| anonim_4396 a întrebat:

Azi mi s-a intamplat ceva... Am fost sunata de un numar de telefon din Africa de Sud. Eu am sunat inapoi sa vad cine e, a raspuns si vorbea o femeie in alta limba. Am stat asa 5 minute sa ascult chiar daca nu intelegeam ce spune, dar mi-am dat seama ca era fals. Era o inregistrare pe care o tot repeta. Si am inchis. Iar apoi imediat m-a sunat inca un numar ca acesta si a spus in limba romana ceva de genul ca sa sun imediat inapoi pentru ca e o urgenta. Si m-am speriat. Iar acum vad ca tot ma suna incontinuu mai multe numere din Africa, dar eu nu le mai raspund. Si mi-e frica. Tocmai am aflat ca aceste apeluri sunt periculoase si voi plati foarte multi bani pentru creditul consumat cand le-am sunat. Sunt pe Digi, oare chiar factura va costa asa de mult? Undeva scria ca ar fi costuri de 60 euro pe minut, iar eu am stat 5 minute la telefon

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai așteaptă puțin, vine factura și vezi cu câți de zero e

| Drimmero a răspuns:

Pentru ca ai raspuns o sa-ti vina o gramada bani la factura...au o tactica incredibila nenorocitii aia, stiu sa stoarca bine de tot omul.

Si pe mine m-au sunat in prostie intr-o zi,, am lasat telefonul pe masa si asteptam sa plimbe ursul, si din Bosnia, Croatia si toate tarile bananiere de prin Africa, e maxim vrajeala, daca raspunzi tot la plata te baga, e prostie pe care companiile de telefonie ar trebui sa le rezolve, e nedrept sa platesti atatia bani.

| SkyPilot a răspuns:

Niciodata sa nu faci asa ceva! Probabil ca iti va veni o suma exorbitanta de plata. Si nici nu prea ai ce sa faci.
Daca nu cunosti numarul, nu raspunzi! Escrocii se bazeaza pe curiozitatea ta.
Primesc si eu o gramada (locuiesc in alta tara). De curand am primit un apel in care o voce de femeie a lasat un mesaj cu numele meu, sa o sun inapoi ca e foarte important. M-am interesat cum se poate si mi-a luat numele din listele de vot, care sunt publice aici.
Niciodata nu raspund si nu sun inapoi daca nu cunosc numarul.

| Lioana a răspuns:

Asta e dezavantajul de a fi pe abonament. Pe Prepay nu-ti pot veni niciodată cheltuieli suplimentare.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Eu nu sun inapoi nici daca e numar din reteaua mea laughing. De unde stii ca e din africa? Poti bloca toate numerele alea care te suna si sa vezi cum se potolesc.