| monicaaa17 a întrebat:

Aveti prieteni/prietene de sex opus? Cum păstrați prietenia la nivelul de "prietenie"? Nu va simțiți atrasi sexual?

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu consider ca barbati mereu au sperante pentru orice fata care le atrage pentru o aventura sau relatie, depinde ce inseamna prietena? Ca asa pot spune si eu ca am dar discutam lucruri diverse nu sa se planga, nu sa fiu catelul ei, nu vrea ajutor, numi consuma timpul

| Celcestietot a răspuns:

Atât de necivilizat să fii încât să nu reușești să păstrezi granițele? Oamenii care nu reușesc să facă un lucru simplu ca acesta ar trebui aruncați în timp, printr-un portal laughing!

| Frank51 a răspuns:

Exista anumiti oameni cu care nici nu iti poti imagina sa faci sex sau sa fi atras sexual. Eu cred ca doar acolo este prietenie adevarata.

Iar acolo unde exista atractie sexuala mai devreme sau mai tarziu vor ceda amandoi si se va strica prietenia laughing

| SilentRain a răspuns:

Nu sunt animal, nu m-am gândit niciodată la modal pervers la amici mie
Daca simți mai multă de cât simpatie față de un băiat, clar nu iti e amic îl vezi ca un posibil iubit

| Sofer a răspuns:

Am avut prietene și s-a dus șansa să le numesc. Ma simțeam atras sexual de ele.

| SG1995 a răspuns:

E simplu, nu toate persoanele de sex opus mă și atrag, și e ceva logic, crede-mă există femei cu care iese din calcul să am relație sexuală doar, darmite să am o relație.

| Dismally a răspuns:

Da, am si nu ma simt atras sexual deloc de ele. Pur si simplu este doar prietenie, ne-am atasat in timp fara a exista niciodata alte intentii intre noi.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu am un astfel de prieten, am avut mai multi ani unul timp in care nu am fost singura dar dupa ce am devenit singura nu a mai mers din partea mea ca doar prieteni.Din partea lui ar fi mers.

| Dorotheea21 a răspuns:

Cel mai bun prieten al meu este Drimmero. happy

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu am fost niciodata in friendzone, cand am simtit ca acolo se duce m-am retras, 2 colaboratori putem fi, sunt cam greoi de cucerit, de obicei prefer sa cuceresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Ba da.
Fara sex orice relație devine o prietenie, in esenta. Nu orice prietenie are "potențialul" de a se transforma intr-o iubire.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Amuzant si eronat este spicy.
Ce am facut rau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nimic.Ai zis ceva amuzant happy
Eronata e folosirea lui "bun" si a lui "drimmero" in aceeași fraza.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu scrie nimic aici, in urmatoarele 5 minute, am sa fac un om mai bun din el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Si eu am sa construiesc o piramida in următoarele 5 minute.
"mai bun" e un termen relativ.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apuca'te, te rog.
Trasul cu ochiul si tacerea o sa il coste. Poate il inmormantezi frumos, in ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cred ca vomit.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam des.
Bei mult?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu cred ca de la asta mi se trage.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ce vrei? Iar cauti sa te bag in seama?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu-s atat de masochistă încât sa caut dinadins sa ma bagi tu in seama.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar preferi sa te bagi singura in seama, am inteles. Mie nu-mi plac copilele

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Eu am fost cea băgată in seama, nu invers.Tu ești cel in plus in discuția.
Nu, nu-ți plac.Dar numai la ele ai acces.Presupun ca depășesc cu mult media de vârsta a tipelor care te baga pe tine in seama.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti chioamba? Te-ai bagat singura in seama cu Dorotheea si in acelasi timp mi-ai 'rostit' nick-ul. stiu ca turbezi cand imi vezi nick-ul asta si simteai sa mai schimbi un dialog cu mine.

