| Ionică a întrebat:

Biserica Ortodoxa Romana are misionari? Bisericile ortodoxe, catolice, protestante, neoprotestante, anglicane si altor religii care nu sunt crestine (Islam, Hinduism, Taoism, Budism, Sikhism, Spiritism, Iudaism, Bahá'í, Jainism, Șintoism, Zoroastrism, Asatru, Wicca, Satanism, Druidism, Ateism, etc) au misionari?

2 răspunsuri:
| Iva a răspuns:

La noi exista un Institut de Misiune, parca asa se numeste. Crestinii in general au misionarism organizat (inclusiv noi ortodocsii, doar ca foarte putin comparativ cu romano-catolicii, protestantii si neoprotestantii, din lipsa de fonduri). Se stie ca cei mai activi (agresivi) misionari sunt cei ai sectelor neoprotestante.

Hindusii, budistii si astia cu diverse credinte new age cred ca au ceea s-ar putea numi misionari, dar poate nu in mod foarte organizat. Oricum, fac prozeliti in America de Nord si de Sud, Europa, Australia...mai ales in America. Evreii nu au misionari si cred ca nici musulmanii (in toata istoria lor musulmanii au convertit cu forta, nu prin misionari).

| rvr a răspuns:

Eu din cate stiu bisericile protestante au misionari adica penticostali celelate nu stiu. eu nu am azuig ca bisericile ortodoxe sa aiba misionari big grin funda? happy