| RAY a întrebat:

Aveti tendința de a va atasa emotional de cineva cu care vorbiți doar virtual?

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Incerc sa nu ma atasez. Nu am zis ca imi si iese. Deja de la prea multe dezamagiri te saturi si iti vine sa renunti la toti si sa nu mai vorbesti cu nimeni.

Si ca tot ai zis de atasat. Mie mi se intampla ceva de genu: cunosc o fata, ma inteleg bine cu ea, povestim, iesim la un film, etc. La inceput nu pot sa zic ca imi place dar petrecand timpul cu ea ajung sa ma atasez si dupa vine aia cu friendzone.

100 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Empatizez cu persoanele cu care vorbesc online. Dar mă atașez doar față de puținele persoane care simt că aduc o contribuție importantă în viața mea. Care îmi deschid orizontul, care mă fac să accept noi provocări. După cum e firesc odată ce nu mai vorbim treaba asta scade în intensitate până devine o fantomă. Nu poți fi atașat în mod activ de ceva ce nu mai există. Însă persoanele acestea fac parte din cine sunt eu, sunt o cărămidă din fundația personalității mele. Nu am cum să le uit. Mi-ar fi și greu să o fac dat fiind că eu chiar nu conversez cu oricine. Anumite chestii îmi aduc aminte uneori de ele. Atunci simt nostalgie, bucuria de a le fi cunoscut și recunoștință pentru lecțiile predate.

| RAY explică:

Nui frumos sa ne legam de stilul unui om sau de cat lung are parul, una se va gasi sa-l placa si asa

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Eu nu visez că x devine iubita mea. Eu vreau să văd ceva concret iar dacă nu văd, plec. Eu sunt extrem de serios în tot ceea ce fac și fac cu pasiune însă sunt oameni care te duc unde vrei tu și după îți dau cu șutul și tot așa, în continuu, și așa viața devine plină de supărări și dezamăgiri. Mai bine să fii respins din prima, crede-mă. Însă sunt idioți care nu înțeleg respingerea și tot ei se plâng după.

| Zaygon a răspuns (pentru RAY):

Nu e nici primul si nici ultimul care o face. Si in general doar putoii de 15 ani frustrati vin cu afirmatii de genu si se dau mari cuceritori.

| RAY explică:

Primul aspect este aspectul fizic dar apoi conteaza si caracterul omului, eu nu jignesc pe nimeni cand spun asta pur simplu spun adevarul, nu-mi place cearta la mine la intrebare, va rog sa incetati cearta amandoi

| RAY explică:

Gata terminati cu cearta asta fara rost, pe TPU fizicul nu conteaza, nu asta e scopul si ajutorul resiproc

| RAY explică:

Subiectul acestei intrebari nu e aspectul fizic a lui, cei drept asa e urati si naspeti sunt bagati acolo, nu-mi place cearta

| RAY explică:

Ai dreptate tu esti o fata directa, sincera nu ca multe ipocrite, asa era si fata aia, iar te enervez stiu

| Drimmero a răspuns:

De ce sa fiu mincinos? Am patit-o si o recunosc ca m-am atasat, eu de obicei ma atasez de oameni destul de repede,, imi intra la inima

| RAY explică (pentru Drimmero):

Si tot la fel de repede uiti de persoana respectiva?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Am memoria foarte buna, incape un tera aici in bibilica mea, trecand la subiect, depinde cu ce fel de persoana interactionez, de obicei eu stiu exact ce am discutat dupa ani de zile cu cineva, deci nu uit de persoana respectiva.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Ma refer cand te atasezi de cineva, cand simti ceva pentru ea, accea atasare trece rapid sau nu?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu trece deloc rapid, uneori nu trece deloc, acum depinde si de care persoane vorbim si ce impact au in viata noastra.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Desigur ca da Formularul a expirat, te rugăm să încerci din nou!

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Iar te-ai atasat de cineva?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Da,de robotelul TPU Formularul a expirat, te rugăm să încerci din nou!

