| anonim_4396 a întrebat:

A trecut prima mea saptamana de clasa a9ahee hee Si am o problema,inca nu m-am acomodat prea bine cu toti colegii,ma rog, cu unii vorbesc, ma am "bine" cu unii dintre ei, cu altii nu am tangente laughing Dar asta nu conteaza. Eu stau in a3a banca cu un baiat care ma pur si simplu enerveaza laughing (in fine, nu chiar, doar ca voiam sa stau in banca cu o fata macar sad Faza e ca eu NU VAD din a3a banca, l-as ruga pe dirigu' sa ma mute, macar in a2a banca...Ma rog,de multe ori in anumite ore "imi dadeau lacrimile" pentru ca nu sunt obisnuita cu noii profesori,mai ales la franceza, avem o doamna mai severa si eu nu prea ma pricep cine stie ce la franceza. In generala avem o doamna foarte draguta, de fapt toti profesorii din generala erau de treaba sad Adica in generala eram considerata de toti profesorii "unul din copii buni". Acum la liceu, profesorii nici nu ma prea vad din a3a banca...si nici eu pe ei laughing Si nu ma prea "baga in seama".
Pentru mine e FOARTE GREA schimbarea asta. Azi cand ma duceam acasa m-am intalnit pe drum cu niste foste colege,un coleg si cu un tip care intodeuna ma facea sa rad laughing Si serios vorbesc,am inceput sa plang laughing Mi-e foarte dor de vechii colegi, nu stiu daca intelegeti dar noi am fost o clasa foarte unita [gen: se se intampla in clasa, ramanea in CLASA]winking Mda, avem 3 prietene foarte bune in clasa, care au fost mereu acolo, in momentele alea cand simteam ca imi cade cerul pe mine sad
Cred ca m-am lungit cam mult dar chiar ma simt naspa. Nu stiu ce sa fac. Cum as putea sa.ma imprietenesc mai bine cu noul colectiv? Dar mai important de asta, vreau sa ma inteleg bine cu noii profi. Sunt genul de fata care invata bine, mai ales la materiile care imi plac.
Mai e cineva de pe aici care e intr-o situtie asemanatoare? puppy dog eyes
Va roog,nu stiu cum ar trebui sa ma comport. Stiu ca poate nu voi mai avea pe cineva in clasa cu care sa ma inteleg foarte, foarte bine dar...
Multumes ca ati citit pana aici, cu totul ca m-am lungit cam mult laughing
CUM a fost primul vostru an/saptamana /luna de liceu? happy Va rog, am nevoie de un sfat sad

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa ai putina rabdare.Nu toata lumea se acomodeaza usor cu liceul Roaga-l pe driginte sa te schimbe din banca.Ca sa te remarci de la inceput trebuie sa fii activa, sa ridici mana pentru a raspunde, sa pui intrebari daca n-ai inteles ceva.

| Evolution a răspuns:

Deci laughing sa o luam intr-o ordine de idei.
O clasa unita nu neaparat inseamna ce se intampla in clasa ramane in clasa, am avut si eu o clasa la fel in generala si normal ca e greu sa te desparti de prietenii si prietenele tale, eu cand am trecut a 9-a ma duceam mereu la vechea scoala aproape in fiecare saptamana sa intreb profesorii ce fac si incercam sa organizez intalniri cu fosta clasa laughing dar la un moment dat te acomodezi, cica anii de liceu sunt cei mai frumosi ani, pentru unii da, pentru altii nu.
Prima impresie, ultima expresie, pune-te bine cu profesorii sa te ia de eleva buna, invata la inceput si incearca sa te implici in ceea ce vor ei, nu prea spune nu activitati si dupa o sa se comporte altfel cu tine.
Cat despre colegii daca nu se ia nimeni de tine si nu fac glume proaste nu ai de ce sa te simti asa, incearca la cei care sunt de treaba sa le castigi increderea iar la cei cu gura mare, sa le inchizi gura.
E important inceputul... te vei obisnui ca nu ai de'ales, iar prietenii vin si pleaca, incearca sa te impaci cu gandul acesta, mai ales cand pleci la facultate sau chiar in alta tara, o sa lasi tot in urma.
Si ca un sfat incearca sa te adaptezi in orice situatie te-ai afla, tu fiind fata vei depinde mai mult de prietene ceea ce e foarte naspa, ai sa realizezi ca pana la urma trebuie sa te descurci singura, daca tot spui ca esti fata desteapta atunci ai rabdare sa te acomodezi, dupa ai grija de tine si totul va fi ok.(fereste-te de tigari, baruri, cafele si golani)
Primul meu an thinking eu sunt a 11-a acuma, cand am trecut a 9-a am picat in clasa cu un coleg care am fost in generala si am stat cu el, am devenit buni prieteni de proiecte, cine se lua de unul se lua de celalalt, etc... fiecare era bun la ceva, mai ne vedeam cu fostii colegi dupa fiecare are viata lui, comunicam rar prin facebook happy iti dau un sfat sa te apuci de orice sport, iti vei dezvolta mult si creierul nu numai corpul.
Dupa in a11-a colegul meu s-a mutat si imi este greu acuma dar ce pot sa fac, asta e viata, la un moment dat ramai singur si trebuie sa te descurci, de'aia spun invata sa depinzi de tine, nu de altul.

| hgfhfxhddf a răspuns:

Daca inveti si plangi pe clasa 9 e greu sa-ti faci prieteni

| gingergirl1 a răspuns (pentru hgfhfxhddf):

Adica? straight face

| hgfhfxhddf a răspuns (pentru gingergirl1):

Adica invata cu masura si nu mai plange in public

| gingergirl1 a răspuns (pentru hgfhfxhddf):

De fapt, nu am plans in public laughing Ma rog, stiu ca asa am scris dar in fine