| anonim_4396 a întrebat:

Am foarte multe probleme in familie, bazate mai ales pe violenta verbala la adresa mea, aparute in urma unor probleme din trecut. Momentan, stiind ca trebuie sa ma deplasez in afara localitatii tatal meu vitreg ma ameninta ca ma va calca cu masina pentru a ramane invalida si pentru a lua ei pensie de handicapati dupa mine, in conditiile in care eu vreau sa imi continui facultatea si sa lucrez. Am mai avut probleme si am chemat politia care nu a luat masuri impotriva acestuia. Nu am pe nimeni cunoscut aproape care sa ma ajute sa ajung macar pana la tren. Ce as putea face?

10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Cat de departe e trenul? Cheama un taxi ceva sa te duca, suna de pe mobil dar sa nu fi acasa, sa vina in alta parte unde esti si sa te duca la tren, alta sansa nu ai.

In ceea ca priveste taica-tu vitreg ma abtin sa zic ce as face eu, mai ales ca si maica-ta e, iar ma abtin sa zic cum e, daca ii permite asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Stau la tara. Aici nu prea ai unde sa te feresti. Toata lumea se cunoaste cu toata lumea. Taxi-ul trebuie sa il chem cu cateva ore inainte si s-ar vedea mesajele pe telefon. Am vecini care imi vor si ei raul si afla in scurt timp cam tot ce vor ei despre mine. Iar el comenteaza la absolut orice. A zis ca vine cu masina dupa mine si ma calca sa raman invalida si sa ia bani pe mine sau ma vinde la proxeneti. Il cred in stare de orice.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Care mesaje pe telefon? Le stergi imediat, hai ca aici ai fost tare, nu afla nimic, ca aia de la taxi nu bat toba, au interesu sa ia banu`.
Nu te lasa influentata, ca daca vine unu cu taxiu si vine taica-tu la el, ia si bataie tactu ala, mai ales ca taximetristii-s uniti. Plus ca ori mananca bataie, ori vine politia si il umfla nu pentru tine, ca a vrut sa atace un taximetrist, deci nu-ti face griji.
Pleaca de acolo mai repede, nu mai gasi scuze sa nu pleci.

Spui la taxiu sa opreasca undeva nu in fata portii.
Altfel nu scapi. Iti iei actele, deci buletin, certif nastere si ce mai e, diploma, le pui in ceva sa nu se stie, iei ceva bani si asta e! Cand pleci sa nu mai ai nev sa te intorci.
De unde sa stie vecinii ce vrei tu sa faci? Nu au cum sa stie.
Daca opreste ceva mai in colo, nu se stie nici de ce a oprit! Te duci acolo unde i-ai zis sa vina si gata.

Deci daca vrei, o faci, daca n-ai sange in veioza, ce sa-ti fac! Dar sper sa ai sange in instalatie daca vrei sa scapi.

| Michaeel a răspuns:

Daca tatal tau vitreg zice asa ceva, mama ta este de acord? Ii permite sa zica asta? Poti merge la politie si sa faci un ordin de restrictie asupra lui ori sa te muti(ma gandesc ca esti majora daca zici ca

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

Politia nu ma ia in seama pentru ca mama tremura si plange toata cand zic ceva de rau de ei. Adica mi-a zis politia ca daca toti din casa sunt impotriva mea eu nu am ce sa fac. A stabilit doar sa am o camera in care sa stau singura dar de multe ori nici aici nu am voie sa stau cu usa inchisa. Si nu sunt o persoana problematica de obicei insa ri exagereaza mereu. O data pentru o baie m-au alergat cu masina pe strada sa ma calce dupa ce am fugir de frica dupa ce ma batuse cu picioarele incaltate cand eu eram pitita pe jos de frica.

| Michaeel a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne ferește, cu ce fel de lunatici trăiești? Iartă-mă ca spun asta dar cum se comporta asa cu tine? Nu poți sa te muti alt undeva si sa scapi de ei?

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

M-am mutat la camin dar razbunarile sorei mele si ale altora continua la infinit. Am avut un prieten la care am stat o perioada si nu le-a placut lor. Am venit inapoi acasa. Dar in fiecare zi trebuie sa gaseasca nod in papura la orice. De la felul in care ma imbrac, decent de altfel, pana la felul in care ii privesc. Daca ma uit frumos zice ca ma dau la el, daca ma uit urat zice ca sunt rea. Daca sunt indiferenta tot nu le convine. Eu mananc separat de la ultima vizita a politiei. Si mai nimic pentru ca in trecut mi-a pus o sticla cu insecticid in fata si mi-a zis sa o beau. Iar acum continua cu amenintarile. Tot el m-a obligat sa imi fac si prieten dupa care tot ei s-au trezit ca pretentii ca nu le place locul lui de munca.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi verifica telefonul, internetul numai pentru a stii mereu ce fac eu. Intimitatea de orice natura lipseste cu desavarsire. Alta data m-au invelit in cearceaf, m-au pus pe bancheta din spate si m-au dus cu forta la spital dupa ce m-au batut si m-au alergat cu masina. Este inuman. La spital nu m-a crezut nimeni si au zis ca daca ma omoara el intra in puscarie. Dar dupa cand am ajuns acasa el a zis ca daca ma omoara punr ceva in mana mea si zice ca eu m-am omorat. Sora mea este studenta la politie si il sustine. De altfel, zice ca vrea sa faca experimente pe mine sa vada cum reactionez.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apoi dupa ce imi zic toate astea sustin ca eu nu aud bine sau ca am halucinatii si mi se pare. O data m-au obligat sa iau un sedativ puternic de am zis ca nu ma mai trezesc.

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

Nu am dovezi. Nu ma crede nimeni.