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

E prietenul meu de-o viata bot-ul de pe site,, de cate ori nu m-a atentionat el... )))

| T0T a răspuns:

Mi se mai întâmplă.

| RAY explică (pentru T0T):

Si crezi ca merita sa visezi ca x isi va deveni iubita candva?

| RAY explică (pentru T0T):

Cam timp stai dupa o fata? sa spunem ca te intarnesti cu o fata si ea isi da mesaj si vorbiti zilnic apoi afli ca esti ca un frate pentru ea ce te faci? fetele sunt greu de decifrat asta pentru ca ele cred ca noi cautam prietene de sex opus nu doar iubite, asa ca fatuca va profita de tine isi va da senzatia ca sunteti iubiti cand ea e cu altul

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Eu nu cred că e așa greu să îmi dau seama, mai ales că am și eu pretențiile mele, nu sunt un pămpălău care stă după fundul ei dacă ea nu face nimic. Am așteptări mai mari ca alții.

| RAY explică (pentru T0T):

Un sarut, sex ceva nu sa fi fraier sa-i transmiti ca esti homo sau asexual asa e, din prima cred ca e cel mai bine ma placi sau nu, dar fetele sunt fricoase sau ipocrite ele nu spun adevarul dar mint non stop

| T0T a răspuns (pentru RAY):

În general, poate ai dreptate.

| RAY explică (pentru T0T):

Din pacate cam am dreptate, fenomenul asta de friendzone e ceva international vad, fapt ce demonstreaza ca fetele vad baieti ca prieteni sau iubiti, faza proasta e ca profita de tine la greu si te vede ca un frate, frate mi-a cazut unghia hai sa plangem impreuna

| Freya1 a răspuns:

Daa.Am inceput o relatie frumoasa asawinking

| Lioana a răspuns:

E posibil atasamentul emotional daca persoana cu care vorbesti e pe aceeasi frecventa cu tine. Dar atasamentul asta emotional nu e dragoste ci doar prietenie. Nu mi s-a intamplat niciodata sa ma indragostesc virtual In schimb de peste 10 ani am vreo 2-3 prieteni virtuali pe care nu i-am vazut niciodata pe viu, doar in poze.

| Nemessys a răspuns:

Daca la mine,, efectul " asta apare si in viata reala, bineinteles ca apare si in mediul virtual. straight face Insa e putin mai slab. Da. bineinteles ca o fac. Fie ca vreau sau nu, tot o sa se intample la un moment dat. Si nu inteleg de ce. straight face E chiar frunstrant. Insa stii ce e ciudat? Se intampla asta numai la fete. straight face De exemplu, am un prieten in mediul on-line pe care-l cunosc de 4 ani si daca deodata nu as mai vorbi cu el, m-ar durea undeva. Insa cu o fata, daca as vorbi timp de o luna, si dupa nu as mai face-o deloc, m-ar durea. nu stiu cat de mult dar m-ar durea. straight face
Asa sunt eu, ma atasez repede de fete. straight face Cine stie de ce,, diavol" o sa dau intr-o,, buna" zi, ma voi atasa de ea prea mult si o sa am de suferit. (asta fiind in viata reala). Daca ma intalnesc cu acea persoana fata in fata si totul decurge bine atat virtual cat si in viata reala, ei bine. ma atasez mai repede. straight face

#muiesentimente! :'(

| RAY explică (pentru Nemessys):

Consideri ca e mai rational sa numai comunici cu fetele astfel numai te vei atasa de nici una si asa esti in lista morti =esti vazut ca fratele lor atat, fratele la care se plang atat

| 1231242 a răspuns (pentru Nemessys):

Diavolu imbraca forme frumoase, mai ales cele cu tate mari si fund mare, glumesc bineinteles, la o fata nu conteaza aspectul fizic mai ales daca are atitudine de cocota.

| RAY explică (pentru 1231242):

Cum sa nu conteze man

| GoldenZenith a răspuns:

Da. din păcate, mă atașez prea repede, dar depinde și de cine.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

E un chin pentru tine atasamentul in general fata de cineva? E un junghi pentru ca nu tu decizi? ))))

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Si il uiti repede?

