| Dya3DyD a întrebat:

Am 17 ani și iubitul meu e mai mare decât mine cu 8 ani. Suntem împreună de 7 luni. Îmi spune că mă iubește cum nu a mai iubit pe nimeni până acum. El inca așteaptă acea zi în care să mă dezvirgineze. Nu știu ce să fac. Mi-e frica sa nu mă părăsească după aceea.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Probabil ca chiar te iubeste de asteapta ziua cea mare. Si sunt sigur ca nu i-a fost usor in cele 7 luni. Si cred ca daca a asteptat atit, si va mai astepta atit cit trebuie, poti avea incredere in el si dupa. Nu renunti atit de usor la ceva pentru care ai avut de asteptat mult timp. Se spune ca o fata, cu cit este mai greu cucerita, cu cit mai tirziu se ajunge cu ea la ziua cea mare, cu atit este mai pretuita. Si invers, cele ce cedeaza usor nu gasesc pretuire in fata baietilor/barbatilor. De aceea prostituatele, desi sunt folosite de barbati, si le fac servicii, totusi sunt dispretuite. Daca el sta linga tine si nu faceti nimic, prin asta arata cit pret ai in ochii lui. Deci, te iubeste. Si daca va astepta pana la acel moment cand va fi sa fie, poti fi cit se poate de sigura ca dupa aceea nu te va lasa nicidecum. Nimeni din cei care au alergat dupa comori si s-au zbatut sa le gaseasca nu le-au irosit pe nimicuri, asteptarea, truda cu care au fost gasite face ca comorile sa fie pretuite. Tu esti comoara lui, si pentru ca asteapta, dupa aceea va stii cum sa faca lucrurile sa fie cit mai frumoase pentru voi, nu sa te lase cumva din cine stie ce motiv.
Ce sa faci? Lasa frica la o parte. Si atunci vei stii ce sa faci. Iubeste-l! Pentru ca si el te iubeste!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te asteapta de atata timp e clar ca ține la tine. Asta daca nu cumva nu esti singura din viata lui, daca te face sa crezi ca are atata rabdare. E barbat tanar, totusi. Hormonii zburda. E posibil sa gresesc.

| sabin89 a răspuns:

Daca iti pui deja intrebarea asta, inseamna ca nu ai o incredere suta la suta in el. Eu zic sa nu-i cedezi. Ba chiar mai mult, incearca incet-incet sa te cam distantezi. Gaseste motive: sunt obosita, sunt ocupata sau, simplu, n-am chef astazi (sa iesiti la o plimbare). Sansele sunt mari ca sa te paraseasca "dupa", asa cum ai intuit si tu. Cauta-ti un baiat mai aproape de varsta ta. Cum de i-ai cazut in plasa lu' asta? Probabil intr-un moment de slabiciune sau de confuzie. Reglementeaza lucrurile acum pana nu e prea tarziu.

| cristi202 a răspuns (pentru sabin89):

De ce sa gaseasca motive? Ca sa isi distruga relatia cu el, asa, fara motiv? Tu iti dai seama ce sfaturi dai?
Psihologia relationala spune ca, pentru ca o relatie sa fie inchegata, ca cei doi sa aiba incredere unul in celalalt, trebuie sa treaca cam un an si jumatate, doi ani. Pina atunci, increderea se cistiga. Ei au abia 7 luni impreuna, deci e normal sa existe o doza de neincredere inca. Si prin sfatul ce il dai, faci ca prietenul ei sa devina neincrezator, pentru ca mereu se va intreba de ce ea il refuza uneori si se distanteaza.
Daca baiatul a putut sta fara sa se atinga de ea, asta e ceva. Si il respect pentru asta. E frumos, ca stie sa astepte momentul potrivit, si ca nu grabeste lucrurile, asa cum fac majoritatea baietilor. Nu e nimic de neincredere aici, dimpotriva, cine stie sa astepte nu va da cu piciorul mai tirziu. Nu investesti fara a primi prea mult ca dupa ce ai primit totul tu sa lasi totul balta. Eu in locul ei as avea incredere deplina in el, insa, cum ti-am zis, nu poate fi vorba de asa ceva inca, pentru ca inca nu s-au cunoscut suficient.

| sabin89 a răspuns (pentru cristi202):

Cristi, cu tine discut ca esti baiat finut; nu faci parte din categoria celui de mai sus. Eu am avut in vedere si diferenta de varsta care, dupa parerea mea, este cam mare. Da asta am zis ca sa se distanteze si sa isi faca o relatie cu cineva apropiat ca varsta. E o parere, nu e ceva batut in cuie. Pentru asta e frumos site-ul asta ca permite o diversitate de pareri, persoana in cauza putand sa aleaga una din ele.

| cristi202 a răspuns (pentru sabin89):

E o parere, dar e realista? Dragostea nu tine cont de varsta. Daca cuiva i se pune pata pe cineva mult mai tinara ca el, nu poate dicta dragostei sa se uite la una de aceeasi varsta cu el. Cind vine, te prinde. Si de ce sa stingi focul dragostei cand nu e cazul?
Cit despre TPU, da si eu pretuiesc mult lucrul asa, ca permite o diversitate de pareri. Am aici persoane cu care ma "cert" la cutite uneori, insa totodata suntem prieteni, pentru ca ne respectam fiecare punctul de vedere al celuilalt. Si asta conteaza, ca sunt mai multe opinii, mai multe pareri, incit cine vede, poate sa vada o imagine de ansamblu, de ce unul crede intr-un fel, si altul exact opusul.

| RAY a răspuns:

Cei drept dupa sex noi barbati ne descarcam sexual si da e o posibilitate sasi piarda interesul fata de tine, in viata nimic nu e garantat decat moartea

| LoveSleep a răspuns:

Nu există tipi care vor doar să facă sex cu tine și să plece. Există cei care vor doar sex și nu vor să se implice, dar unul care a stat 7 luni cu tine n-o să plece după ce te-a dezvirg.inat. Nu e ca și cum ar fi plăcerea vieții, să te faci de sânge pe penis și să ai grijă să nu o doară prea tare.
Nu mai asculta de toate virginele cu traume de viață de la tații lor care nu le-au iubit și cred că așa sunt toți bărbații.

Și dacă totuși tipul te părăsește într-un final, înseamnă că nu ești destul de bună, sau că nu vă potriviți, nu că a vrut doar să facă sex cu tine.

| presus a răspuns:

Daca asteapta ziua in care sa te dezvirgineze, te iubeste maxim. Termina-ti studiile si pastreaza-te asa, ca ai timp si pentru sex. Lasa-l sa astepte, sa se obisnuiasca cu ideea ca tu ai o scoala de terminat. Daca nu te poti abtine, da-i pasarica, ce sa zic.