| Basketball23 a întrebat:

Buna am 2 hamsteri mascul si femela si de curand femela a facut puii. Si stau toti in cusca cam in cat timp le creste blana si li se deschid ochii? Este adevarat ca masculul incearca sa omoare puii dupa ce pot sa fac? Si niste instructiunii cum as putea sa cresc puii cei mici :X:X P. S : fara bataie de joc si clar fundita la cine imi rasp la toate intrebarile

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Basketball23! Puii vor crește văzând cu ochii, la naștere arată oribil. Atenție o femelă poate naște 10-12 pui o dată la 12 luni! Masculul trebuie separat de femela cu puii. Nu pune mâna pe pui că altfel femela îi respinge, chiar îi mănăncă. La fel se întâmplă uneori și cu puii care se dezvoltă mai greu, sunt mâncați de frații lor.
Eu am avut hamsteri, pentru început doar un mascul și o femelă, dar îi țineam separat. Nu aveam acvarii și îi țineam în borcane mari din sticlă (de 10-15 litri) în care puneam talaș.
S-au tot înmulțit, apoi au născut 2 femele o dată; una a fost mamă bună pentru puii ei cealaltă nu a început să-i mănânce. Am încercat să-i salvez puii punându-i în borcanul celeilalte femele care avea pui. Am făcut ce mai mare greșeală, i-a mâncat, numai pe unul la acceptat. E trist pentru că nici acel puiuț nu a rezistat fiind a fost mâncați de ceilați pui.
Poți citi un pic și acest articol, te va ajuta http://www.lumea-copiilor.ro/animale/hamsterii/hamsterii.php
O seară cu zâmbet să ai!