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

O durere in posterior, ghimpe în talpă și cum vrei sa ii mai spui. Dar ce bine mă cunoști whistling

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Stii cumva vorba ' Fie roata si patrata, tot se intoarce ea o data' cam asa se intampla in viata, intotdeauna va exista o compensare,, primesti si binele meritat cu varf si indesat intr-un moment al vietii, am primit destul rau in viata mea, dar am primit apoi mult bine, un bine pe care il meritam.

Eh... doar am retinut niste lucruri pe aici pe care le-ai spus, mai mult de atat nu te cunosc.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Asa e, dar suntem finte emotionale asa ca avem asteptari emotionale exagerate

| syd2 a răspuns:

Neah, nu-s atat de nebun.

| Superior a răspuns:

Am niste prieteni de cativa ani. Unul de 24 de ani, il stiu de 3 ani, nu l-am vazut ever (doar webcam), dar m-as simti oleaca dezamagit sa stiu ca mi-ar da block sau ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Zaygon a răspuns:

Meh... Ca e real life ca e online tot nu ajungi sa cunosti un om cu adevarat. Am ajuns sa nu mai investesc sentimente in nimeni.

| RAY explică (pentru Zaygon):

Chiar daca vorbesti cu cineva zilnic prin mesaje sau real nu vei simti nimic fata de persoana respectiva?

| Zaygon a răspuns:

Auzi aici printesa. Ce te roade parul meu? Ai tu grija de el? Il speli tu cumva? Nu. Deci chiar nu e problema ta. Sunteti penibili toti pe care va freaca grija legata de aspectul meu fizic. Asa ca spala-te la gura dupa ce vorbesti rahaturi ca pute. Ma cunosti personal sa stii de ce oameni sunt inconjurat si cu cine ies? Nu. Data viitoare cand vii cu atacuri la persoana gandeste.

| Zaygon a răspuns:

Esti femeie? Uaaau nici nu am stiut. Daca eu am crengi tu ai ramuri. Din moment ce nu esti in stare sa iti setezi o poza de profil se vede ca esti o complexata de cum areti.

| Zaygon a răspuns:

Da cine te crede ca ai avut. Si chiar se blocheaza de la mesaje? Pe bune? Nici nu imi vine sa cred asa ceva. Deci faptul ca esti naspeta blocheaza siteul. Extraordinar.
Nu ma intereseaza ca ai avut poze cu tine acum cateva luni, in prezent nu ai, deci esti o persoana fara chip. Asa ca lasa aerele astea de diva pentru cand mergi in club la bizonii tai ca poate doar aia te suporta, desi ma indoiesc. Du-te la mica-ta si taicat-tu si spune-i sa te bata putin ca prea rasfatata te-au crescut.

| Zaygon a răspuns:

Asta cu astepti cu zilele o bagi numa asa ca sa te scoti.Nu am stat niciodata mai mult de o zi ca sa mi se aprobe.

Deja bati campii si prostia ta emana o putoare. E putoarea existentei tale. Ai venit aici sa te iei de mine cu ce motiv? Ca esti tu mare scula in bascula? Faptul ca te-ai luat de aspectul meu fizic denota ca esti o fiinta inferioara complexata de aspectul tau. Cand te iei de un om pentru cum arata inseamna ca tu ai o problema. Asa ca du-te si da o fuga la psiholog. Esti o fiinta care nu e sigura pe ea, pe cum arata. Eu sunt multumit de cum arat, nu e problema ta parul meu sau bratele mele. E o vorba, cine te place, te place asa cum esti. Ce ai facut tu a fost atac la persoana in mod direct ceea ce un om cu capul pe umeri nu o face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se intampla foarte rar asa ceva in viata reala, cu atat mai putin in mediul online.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O gramada, si daca nu mai vorbeste cu mine plang 3 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori da dar prefer sa-l cunosc

| 1231242 a răspuns:

Se poate sa te asezi de cineva online, dar cum Florin Salam spunea ochii care nu se vad se uita sau frumusetea sta in ochii privitorului, scuze am uitat ghilimele pentru citat.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Da. Mi s-a intamplat de mai multe ori.

