de castigat.
"Da, cine nu si-ar dori sa vina de la munca obosit si primul lucru pe care sa-l faca in loc sa se relaxeze sa fie sa schimbe scutece si sa spele pe jos? E visul oricarui om. Oricarei femei, mai bine zis."
nu prea ai ce sa faci cand urmareste cineva prin casa cu un pistol
"Daca ar fi nevoie sa ma cronometrez ca sa imi dau seama care din noi petrece mai mult timp facand acele lucruri nu ar fi o problema."
da, asta cred ca e reteta oricarei casnicii reusite
"Problema ar fi cand imi pot da seama si fara sa cronometrez."
trebuie sa fie totul egal?
"Cum ar fi?"
sa nu planga
"N-ai auzit niciodata intr-un film american replica aia celebra "your shoulders are distracting"?"
e prima data cand o aud
"Ce intelegi prin feminista (ne)radicala?"
una careia nu i se pare injositor sau ceva pentru o femeie sa fie homemaker in timp ce barbatul munceste pentru bani

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" si ce ai fi avut de castigat de pe urma ei? "
Depinde de persoana cu care as fi purtat discutia.
" da, asta cred ca e reteta oricarei casnicii reusite"
Ai inteles ce am vrut sa zic.
" trebuie sa fie totul egal?"
Nu, trebuie sa fie 20/80.
" sa nu planga"
Amuzant, desi e cam veche chestia asa cu plansul.Si oricum nu prea are legatura cu discutia. Nu vorbeam de difetentele de personalitate sau comportament dintre sexe.
" e prima data cand o aud"
https://www.insider.com/......rsy-2018-8
" una careia nu i se pare injositor sau ceva pentru o femeie sa fie homemaker in timp ce barbatul munceste pentru bani"
Nu mi se pare injositoare ideea asta in general.Fiecare face cat poate.Mi se pare injositoare pentru mine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Https://www.insider.com/......rsy-2018-8
"De ce exista in scoli coduri vestimentare mult mai stricte pentru pentru fete?"
baietii de la scoala din link aveau voie sa vina in maiouri la scoala?
"Fiecare face cat poate."
ce te face sa crezi ca femeile care aleg sa fie homemaker nu ar fi putut mai mult? si de ce nu e "mult" sa faci ce fac ele?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" baietii de la scoala din link aveau voie sa vina in maiouri la scoala?"
N-am idee. Dar baietilor nu li se spune ca vreo parte a corpului lor le distrage atentia saracelor fete care vor sa invete. Nu baietii sunt cei sexualizati prin prisma hainelor.
" ce te face sa crezi ca femeile care aleg sa fie homemaker nu ar fi putut mai mult?"
Poate ca ar fi putut mai mult, dar prefera varianta cea mai comoda. Cea mai simpla. Deci nu, nu cred ca ar fi putut sa faca ceva semnificativ "mai mult", tinand cont de alegerea lor. Si nici nu cred ca o minte stralucita ar prefera sa spele cratite in loc sa-si foloseasca acea minte.Inclin ca cred ca majoritatea casnicelor sunt mediocre.
" si de ce nu e "mult" sa faci ce fac ele?"
Cum spuneam, poate pentru ele e mult. Nu spun ca n-ar fi obositor sau solicitant sa faca o singura persoana toate treburile casnice si sa sa aiba grija si de niste copii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"N-am idee."
ar trebui sa ai daca vrei sa spui ca "exista in scoli coduri vestimentare mult mai stricte pentru pentru fete".
"Dar baietilor nu li se spune ca vreo parte a corpului lor le distrage atentia saracelor fete care vor sa invete."
probabil pentru ca nu se intampla asa.
oricum ce mai mare problema cu scolile e cat de multi copii ajung sa fie indopati cu medicamente si considearati defecti pentru ca sa stea 4 ore pe un scaun nu e pentru ei. dar asta e alta discutie
"Nu baietii sunt cei sexualizati prin prisma hainelor."
te sexualizezi singura cand alegi sa vii in colanti albi la scoala.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ti-am dat exemple cu mai multe plangeri-aproape toate fiind din partea unor fete. Ma indoiesc ca poti sa-mi arati astfel de plangeri si din partea unor baieti.Chiar crezi ca i-ar spune cineva unui baiat care ar purta pantaloni scurti "your legs are distracting"? Eventual ar fi sanctionat (daca ar fi) ca incalca codul vestimentar, dar nimeni nu i-ar zice ca e indecent, vulgar, deranjant.
" probabil pentru ca nu se intampla asa."
