| Ion_Geanina_1999 a întrebat:

Azi dimineață, pe la ora șapte, am ieșit afară. A venit o cucuvea sau cred că era cuc, a cântat de trei ori și chiar când să intru în casă a zburat din copac. În drum spre școală, am auzit din nou. Ce înseamnă asta?

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Inseamna ca traiesti intr-o zona cu o natura sanatoasa, aflata in echilibru. Tu esti un copil pozitivist si cu inclinatii spre stiinta, nu un copil bigot si credul. Chiar daca stai la tara. Asa ca nu esti superstitioasa. Imi pare rau pentru nepotul tau, mi-aduc aminte, accident de masina, foarte trist.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nimic o simpla coincidenta.

| HadesSs a răspuns:

Inseamna ca vine vara laughing

| KorePandorica a răspuns:

Probabil te gândești la supersiția aceea în care dacă-ți cântă cucuveaua cineva din familie sau apropiat o să moară. Nu este adevărat. Nu înseamnă nimic în mod special. Stai liniștită, e o coincidență iar lucrurile pe care le știi legat de asta se joacă cu logica ta și o transformă în paranoia sau lucruri care nu pot fi explicate în mod normal. Nu e nimic anormal în asta totuși. E primăvara, sunt păsări peste tot, să cânte și să ciocănească cât vor ele, pe tine nu te afectează cu nimic.

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru KorePandorica):

Vara trecută a auzit și bunica mea o cucuvea, urlau câinii și la ceva timp ă murit un nepoțel din partea verișoarei... De aceea m-am dus cu gândul la acea superstiție?

| KorePandorica a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Când stăteam la apartament, în copacul din fața geamului meu venea în fiecare seară o cucuvea și cânta. Și de trei ori și de mai multe ori sau pur și simplu stătea acolo. M-am mutat la casă, culmea că pe casa vecinului nelocuită stă acum altă cucuvea și cântă. Aș fi putut să îmi întrebări și să dau vina pe superstiție că poate mă urmărește moartea unde mă duc sau pe un membru al familiei. Dar oamenii mor când le este să moară, nu din cauza unei păsări. Îți spun sincer că îmi plac ideile astea fantastice cu un aer mitologic și supertițios, dar nu se aplică în realitatea noastră

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru KorePandorica):

Știu că moartea nu depinde de animal, adică dacă auzi o cucuvea pățești ceva rău... Se zice că ele te avertizează... dar o iau ca pe o simplă coincidență că era chiar în acel moment acolo

| minrest a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Geanina, ce iti explic acum nu as incerca sa explic multora de pe site, dar stiu ca esti isteata. Cand se intampla o nenorocire, oamenii superstitiosi isi aduc aminte ca a cantat cucuveaua, a urlat cainele, etc. Daca nu se intampla nimic rau, sigur ca animalele ar fi facut aceleasi lucruri, dar nu avea rost sa isi mai aduca cineva aminte. Mai mult, daca se intampla ceva omului i se pare ca a auzit cucuveaua recent, dar el de fapt a auzit-o acum o luna, sau chiar anul trecut. Fereste-te de superstitii, caci au la baza o gandire care nu se impaca cu stiinta.

| Superior a răspuns (pentru minrest):

Stiinta e pacatoasa.