| Habbsha a răspuns:

Oarecum. Dar mă atașez la modul: "dacă de mâine pur și simplu încetăm să mai vorbim, nu mă afectează".

| RAY explică (pentru Habbsha):

Dar isi place sa ai o lista mare de prieteni de sex masculin nu?

| Habbsha a răspuns (pentru RAY):

Ce contează genul atâta timp cât te înțelegi cu respectivele persoane?

| RAY explică (pentru Habbsha):

Asa e, mai profiti de x sau de y la nevoie ala visand ca veti fi candva iubiti

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Nu prea :p

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Atentie eu vorbesc de virtual da, nu ma refer real

| Habbsha a răspuns (pentru RAY):

Așa-i, ce să fac și eu? Până și de tine voiam să profit, dar ești băiat deștept și nu mă lași.

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Da, Ray. virtual.

| RAY explică (pentru Habbsha):

Ai vrut sa ma bagi in zona morti dar eu am refuzat prefer viata

| RAY explică (pentru Zaygon):

Asa e frate, de la un timp numai are rost sa vorbesti cu ele, respect

| Habbsha a răspuns (pentru RAY):

De ce ești așa sigur? Poate am vrut să te bag altundeva smug.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Ai grija cu cine vorbesti atunci, dezamagirile vin mereu cand nu te astepti

| RAY explică (pentru Habbsha):

Sa mai inventat si alte liste? raman in urma

| Zaygon a răspuns (pentru Habbsha):

Nu uita o chestie. De multe ori persoana respectiva iti permite sa profiti de ea.winking

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Știu. Culmea e că vin de la cine nu te aștepți.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Tu nu meriti asta sys, dar ele vin mai ales la cei cu asteptari mari sau la cei care pun suflet

| Habbsha a răspuns (pentru Zaygon):

Dacă l-ai fi cunoscut pe Ray, ai fi înțeles și că răspunsul meu e unul sarcastic. Nu îmi bat joc de nimeni. Și cunosc destule ca să înțeleg cum funcționează anumite emoții și restul.

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Nu este vorba că merit eu sau nu, e vorba că oamenii pe care ii consideri apropiați dezamăgesc cel mai mult.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Te cred sys

| RAY explică (pentru Habbsha):

Imi spui si mie de lista aia noua?

| Zaygon a răspuns (pentru Habbsha):

Nu zic de cazul asta cu Ray no ca aici am vazut ca il iei la caterinca laughing
Zic la modul general de a profita de cineva.

Cand am parasit prima data comunitatea asta a fost pentru ca nu ma mai tinea nimic aici. Vorbeam cu o persoana extrem de mult dar dupa a disparut in nean. Am incercat sa dau de ea dar degeaba. Si nu am mai avut ce activa. De atunci incerc sa imi dau seama cu cine merita sau nu sa vorbesc.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Pentru ca pretentiile sunt foarte mari, iar candva clachezi, gresesti pentru ca e omeneste.
Dar tot omeneste mai e atunci cand ai puterea sa acorzi inca o sansa, dar depinde si cum te-a dezamagit si cat de grav e ceea ce a facut/

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

As vrea sa primesc și eu macar jumătate din șansele pe care le-am acordatwinking

| Habbsha a răspuns (pentru Zaygon):

De ce-mi spui despre poveștile tale de dragoste? Cringee

| RAY explică (pentru Zaygon):

Man pentru fete totul e o gluma, fetele vad baieti asa
baieti frumosi care au gene bune =iubiti
baieti care nu sunt atragatori fizic =zona prieteniei, providers
La nevoie stie de tine sau cand le paraseste vreun badboy

| RAY explică (pentru Drimmero):

E ceva uman sa ai asteptari man

| Zaygon a răspuns (pentru Habbsha):

Nu e vorba de o poveste de dragoste era pur si simplu in contextul intrebarii. Vrei povesti de dragoste? Iti dau si de alea, cate vrei. Poate scrii un roman. Eu nu am reusit.

| Habbsha a răspuns (pentru Zaygon):