Si nici invers n-ar trebui sa se intample. Sau ar trebui sa nu conteze.
" cat de multi copii ajung sa fie indopati cu medicamente si considearati defecti pentru ca sa stai 4 ore pe un scaun nu e pentru ei"
Te referi la cei cu adhd?
"te sexualizezi singura cand alegi sa vii in colanti albi la scoala"
Ai zice acelasi lucru despre un baiat care vine in colanti albi la scoala?
Sau ai zice acelasi lucru despre o tipa plata?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Ti-am dat exemple cu mai multe plangeri-aproape toate fiind din partea unor fete. Ma indoiesc ca poti sa-mi arati astfel de plangeri si din partea unor baieti."
posibil sa fie asa, nu am cautat niciodata stiri despre asa ceva.
din link-ul tau:
"Lori Ann Orr says her son, a student at Laurens Middle School in South Carolina, was sent to the principal's office for an "emerging hole" in his jeans."
"Chiar crezi ca i-ar spune cineva unui baiat care ar purta pantaloni scurti "your legs are distracting"?"
nu, pentru ca asta inseamna pantaloni scurit la baieti https://images.app.goo.gl/JWoUgczTWNUrYijJA
in timp pantalonii scurti pentru fete arata asa https://i.insider.com/......21008b45e6 (din linkul tau)
"dar nimeni nu i-ar zice ca e indecent, vulgar, deranjant."
eu nu am cum sa fiu atat de sigur pentru ca nu vad niciun motiv
"Si nici invers n-ar trebui sa se intample. Sau ar trebui sa nu conteze."
dar se intampla
"Te referi la cei cu adhd?"
da
"Ai zice acelasi lucru despre un baiat care vine in colanti albi la scoala? Sau ai zice acelasi lucru despre o tipa plata?"
da

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In link-ul meu era un singur exemplu in care "victima" era un baiat.
" nu, pentru ca asta inseamna pantaloni scurit la baieti"
Pot sa fie si asa
https://ae01.alicdn.com/......aining.jpg
Crezi ca daca ar fi atat de scurti ar sustine cineva ca fetele nu se pot concentra?
" dar se intampla"
Da, altfel nu ar mai exista feminismul,
daca nu s-ar intampla nimic din ceea ce nu trebuie sa se intample.
Nu crezi ca adhd-ul e real?
" da"
Daca spui tu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"In link-ul meu era un singur exemplu in care "victima" era un baiat."
fetele sunt victime?
"Pot sa fie si asa"
aia nu cred ca sunt pentru purtat in public.
"Crezi ca daca ar fi atat de scurti ar sustine cineva ca fetele nu se pot concentra?"
nu-mi amintesc sa fi vazut in acel link un motiv ca asta.
tu te-ai putea concentra?
"Da, altfel nu ar mai exista feminismul,
daca nu s-ar intampla nimic din ceea ce nu trebuie sa se intample."
se intampla ce e normal sa se intample. nu e vina baietilor ca sunt asa cum sunt
"Daca spui tu."
adica?
"Nu crezi ca adhd-ul e real?"
cred ca exista ceva pe care unii l-au numit adhd. dar nu cred ca e un diagnostic legitim

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" fetele sunt victime?"
Ai sesizat ghilimelele, nu?
Dar da, le poti numi si asa.Victimele sexualizarii prin prisma hainelor si a corpului lor, victimele sexismului.
" aia nu cred ca sunt pentru purtat in public"
Si totusi se intampla.
" nu-mi amintesc sa fi vazut in acel link un motiv ca asta."
Se subintelegea. https://mrkantor.com/......young-age/
" tu te-ai putea concentra?"
Altfel n-as mai iesi din casa.
" nu e vina baietilor ca sunt asa cum sunt"
Amuzant.Esenta discriminarii dintre sexe intr-o singura propozitie.Si scuza indragita de misogini/sustinatorii violatorilor.
Normal ca e vina lor.A cui altcuiva?
" adica?"
Adica e putin probabil.
" dar nu cred ca e un diagnostic legitim"
Dar ce crezi ca e?
" ceva pe care unii"
Spui "unii" de parca ar fi niste oameni de pe marginea strazii de care nu a auzit nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa te hotarasti daca sunt sau nu victime, pentru ca nu poti sa imi spui "Ai sesizat ghilimelele" iar apoi ca sunt "victimele sexualizarii prin prisma hainelor si a corpului lor, victimele sexismului."
"Si totusi se intampla."
nu ar trebui sa se intample
"Se subintelegea."
nu se subintelegea deloc. ai inteles ce ai vrut
"Altfel n-as mai iesi din casa."
tu nu esti un baiat de 15 ani.