Chiar nu sesizezi ca esti rasul a cel putin categoriei asteia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Chioamba? Cine naiba folosește cuvantul asta? In afara de tine, desigur.
Practic ea s-a băgat cu mine in seama.
Of, haide, îmi ceri prea mult.Te cheamă Drimmero si ai poza cu arsenal.Statistic vorbind, e imposibil sa nu-si bată joc de tine cel puțin o persoana pe zi.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Din toata discutia reiese urmatorul fapt: ea a postat ce a postat, iar tu neavand coloana vertebrala doar i-ai votat raspunsul, abia apoi dupa ce te-a luat la bani marunti ai raspuns,, de ce nu-ti asumi anumite lucruri?

"Te cheamă Drimmero si ai poza cu arsenal." Nu ma cheama drimmero,, e doar un nick, numele meu este cu totul altul, cat despre poza cu Arsenal...ba' da-ma dracu, daca nu-mi spuneai tu eu nu stiam.

Cine sa-si bata joc de mine? Ii invit la un dialog sa vad ce e de capul lor, de obicei nu-mi bat capul cu d-astia pe net, dar cand am chef de distractie ma bag in hora.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Tu de ce pui doua virgule? Raspunde-mi la asta si îți zic si eu de ce nu-mi "asum" anumite lucruri.
I-am votat un răspuns, nu am provocat-o la duel. Daca era doar amuzant sau amuzant si inteligent sigur nu-mi raspundea.Dar ce sa vezi, amuzant si eronat e spicy.
"e doar un nick, numele meu este cu totul altul". Vorbesti serios? Chiar nu te cheama drimmero? sad Habar n-aveam.Mi-ai spulberat fanteziile.
Oricine se plictisește si îți citește un răspuns.Crede-ma,ai de unde alege.
Distracție? Pe seama ta? Poate ca tu ești de fapt cel masochist.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce pun 2 virgule? Ca vreau, e prea plictisitor sa scrii lizibil, caligrafic,, mai toti o fac.

Ai admis ca n-ai avut coloana vertebrala, nici nu stiu de ce la ora asta imi bat capul cu o copila, diferenta de mentalitate e imensa.

Mai ai de mancat...tu chiar ai impresia ca altceva nu am mai bun de facut decat sa ii bat pe trollii astia cu aceleasi arme? N-am cu cine, mai era pritenasul tau care zilele astea si-o cauta cu mine, l-am potolit dupa 2-3 replici, sper sa-l mai vad pe aici ca are restante de la o galagie de useri, a cam fost tavalit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Da,toți o fac.Bine ca ești tu aici sa iesi din tipare.
N-am admis nimic din ce debitezi tu. Diferenta de mentalitate e mare? Da, se vede după avatarul tau.
Nu știu despre cine vorbești, dar ma indoiesc ca "ai potolit" tu pe cineva.Mai degrabă s-a plictisit.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

"Diferenta de mentalitate e mare? Da, se vede după avatarul tau."

Daca taceai...filosoafa ramaneai. S-a si gasit cine sa comenteze de poze de profil, cu d-astea nici copilele de 15 ani nu se mai afiseaza ca e prea 'cringe'. Cat despre poza mea e un tablou pictat de cineva, mi l-a facut cadou,, e talent pur, fac pariu ca daca te pun sa desenezi un copac ti se rupe creionul.

E greu cu mine in dispute de genul, eu zic sa nu te aventurezi prea mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Ți-as zice ca zicala asta e valabilă si pentru tine, dar nu poți rămâne ceva ce n-ai fost niciodată.
Diferenta e ca eu nu am o obsesie pentru trandafiri si nici nu pretind ca iubesc trandafirii sau trăiesc ca sa-i văd înflorind.Tu cam asa spui despre echipa ta preferata.
Oricum, mie îmi place mesajul transmis de poza.Tu nu prea poți spune asta.
Ce legatura are talentul meu la
desen aici?laughing Cu un copac cred ca ma descurc.Mai mult nu.Dar nu-mi amintesc sa fi dezbătut cu tine talentele mele artistice.
Da, ai dreptate, e foarte greu.Risc sa ma înec de ras la fiecare cuvânt pe care îl citesc.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

"Diferenta e ca eu nu am o obsesie pentru trandafiri si nici nu pretind ca iubesc trandafirii sau trăiesc ca sa-i văd înflorind.Tu cam asa spui despre echipa ta preferata." Ramai la dramele adolescentine, telenovele si scoala pentru ca subiectul fotbal te depaseste total. Nici nu ma obosesc sa dau o alta replica la penibilitatea pe care ai lansat-o

