| Thecurious a întrebat:

Bun tuturor, este edevarat ca, invatamantul american a deveni o afacere?
Un olimpic, in matematica, de origine romana, a spus, pentru un ziar, ca a ales sa studieze la Oxford, nu intr-o universitate americana.
Motivul lui e ca Universitatile americane isi pregatesc studentii pentru job-uri bine platite, neglijand cercetarea.
Statele Unite ale Americii sunt tara afacerilor. Acolo totul se negociaza, insa nu cred ca elitele americane neglijeaza cercetarea, avand in vedere ca marea majoritate a savantilor europeni au migrat in SUA.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, invatamantul american e o afacere. Cel putin cel superior este aproape exlusiv privat. Si americanii investesc si ei serios in cercetare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Învățământul de calitate costă.
Cercetătorii sunt bine plătiți.
Numără premiile Nobel americane.

| doctorandus a răspuns:

In SUA se face cercetare foarte bine, atat ca seful cercetarii trebuie in majoritatea cazurilor sa atraga el insusi fonduri pentru cercetarile sale, fie de la NSF, fie de la companii, fie de la donatori privati (fundatii).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

A, da, suprematia cuantica a obtinut-o Google, companie privata, nu vreo universitate americana.