| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 13 ani si simt nevoia sa ma descarc. Consider ca am avut si in continuare am o copilarie extrem de groaznica, nu am fost ca alti copii care se joaca si se distreaza fara griji, am crescut doar in certuri, alcool, scandaluri si injuraturi, ajunsese sa imi fie frica sa mai ies afara ca sa nu se bata parintii mei si stateam doar langa ei ca sa incerc sa ii opresc daca incep sa se certe, oricum niciodată nu ma ascultau si se certau in continuare. La 9 ani am fost impreuna cu cativa copii intr-un bloc care era in constructii de cativa ani(neterminat) si de acolo cazuse cea mai buna prietena(de la etajul 5)ceea ce inseamna ca a murit si va dati seama cate nopti pline de coșmaruri cu acel bloc si cu ea am avut? Imi era frica sa mai dorm si acum, in prezent, inca mi-e frica cand ma gandesc la ce s-a intamplat atunci, o data am intrat de curiozitate pe cateva site-uri gen de la stiri ca sa vad cum au povestit acei oameni tragedia asta etc si cateva zile am fost ingrozita si imi era frica sa inchid ochii cand trebuia sa dorm, va spun sincer ca nu stiu de ce dar mie mi-e frica de oamenii morti, indiferent de ce relatie am avut cu ei(prieteni foarte buni, rude etc, intelegeti voi). Acum cateva luni unchiul meu s-a sinucis chiar in curtea in care locuiesc impreuna cu părinții mei, fratele meu, parintii si verisoara mea, bunica si inca un unchi. M-am trezit pentru ca auzeam urlete si tipete, pe moment nu realizam ce se intampla dar eram speriata după mi-a spus mama plangand si speriata ce a facut unchiul meu. Probabil se simtea singur si credea ca nimanui nu ii pasa de el, recunosc, a dus o viata destul de grea dar avea un suflet bun, nu avea soție si copii, nici macar iubita si probabil ajunsese la concluzia ca nu are de ce sa traiasca. Inainte cu cateva săptămâni sa faca asta el tot le spunea unor rude inclusiv mamei mele (cu care se intelegea bine) ca vrea sa se spânzure, ca oricum nimeni nu va plange dupa el si nimanui nu ii va păsa dar toti credeau ca doar glumeste pentru ca atunci cand spunea asta era destul de beat. O data i-a spus verisoarei mele plangand ca indiferent de ce se va intampla cu el vrea ca fratii lui sa ramana uniti (tata, 2 unchi si matusa mea) deci el chiar dadea semne si ii avertiza ca urmeaza sa faca asta dar chiar nu dădea semne daca glumeste sau nu. Si sa va mai zic ceva in legatura cu asta, acum ceva timp am aflat ca si tatal unchiului meu s-a sinucis si uneori mai spunea ca vrea sa moara ca si tatal lui. Verisoara mea ma considera foarte puternica si a spus ca dupa ce s-a intamplat cu unchiul meu am fost tare, dar va dati seama ca țineam la el si uneori plang cand ma gandesc, am avut si cateva vise ciudate cu el. Imi aduc aminte cand glumea, cand râdea cum se atasa de oameni si imi vine sa plang, efectiv era un om bun, altceva nu am ce spune. Eu consider ca sunt un copil puternic pentru ca inca pot rade si inca ma pot bucura de copilarie după tot ce s-a intamplat. Cam atat am avut de zis, nu am zis asta pentru atentie, ci pentru ca am simțit nevoia sa ma descarc.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scrie tot, cu mult mai multe amănunte, și fă nuvelă din el.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Hug sad

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| laSoledad a răspuns:

Trebuie sa iei toate greutatile prin care ai trecut ca pe o lectie de viata care sa te faca mai lucida, mai matura, mai puternica emotional. Chiar daca sunt intamplari de viata triste si tulburatoare, tu trebuie sa incerci sa iti dezvolti un caracter tare. Adica, sa nu cazi in depresie, sa nu plangi mult, sa nu ajungi la concluzia ca viata ta este ravasita si fara sens. Daca ajungi in stadiul asta e pacat de tine, fiindca esti foarte tanara si tu trebui sa avansezi in sus, sa evoluezi in bine. Incearca sa le observi, sa le intelegi si sa treci pur si simplu peste ele. Viitorul tau conteaza mai mult decat trecutul tau. Pastreaza-ti mintea limpede si sanatoasa, ca sa poti termina gimnaziul, liceul si apoi o facultate. Doar asa vei razbi in viata, ca sa obtii o perspectiva de ansamblu asupra lumii. Inca este in perioada de dezvoltare si e adevarat ca evenimente de genul te cam trag in jos. Insa trebuie sa ramai lucida, sa ii sprijini pe cei dragi daca poti si mereu sa-ti doresti sa actionezi ca un salvator al situatiei, ca un om care vrea sa ajute, care vrea sa schimbe ceva. Adica sa pui tu mana pe situatie si sa o schimbi in bine daca poti, daca nu sa te indepartezi, ca sa nu te schimbe situatia pe tine, in rau. Incearca mereu sa privesti in ansamblu si sa nu te lasi absorbita de o anumita situatie. Cum privesti in ansamblu? Te gandesti la viitorul tau. Iti pui viata pe hartie ca o linie dreapta. Tot ce e la stanga ta pe acea linie e trecutul tau care nu mai poate fi schimbat. Dar care te poate influenta negativ, asa ca nu te mai gandi la el. Apoi, un punct pe acea linie reprezinta prezentul tau. Ceea ce faci acum. Asta conteaza. Iar ceea ce se afla la dreapta ta pe acea linie e viitorul tau. Asta inseamna sa gandesti in ansamblu. Sa devii constienta de tine, cea din prezent, in contextul intregii tale vieti. Deci, ce faci acum? Te uiti spre trecut zi de zi? Sau te uiti pre viitor si actionezi acum ca sa ti-l proiectezi asa cum ai vrea tu?! Cel mai bun mod de a nu te mai gandi la trecut este sa te gandesti la viitor. Ia gandeste-te zi de zi mai mult la ce ai vrea tu sa faci pe viitor. Adica saptamana viitoare, luna viitoare, anul viitor. Ce planuri ai? Ce faci acum, adica azi, maine, poimaine, ca sa ti le indeplinesti? Ce actiuni o sa faci ca sa evoluezi fata de starea de acum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maxim o sa ajungi ca mine. https://www.youtube.com/watch?v=NTwYdiuQa34

Existenta este suferinta. As zice mai multe dar mi-ar fi sters commentul. llama

| Bruno92 a răspuns:

Ai scris un roman îmi pare rău ce ți s-a întâmplat.și eu parțial am avut o așa copilărie îți recomand să mergi la psiholog până nu dezvolți o tulburare mintală.

| Bruno92 a răspuns:

Remarc totuși ca ești un copil inteligent as zice ceva da sunt părinții tăi buni sau rai tot și tai sunt. Ai grija de tine