Diferenta dintre noi 2 e extrem de mare, nu te pot lua in serios, as jigni trollii daca te-as adauga in categoria lor, pentru ca in fiecare disputa imi aduci fix aceleasi papagalisme, esti setata pe repetare. E defect tehnic sau mai mult nu se poate? Varianta a 2-a e mult prea plauzibila

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

De când e fotbalul un subiect? Si mai ales unul care ma depășește?laughingNu știam ca îmi trebuie studii la oxford sa înțeleg cum e sa lovești o minge.
Nu-mi oferi prea mult material.Nu e ca si cum as putea sa scriu un roman bazându-ma pe obsesia ta pentru un joc si caracterul tau naspa.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Fotbalul e un subiect care te depaseste. Daca nu va place nu inteleg de ce il comentati? Nu e ca si cum v-ati pricepe,, chiar nu inteleg logica asta a romanului in general, sa comenteze de ceva despre care nu are habar.

Caracter naspa? Ma cunosti personal de ai pus diagnosticul asta? Sunt un tip foarte dintr-o bucata, mai direct de fel si destul de asumat, eu numesc asta 'corect', un indiciu despre caracterul meu/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am la ce sa ma pricep.Nu e fizica cuantica, e un joc.Nu are o filosofie in spate.Si nu comentez fotbalul in sine, comentez obsesia ta, din moment ce nu ai nimic de câștigat.
Ma indoiesc ca e un diagnostic.E mai mult o parere, ținând cont de ce impresie lasi tu pe aici.
Referitor la ultima parte, sunt termeni vagi.Cu greu pot fi încadrați la calități.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar iti dai cu parerea fata sa intelegi. Fotbalul are multa filosofie,, e un sah care se joaca pe gazon.

Aia e frumusetea din spatele oricarei pasiuni,, aceea de a fi tu fericit si sa traiesti pentru ea si nu numai. Am facut bani si pe spatele fotbalului, am fost si pe punctul de a lucra in domeniu, comentator sportiv, detalii pe care nu ai cum sa le cunosti dar totusi le comentezi. Dar aici nu era vorba de ce pot castiga din domeniu pentru ca e egal cu 0 pe langa pasiunea larga pe care o degaja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Am de exemplu un prieten care uit destul de des că e băiat.În sinea mea,chiar am ajuns să îl numesc "prietena mea cu penis". laughing
Eu,evident că n-am fost,nu sunt şi nu voi fi niciodată atrasă de el,iar el,la rândul lui (sau cel puţin aşa mi-a dat întotdeauna impresia), nu a fost, nu este şi nu cred că va fi vreodată atras de mine. (sper)
Şi mai am şi alţi prieteni băieţi în aceeaşi situaţie care, spre deosebire de cel menţionat mai sus, sunt absolut normali doar că nu există între noi atracţie reciprocă.De fapt, am mai mulţi prieteni decât prietene.Sunt destul de puţine fete cu care mă înţeleg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"De fapt, am mai mulţi prieteni decât prietene.Sunt destul de puţine fete cu care mă înţeleg."

Wtf si tu ii numești pe ei "prietene cu penis"? rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar pe unul dintre ei.Ce să-i fac dacă se comportă ca o fată? laughing

| Jus7t a răspuns:

Dacă te simți atras sexual de o amică și ești într-o relație iar tu continui să ai acea relație de amiciție și să îți petreci o anumită parte din timpul tău cu amica, consider că e o greșeală care s-ar putea transforma într-o greșeală și mai mare - adică să înșeli.

Dacă ești băiat ( și îți plac doar fetele ) înseamnă că de amicii tăi băieți nu ești atras sexual, logic.
Dacă luăm acest model de prietenie și în loc de un băiat ne referim la o tipă și nu există atracție sexuală atunci e ok, dacă există atracție sexuală nu e ok.
Când iubești cu adevărat o persoană nu cred că te simți ok că cel sau cea cu care ești împreună se udă mereu când o arde cu acel/acea amic/ă, dar depinde și ce fel de om ești și ce relații ți se potrivesc ție.