"misogini/sustinatorii violatorilor"
mda. parca imi citesti in suflet
"Normal ca e vina lor.A cui altcuiva?"
cum anume e vina baietilor ca ii excita corpul sexului opus?
"Adica e putin probabil."
de ce ma mai intrebi daca stii tu deja mai bine decat mine?
"Dar ce crezi ca e?"
o opinie a unora
"Spui "unii" de parca ar fi niste oameni de pe marginea strazii de care nu a auzit nimeni."
de parca ar avea vreo relevanta ca a auzit cineva de ei

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Ar trebui sa te hotarasti daca sunt sau nu victime"
Sunt, numai ca termenul asta ma duce cu gandul la un alt context. L-as asocia cu ceva mai grav, nu cu niste comentarii legate de haine. Asta nu inseamna ca nu ar fi si ele victime a unei forme de discriminare.
" nu ar trebui sa se intample"
Ba da, oamenii ar trebui sa poata sa poarte colanti albi fara sa le interzica cineva.
"nu se subintelegea deloc. ai inteles ce ai vrut"
Bun, ti-am aratat un exemplu in care se intelege clar.
" tu nu esti un baiat de 15 ani."
Si crezi ca la 15 ani as fi inceput sa salivez necontrolat daca vedeam un tip imbracat asa?
" mda. parca imi citesti in suflet"
Ai asa ceva?
Oricum, nu faceam referire la tine.
" de ce ma mai intrebi daca stii tu deja mai bine decat mine?"
Nu stiu, presupun doar.
" o opinie a unora"
Care se afla in dsm5 intamplator… si eu pot sa am o opinie conform careia celor carora le place caramelul sunt psihopati, dar n-o sa se publice in nicio carte de psihiatrie.
" de parca ar avea vreo relevanta ca a auzit cineva de ei"
Normal ca are. Daca tu spui ca adhd-ul nu exista, nu are relevanta. Daca ar spune-o Aaron Beck, ar incepe sa apara discutii.
Si totusi ce anume nu crezi ca e real la adhd?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Ba da, oamenii ar trebui sa poata sa poarte colanti albi fara sa le interzica cineva."
sa poata. si pot
dar, in acelasi timp, o institutie de invatamant nu ar trebui sa poata sa aiba un cod vestimentar?
"Bun, ti-am aratat un exemplu in care se intelege clar."
nu scrie nicaieri ca codul vestimentar al acelei scoli a fost facut asa cum era ca sa ii protejeze pe baieti de umerii dezgoliti ai fetelor. ca intelegi tu asta facand legatura cu o replica din filme, e altceva
ce s-a intamplat dupa ce fata a publicat fetitia nu te face sa te gandesti ca poate nu e asa cum crezi tu?
"Si crezi ca la 15 ani as fi inceput sa salivez necontrolat daca vedeam un tip imbracat asa?"
nu
"Ai asa ceva?"
de ce nu as avea?
"Care se afla in dsm5 intamplator…"
nu se afla intamplator, dar nu are de ce sa ma intereseze.
"Si totusi ce anume nu crezi ca e real la adhd?"
ca e o tulburare mintala
https://www.addrc.org/adhd-childadult-primer/
absolut tot ce se afla sub "may:" sunt trasaturi de personalitate normale

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" dar, in acelasi timp, o institutie de invatamant nu ar trebui sa poata sa aiba un cod vestimentar?"
Depinde ce presupune acel cod vestimentar. Daca sunt reguli de genul "nu pantaloni scurti(pentru ambele sexe), sau numai fuste/pantaloni lungi negri/albastri n-am nimic impotriva.Adica am, dar asta ar fi acceptabil. Ce nu e acceptabil e sa existe reguli care se aplica numai fetelor.
" nu scrie nicaieri ca codul vestimentar al acelei scoli a fost facut asa cum era ca sa ii protejeze pe baieti de umerii dezgoliti ai fetelor. ca intelegi tu asta facand legatura cu o replica din filme, e altceva"
In ultimul link scrie.
Dar fie, uite ale exemple.
https://www.google.ro/......ps?/search
https://www.dailymail.co.uk/......othes.html
(aici deja e amuzant cat de departe poate merge sexismul )
" ce s-a intamplat dupa ce fata a publicat fetitia nu te face sa te gandesti ca poate nu e asa cum crezi tu?"
Nu. Evident ca s-a intamplat ce s-a intamplat dupa ce a aparut o petitie publica si au sarit straini sa-i ia apararea. Crezi ca petitia aia i-a determinat pe cei care au facut codul vestimentar sa-si schimbe brusc mentalitatea?