Probabil îi era adresat lui Ray, eu nu te-am întrebat nimic. Și nu vreau povești de dragoste pentru că nu-mi plac chestiile siropoase și ireale.

| RAY explică (pentru Habbsha):

Ma eu mor si nu stiu in ce lista ai vrut sa ma bagi

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

E inuman sa ai pretentii prea colosale fata de cineva, avand in vedere ca omenesc e sa gresesti.

| Habbsha a răspuns (pentru RAY):

În lista de prieteni, dar am primit respins.

| Zaygon a răspuns (pentru Habbsha):

Prima parte e pentru tine si a doua pentru Ray. Poate nu m-am facut inteles asa ca o sa mai explic ce voiam sa zic: unele persoane iti dau voie sa profiti de ele pentru ca mai apoi sa poata profita ele de tine si tu sa nu poti face nimic. Sper ca acum m-am facut inteles.

| RAY explică (pentru Habbsha):

De lista aia am vorbit si eu,asa o numesc eu zona morti,dar din pacate nu vreau sa fiu fratele tau sau sa ma vezi ca un prieten, amic, eu de la fete imi doresc sex, relatie atat nu sa fiu fratele lor, amicul lor, o mandruta m-a tinut 2 ani in lista morti avea iubit smechera m-a facut era inteligenta

| Habbsha a răspuns (pentru Zaygon):

Te-am înțeles de prima dată.

| LoveSleep a răspuns (pentru Habbsha):

Ăhă

| Habbsha a răspuns (pentru LoveSleep):

Ăhă, e vorba doar de mediul online.

| RAY explică (pentru Habbsha):

Cauti un iubit online?

| Habbsha a răspuns (pentru RAY):

Nu.

| RAY explică (pentru Habbsha):

Acum 3 ore | 9octombrie a răspuns (pentru LastShadowPuppet):
Da, m-am plictisit de depresie şi am zis să încerc ceva nou.

sa bagi baieti in zona prietenii si sa profiti de ei cool

| Habbsha a răspuns (pentru RAY):

Conecteză-ți creierul la tastatură înaine să scrii ceva. Răspunsul ăla făcea referire la a părea dură, nu la zona aia în care ești tu mereu.

| RAY explică (pentru Habbsha):

Haaaa aata a fost dura, a avut dreptate chiar ai devenit dura si rea

| Zaygon a răspuns (pentru RAY):

Incerc sa nu ma atasez. Nu am zis ca imi si iese. Deja de la prea multe dezamagiri te saturi si iti vine sa renunti la toti si sa nu mai vorbesti cu nimeni.

Si ca tot ai zis de atasat. Mie mi se intampla ceva de genu: cunosc o fata, ma inteleg bine cu ea, povestim, iesim la un film, etc. La inceput nu pot sa zic ca imi place dar petrecand timpul cu ea ajung sa ma atasez si dupa vine aia cu friendzone.

| Habbsha a răspuns:

Da, m-am plictisit de depresie şi am zis să încerc ceva nou.

| WangLouis a răspuns:

Mi s-a intamplat si ...inca sesizez ca nu a disparut, desi nu am mai vorbit de ceva timp cu respectiva persoana. multumesc, mi-ai amintit ca trebuie sa fac ceva.happywinking

| RAY explică (pentru WangLouis):

Te-ai atasat de ea?

| WangLouis a răspuns (pentru RAY):

M-am atasat de ea desi cred ca sentimentul nu e reciproc, dar imi place sa visez, si cand vorbesc cu acea persoana ma face sa ma simt bine. happy

| RAY explică (pentru WangLouis):

Te vede ca pe un frate atat man, o sa ramai cu visele, ce rost are sa visezi daca ea nu te place si doar sa profite de tine atat

| andrada2222 a răspuns:

Eu ma atasez de unii pe care doar ii vad virtual nu trebuie sa vb cu ei

| RAY explică (pentru andrada2222):

Sper ca de mine nu

| andrada2222 a răspuns (pentru RAY):

XD nu stai calm

| RAY explică (pentru andrada2222):

Ok