| Bondarel99 a întrebat:

Azi dimineața câinele meu care avea aproape 15 ani a încetat din viața. Îl aveam de când eram foarte mică și nu îmi imaginez viața fără el, cum o sa mai vin acasă și el sa nu ma întâmpine bucuros, sa nu mai mearga cu mine la plimbare, sa nu mai stea cu mine tot timpul...e greu, de o săptămâna de când am aflat ca era bolnav plâng incontinuu și nu s-a putut face nimic pentru el. Simt casa așa pustie fără el...ma doare sufletul. Oare cât timp o sa ma mai simt așa? Aveți brun sfat? sad

14 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Si câinele meu (unul din ei) tot azi dimineaţă a muritsad Era destul de bătrân, orb la un ochi, dar ieri şi zilele trecute era ok.
Mie mi-au mai murit 3 căţele şi un papagal. A durat mult până mi-am revenit, încă mă mai cuprinde o tristeţe când mă gândesc la ei, mai ales la papagal.
Am încercat să umplu cumva golul luându-mi mereu alt animal. Acum mai am un câine, după care mor şi nici nu vreau să îmi imaginez ce voi pãți când nu va mai fii. Plănuiesc să mai îmi iau unul.
Asta e viaţa, din păcate nu avem ce face. Trebuie să trecem peste şi să ne bucurăm de amintiri.

| Bondarel99 explică (pentru J0B0MAT):

Asa e, alt animalut iti mai alunga din durere. Cum am spus in raspunsul de mai sus, mai am un caine dar nu a fost asa de apropiat de noi ca si celalalt...

| J0B0MAT a răspuns (pentru Bondarel99):

Şi eu de unii câini, pisici mă apropii mai mult.Dar tot mi se frânge inima când moare vreunul.Ar fi trebuit să mă obişnuiesc până acum, dar se pare că nu şi nici nu cred că o voi face.

| Bondarel99 explică (pentru J0B0MAT):

Cred ca nu ar trebui sa ma mai apropii asa mult de vreun catel, nu vreau sa trec prin ce trec acum crying

| J0B0MAT a răspuns (pentru Bondarel99):

Dacă după ce trece o perioadă de timp şi nu mai simţi nevoia de vreun animal de companie,nu îţi mai lua.
Eu chiar dacă ştiu prin ce o să trec, prefer să îmi iau mereu, să ştiu că pot avea grijă şi face fericite câteva animăluţe, în acelaşi timp fiind şi eu fericită, chiar şi familia mea.

| Bondarel99 explică (pentru J0B0MAT):

Catelul meu era foarte gelos, nu ma lasa niciodata sa pun mana pe alt caine, daca puneam mana venea el imediat si de baga in fata mea.
Ma gandesc ca nu i-ar fi placut sa aduc alt caine acasa si nu vreau sa il inlocuiesc asa usor. L-am iubit enorm de mult, niciodata nu m-am gandit ca voi fi asa distrusa la pierderea lui crying( acum realizez.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Bondarel99):

sad

| Emma30555 a răspuns:

Invearca sa te gândești ca a avut o viata frumoasa cu voi, ca a trăit destul de mult pentru un câine, apoi sa te gândești ca acel cățel nu și ar fi dorit ca tu sa fii trista ci sa ramai cu amintirile frumoase. După ce va trece un timp poți sa îți iei un alt cățel

| Bondarel99 explică (pentru Emma30555):

Cred ca asta e problema, ca a trait atat de mult incat nu mai stiu cum arata casa fara el si e dureros. Nu stiam ca despartirile pot fi asa de grele...

| VictorJulien a răspuns:

Bietul catel, si eu am avut un caine care a murit cam tot la varsta asta si a fost foarte urat si recent un catel mi-a murit de mic pentru ca s-a imbolnavit sad
Chestia e ca trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca nu te va mai astepta de aici inainte, poti sa iti iei alt caine sau alt animal cu care sa-ti petreci timpul, poate te va mai ajuta putin.
Daca nu doar trecerea timpului te va mai ajuta.

| Bondarel99 explică (pentru VictorJulien):

Imi pare rau pentru pierderea ta. Intr-adevar e greu, nu poate sa ii ia nimeni locul dar mai am un caine care are 6 ani si recunosc ca nu i-am acordat atentie cat trebuia, a stat numai in curte (pentru ca ii place afara) in timp ce celalalt statea mai mult in casa.

| VictorJulien a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu-i bine sa faci discriminare intre catei, si ei au suflet si simt cand sunt ignorati, macar acum sa-i oferi mai mult atenti pana nu dispare si el (sper ca nu a sunt prea naspa)

| Bondarel99 explică (pentru VictorJulien):

Sunt de acord cu tine.

| Magaforce32434 a răspuns:

Imi pare rau...
Poti sa iti cumperi alt caine
Be strong