| Carina200 a întrebat:

Buna. Am decis sa pun aici o întrebare. Nu mai stiu pe cine sa intreb. Am 14 ani si de mica ma lupt cu viata asta mai bine nu ma nașteam. Am un tata alcoolic care mereu face scandal sparge, zbiară pe afara de il vad toți vecinii. Mama cand e la lucru imi spune sa stau in camera mea pana vine ea si cand vine ea e scandal ca se ceartă cu el, numai scandalurile sunt de familia mea. Vecinii rad de noi, de tata in general. La școală acum când trec clasa a 8 mi-e rusine sa ma duc din cauza lui ca e un alcoolic si jumătate, toata lumea il cunoaște. Cand e beat se dezbracă in fata porții si il filmează pustanii astia de 13 14 ani. Mama e la pamant cu nervii, se enervează acum repede. Doar ea lucrează, el nu e in serviciu, nu lucreaza nicăieri, in schimb el doar ne face viata amară, mie cand mama e la serviciu. Nu am unde sa ma duc, bunicii mei sunt departe de aici si nici nu cred ca vor sa ma primească, nu am pe nimeni. Sa sune la poliție nu au ce sa ii facă. Ca zice ca nu e agresiv si e adevărat, nu e agresiv dar mereu zbiară si nu ne lasa in pace, ne necăjeste si pe mine si pe mama. Eu am slăbit mult din cauza stresului. Mereu ii spun tata nu mai zbiera, nu mai te certa cu mama. Cand e treaz nu ma asculta cand ii spun sa nu mai consume alcool. I-am spus, am plâns nu ma baga in seama. Am încercat sa stau ziua in camera mea si sa il las sa zbiere dar merge in drum si zbiară si ma face de rusine si trebuie sa il aduc in casă, ce altceva sa fac? Prieteni nu am sa ma duc la ei. Nu am pe nimeni sa ma asculte ce probleme am, mama nici nu vrea sa divorțeze de el, ma chinuie pe mine. De la 65 de kg am ajuns la 60 si nu prea mai mănânc de la supărare. Si ca toata lumea râde la ce tata alcoolic am. Ce sa fac? Eu care am încercat sa ii explic toate si nu s-a putut. Încep sa cred ca mama se gândește doar la ea nu si la viata mea, la viitorul meu si la sănătatea mea mintală.

Răspuns Apreciat de Editori
| Tokyo44 a răspuns:

Problema trebuie rezolvată între părinții tai.
Cât timp mama "suporta" situația așa …. ești nevoită sa faci asemenea.
Sa aștepți ca la 18 ani sa iti iei viața in mâini …e un orizont prea îndepărtat.
Ar fi ideal ca mama ta sa vorbească cu un psiholog, un mentor sa o ajute sa își asume o decizie.
Intr-o oarecare logica ar trebui sa divorțeze dacă el nu vrea/nu poate sa înceapă dezalcolizarea.

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este viața normală pe care o duc cei care trăiesc din ajutor social la sate.

Nu ești singura care are un tată așa în comuna unde locuiești numai că ceilalți care se îmbată nu ies în stradă să îi vadă toți cum iese tatăl tău.

Nu poți face nimic - asta e viața celor unde te-ai născut tu.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Tu cu mama ta ar trebui sa
Va mutați împreuna și sa va înțelegi și sa fiți unite sa luptați împreuna pentru tot ce va doriți de la viața

Cât despre tatăl tău nu mai ai ce face va fi tot mai rău alcoolul la distrus și va distruge și el pe voi nu pot spune ce sa faceți cu el nu ma pricep la asemnea sfaturi Faceți ce credeți voi ca este bine

Nu meriți o viața ca asta nici tu nici mama sincer îmi pare foarte rău prin ce treci îmi doresc sa ajungi bine sa nu ajungi rău din cauza la situația care ești nu lua decizi la nervi când simți ca nu mai poți asculta muzica mergi plimbate făți prieteni de încredere și dacă aveți posibilitate mutațivă tu cu mama ta și începeți o viața nouă și normală îți doresc cu Adevărată numai bine și sa ai grija de tine Carina

Ăla nu-i tată îmi pare rău câți spun și loați măsuri meriți sa ai o viața normlă si tu și mama ta ai grija de tine Carina

| vladas2005 a răspuns:

Îmi pare sincer rău de situația in care te afli. Ajutor din afara nu cred ca ai de unde primi, trebuie sa se rezolve între mama si tatăl tău. In schimb, când simți nevoia roagă-te si lui Dumnezeu sa il ajute pe tatăl tău sa treacă peste patima alcool-ului, sa iti aducă armonie in familie. Nu știu cat de religioasa ești, oricum credința nu se măsoară si oricând e momentul potrivit sa te apropii de Domnul. Eu asa am biruit toate necazurile care nu țineau de mine pentru a fi rezolvate. Am sa ma rog si eu pentru tine si pentru familia ta si sper ca Domnul sa te scape de toate necazurile. O seara buna!