| mimimumu a întrebat:

Azi a fost prima zi de meditatii si nu am inteles nimic.
In primul rand,ceilalți copii au venit cu culegerile de la scoala si eu nu.Ceilalți copii au venit cu trusa geometrică si eu nu. Când am mers la meditatie cu mama, ea m-a intrebat la ce lectie am ajuns.Si tot ea a zis ca suntem la procente.Eu i-am zis ca nu suntem acolo, am trecut demult de aia.Acum suntem la Aflarea unui termen dintr-o proporție. Când am ajuns acolo, doamna aia a intrebat la ce lectie sunt la scoala si eu nu am stiut si m-am luat după mama si am zis ca la procente.S-a apucat sa lucreze cu mine si cu ceilalți doi copii procentele si m-a intrebat "Ai inteles?".Eu am zis ca nu si totusi a trecut mai departe daca ceilalti doi înțelegeau.Am intrebat de la ce vine in exercițiu numarul 72. Mi-a explicat dar tot nu am inteles.Ne-a zis sa dăm banii inainte sa înceapă sedinta.Acum când am ajuns acasa fac tema data care este din "Aflarea unui termen dintr-o proportie" si nu stiu cum se face pentru ca ea ne-a facut procentele.Luni dăm test din proporție si trebuie sa ma straduiesc eu sa învăț.Nu stiu daca sa ii spun mamei ca nu am inteles pentru ca a dat bani pe sedinta.Si la meditatie am tema si nu stiu sa o fac.Am facut-o cum stiu eu.In legea mea, de capul meu.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fa meditatii in particular nu la gramada ca altfel nu mai au niciun rost banii dati

| T0T a răspuns:

De ce nu dai exemple de exerciții? Tu ar trebui să fii atent când îți explică un profesor și să zici exact dacă ai înțeles și unde nu ai înțeles altfel nu rezolvi nimic. Eu dacă fac meditații cu cineva și îmi zice că a înțeles deși nu a înțeles mă cam enervează chestia asta. La proporție presupun că te referi la egalitatea dintre 2 rapoarte gen a/b=c/d. De aici a*d=b*c. E extrem de simplu, e banal, ce anume nu înțelegi din asta? Și dacă aș fi în comă alcoolică ți-aș rezolva din astea. Spune ce nu ai înțeles.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Eu chiar am băut o bere acum și nu am citit că de fapt ați făcut procentele. Și alea la fel de banale. Sunt de genul x%=x/100. Asta înseamnă procentul. Deci zi ce nu ai înțeles.