| syd2 a întrebat:

Aveti prieteni? Daca da, ce ii face sa-i considerati astfel?

30 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pot spune că am în membrii familiei mele niște prieteni pentru că m-au scos din multe belele și indiferent de diferențele dintre noi nu putem să fim certați. Cel puțin față de părinții mei sunt conștient că nu mă voi putea revanșa vreodată. M-au iubit cel mai mult atunci când am meritat cel mai puțin. Lucru de care eu nu prea am fost capabil.
În rest mai am doi prieteni buni aici cu care mă știu de vreo opt ani. Au trecut anii peste noi și nu s-a schimbat nimic. Au fost perioade în care nu ne-am vorbit, în care fiecare a preferat să se izoleze poate sau a fost ocupat. Chiar dacă vedem destule lucruri diferit avem și multe valori comune. Cu ei nu am nevoie de cine știe ce circumstanțe ca să ne vedem. Putem să ne găsim doar pentru companie și vin cuvintele de la sine. Unul din păcate a plecat de curând la muncă în alt oraș dar ne auzim aproape zilnic la telefon și ne-am văzut și când a venit acasă cu treburi.
Mai sunt și alte persoane, care sunt din păcate din alte orașe sau care sunt mult mai în vârstă sau mai mici dar pe care îi consider prieteni pentru că împărtășim anumite valori și simt că experiența lor de viață mă ajută în evoluția mea.
Un prieten trebuie să știe să asculte pentru a putea să îți vorbească pe lungimea ta de unde. Ajută să spui experiența trăită de tine în legătură cu ceva, dar asta poate fi irelevantă pentru un altul. Trebuie să te pui în pielea lui, să vezi cum poate el realiza ceva cu resursele pe care le are la îndemână. Nu ajută cu nimic să fii cicălitor, trebuie să îl faci să înțeleagă de ce nu poate fi fidel lucrurilor în care crede cu mentalitatea actuală.

| syd2 explică (pentru Bacemi):

Bine spus bine spus, numai daca e jertva paradoxului lui Platon mai bine il las in pace.

| RAY a răspuns:

Nu

| syd2 explică (pentru RAY):

Puteai sa scrii si tu mai multe cuvinte.

| RAY a răspuns (pentru syd2):

Cum ar fi? ca nu am prieteni in prezent in viata reala ca doar de ia vorbim, banuiesc ca in viata virtuala nu poti numi pe cineva prieten, am avut o data un frate dar ma uitat asta e, viata merge inainte

| LoveSleep a răspuns:

Am doar cunoștințe. Cuvântul "prieten" e supraestimat.

| ShaOfHatred a răspuns:

Pai,am o prietena cea mai buna, care ma accepta asa cum is (adica batjocoritoare, ciudata, etc). Ea o fost pentru mine acolo unde altii nu o fost. Ea m-o sustinut si mi-o oferit un sfat cand am avut nevoie.
Apoi am niste prieteni virtuali, si finnaly am reusit sa ma vad vara asta cu ei pentru 2 zile.2 zile minunate. Ne cunoastem de 3 ani si daca nu ar sta la 500 de km de mine, i-as considera cei mai buni prieteni.

| syd2 explică (pentru ShaOfHatred):

Fericit esti daca ti-ai vast si prietenii virtuali.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru syd2):

Stiu nu? Sper ca si altii sa isi gaseasca prieteni care sa le fie aproape.

| CleanHeart a răspuns:

Nu exista asa dceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" să iti găsești în viață acel prieten care să meargă cu tine cu autobuzul, când limuzina este la reparat"

| syd2 explică (pentru anonim_4396):

Si cu caruta cand de autobuz n-ai bani laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru syd2):

Bingooo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o prietena, se numeste SupaDePui. O consider altfel pentru ca e alaturi de mine mereu, si la bine si la greu.

| syd2 explică (pentru anonim_4396):

Narcisism. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru syd2):

Un pic

| L1feDRAIN a răspuns:

E semnal de la D-zeu.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Cel mai bun prieten al meu mi-e prieten din copilarie. Suntem ca fratii.

Răspuns utilizator avertizat
| DaniAdrian a răspuns:

Am 2 atat, pntru mine este sacrificiul lor si cum au renuntat la ei atunci cand eu aveam probleme si eram singur, au fost singurii care au vrut sa ma vada dupa 3 ani plecat printre straini, au ales sa-mi ramana loiali si sa ma ajute ori de cate ori au ocazia, practic in ziua aceea mi-am mai castigat 2 frati si pentru mine asta a contat foarte mult.

| Habbsha a răspuns:

N-am.

| syd2 explică (pentru Habbsha):

Da tu care erai? Cum te chema cadva pe site

| Habbsha a răspuns (pentru syd2):

La fel. Ai postat vreo înregistrare cu vocea ta pe aici?

| syd2 explică (pentru Habbsha):

Da am postat.

| Habbsha a răspuns (pentru syd2):

Mi-a rămas în minte vocea unui moldovean din acea perioadă. Și cred că e a ta sau a lui L1feDRAIN. În fine, probabil confund.

| syd2 explică (pentru Habbsha):

Intr-adevar, eu is moldoveanu, si celalalt e cunoscutul meu. DA eu pe tine nu te tin minte desi ar trebui deci cum te chema inainte.

| Habbsha a răspuns (pentru syd2):

Am mai spus că tot numele ăsta îl aveam.

| syd2 explică (pentru Habbsha):

Făinuț