| MeisterSchnitzel a întrebat:

Bă fraților, fiți atenți! Îmi vedeam liniștit de treaba mea când un coleg trimite un mesaj pe grupul de WhatsApp al clasei. Mesajul (atât de prost scris încât este mai fascinant ce scrie pe spatele unui bilet de tramvai) era semnalat ca "Redirecționat" de la cineva (habar nu am cine) și pretindea că autorul este o oarecare Teresa Fidlago, aflată la 2 metri sub pământ de 27 de ani. Mesajul continua cu: "dacă nu trimiți asta la 20 de persoane, voi dormi veșnic lângă tine". Apoi mesajul dădea exemple (FOARTE credibile, nicidecum n-au fost născocite pe loc de autorul mesajului, nuuuuuu) de oameni care n-au respectat "spiritul" cucoanei și au fost pedepsiți cu moartea. N-am stat să citesc tot mesajul (deși mesajul zicea că îndată ce ai început să citești nu te mai poți opri, de parcă ar fi mai bine scris ca orarul nostru pe semestrul II), m-am prins din start că e o porcărie. Așadar, am 2 întrebări (scuzați-mă dacă vorbesc mai urât, dar m-am enervat mesajul ăsta):
1. Cine naiba este Teresa (dacă a existat cucoana) și cine a inventat povestea asta de 2 lei?
2. Ținând cont că mesajul șantajează cititorii săi, încalcă Articolul 207 din Codul Penal ("Constrângerea persoanei să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani")?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

1. Ai aici un scurt istoric:

https://www.independent.co.uk/......73936.html

2. Si politia stie ca asta e o chestie de cacao de pe net. Cu parere de rau pentru cei care pun botul, dar cel ca a trimis mesajul initial nu va patii nimic.