" nu"
Bun, deci atunci varsta nu e o scuza nici pentru un baiat de 15 ani.
" nu se afla intamplator, dar nu are de ce sa ma intereseze"
Ai studiat tu psihiatria la un nivel atat de inalt incat sa afirmi ca dsm-ul nu te intereseaza? Daca da, spune-mi mai multe. Mereu am vrut sa discut cu un expert in domeniu.
" absolut tot ce se afla sub "may:" sunt trasaturi de personalitate normale"
Sunt normale daca se manifesta numai in anumite imprejurari, ocazional. Si daca pot fi controlate(intr-o oarecare masura, daca vorbim de copii)mai ales cand li se atrage atentia persoanelor respective.
Intr-adevar, unele simptome pot fi usor confundate, pentru ca asa cum ai zis, redau totodata si un comportament normal, nu neaparat unul tipic adhd-ului. Numai ca depinde de intensitatea, frecventa, gravitatea cu care se manifesta acele trasaturi. Atunci cand ajung sa afecteze viata de zi cu zi a unei persoane, cand nu se mai poate focusa pe activitatile lor obisnuite, provocand frustrari, schimbari de comportament, chiar depresii.
Ma rog, ar fi mai multe de zis, dar nu e ca si cum ar fi nevoie sa-i explic eu cuiva care stie atat de multe cat sa contrazica dsm-ul si paihiatriei de renume.
Citeste cateva povesti ale unor oameni care sufera de adhd. Poate ai sa-ti mai schimbi parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" da. si nu exista"
Bineinteles ca exista. Crezi ca ar fi spus cineva ca " wearing tight-fitting clothes it's 'distracting' for female teachers"?
"nu vrei sa imi dai tu paragraful unde scrie asta?"
" Many schools have a dress code in place because they believe the boys are distracted and cannot focus on their school work because they are too busy looking at the girls "inappropriate outfits."
" care menalitate?"
Ca fetele sunt vinovate ca baietii nu se pot concentra. Ca fetele ar trebui sexualizate prin prisma hainelor.
" teachers launch petition against sexism"
niste adevarati eroi acei parinti. cum lupta ei ca fetele lor sa poata sa fie cat mai atragatoare la scoala."
Presupun ca glumesti. Ti se pare normal ca niste profesori, niste adulti sa fie distrasi de imbracamintea unor fete de 12, 13, 14 ani? Imbracamintea unor copii? Parintii aia au tot dreptul din lume sa reactionze asa cum au reactionat.
" ai lasa-o pe fiica ta sa se duca la scoala in asa ceva?"
Daca codul vestimenar ar cere o anumita uniforma, atunci nu. Daca nu, da. Desi as incerca sa-i modelez intr-o alta directie gusturile.
" nu a zis nimeni ca baietii de 15 ani "
Nu, ideea era ca nu se pot controla.
" nu. si nici nu trebuie s-o studiez ca sa pot sa ma indoiesc de ce cred unii despre anumiti copii"
Nu "cred" unii. E ca si cum ai spune ca unii cred ca anumite persoane ar fi schizofrenice. Sunt. Nu e vorba despre a crede sau nu.
" unde anume e linia? cand incep toate astea sa fie simptomele unei tulburari mintale?
care e cantitatea optima de atentie pe care ar trebui sa o aiba un copil?"
Daca as fi fost psihiatru, ti-as fi raspuns.
Din moment ce nu sunt, chiar daca ti-as raspunde, nu ar avea nicio relevanta.
Sa zicem ca adhd-ul e mai dificil de diagnosticat la o varsta frageda. Dar daca vorbim deja de un copil de +9-10ani, ar trebui sa fie capabil sa se concentreze pe ceea ce face. Sa poata sa stea 50 de minute pe un scaun fara sa simta nevoia de a alerga in jurul scolii. Ar trebui sa poata sa aiba o conversatie fara sa se trezeasca in mijlocul ei distras de o musca de pe perete.Ca se intampla o data, nu are relevanta. Dar daca intimpina frecvent dificultati in mentinerea unui dialog, atunci devina un semnal de alarma care ar putea sugera ca e vorba de ceva mai mult decat un comportament tipic copilaresc.
Te referi mereu pa copi, dar exista si adulti cu adhd, unde nu se mai pune problema ca ai putea confunda simptomele cu un comportament obisnuit. Despre ei ce crezi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

­aha, bine. poti sa te duci acum sa-ti satisfaci cheful de vorba cu pedofilul site-ului.
ne mai auzim, poate, altadata