| Nico0402 a întrebat:

Bună!
Am gastrită acută de ceva timp, daca a avut cineva cum s-a vindecat?
Am tinut regim o lună și iau propolis solid dimineața pe stomacul gol, beau ceaiuri...
Nu mănânc picant, prăjit rareori.
Dacă a avut cineva și știe niste remedii
Si în cât timp se vindecă.

20 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Urmezi sfaturile si medicatia data de un doctor, nu rahaturi sau povestile spuse de unu si altul.
Ceaiuri si alte chestii luate din natura nu au facut niciodata pe nimeni bine,adica na vindecat pe nimeni,nici ceaiuri nici propolis si ce povesti mai va vind unia.
Aia care vind miere,propolis,ceara,hai ca ceara e buna sa faci luminari laughing dar maninci miere de albie = zahar,te intreb te face sanatos zaharul daca ai o boala,o rana?
Sau mai stiu eu ce plante etc.
Intr-adevar medicamentele is facute din plante,dar is extracte,is f concentrate,experimentate,etc,nu gata trag un ceai de menta deja is rerzolvat laughing ori iau miere de albine,sau propolis si ma face bine,astea is povesti,iar multi naivi pun botu ca robotu si cumpara,aia care vind fac si ei un ban cinstit,adica de fapt mintind laughing

Gastrita inseamna rana pe stomac,mai exact in mucoasa sto,macului,asta prima data,dar se poate agrava,se poate adinci si se ajunge si la ulcer, adica rana si in muschiul stomacului. Daca rana este superficiala mucoasa stomcului se reface singura, dar de este adinca nu mai poate, caz in care trebuie ceva medicantie, eventual operatie.

Deci cel mai indicat este sa mergi la medic, ala vede, apoi stie ce trebuie sa faci sa te rezolvi.De regula gastrita se rezolva usor,deci nu o mai lalai pe net,nu mai lua chestii naturiste ca nu o sa te faca bine,ba din contra,tot cautind sa te faci bine asa natural,o sa ajungi sa dea in ulcer,iar atunci e si mai grav.

Nu inteleg oamenii care avand o boala,tot cauta intruna sa se faca bine folosind plante si mai stiu eu ce produse din natura.
Propolisu stii cei ala? Deci inainte dea lua ceva,ori sa cumperi,sa nu irosesti banii aiurea,pentru ca unia romanii au bani ce de abia le ajung de pe o zi pe alta,asa ca orice ban trebuie cheltuit cu masura.
Deci te informezi,ia sa caut cei ala propolis sa vad daca are ceva efecte la ce am eu,cam asa trebuie sa gindesti.
propolisul este un fel de clei,rasina amestecat cu anumite substante,pe care albinele il folosesc sa acopere peretii stupului,crapaturi,acopera alte insecte ce au intrat la ele in stup si le-au omorit,nu le pot cara afara asa ca le acopera cu acest propolis ca pe linga rasina mai are substante gen antibiortic,analgezic etc,deci protejeaza sa zic asa stupu,este o masura preventiva sa nu se dezvolte acolo in stup ciuperci,bacterii,cam asta este propolis.

Acu te intreb,daca tu iei un antibiotic,care vorba aia este de n ori mai puternic decat propolis,crezi ca iti rezolva gastrita ta? Te asigur ca nu rezolva gastricat,antibioticul omoara bacterii,iar gastrita ta este o rana fizica pe stomac,deci efectul e ste zero.
Mai degraba poti lua ceva de durere pentru ca la un mom dat te doare,cand gastrita e deja acuta incepe sa ai dureri.
Dupa cum observi,daca stai si analizezi,o sa vezi ca propolisu nu rezolva nimic,ma refer la om, ca si mierea de albine care nu este altceva decat 50% fructoza si 50% glucoza,adica exact ca si zaharul de la magazin.

Diferenta dintre miere de albine si zahar este una singura-mierea de albine are mai multa apa,deci sa indulcesti ceva,trebuie sa pui cantitate mai mare,comparativ cu zaharul solid.
Cam despre asta este vorba.Dar multi oameni tot continua sa creada in povesti laughing dar na e alegerea fiecaruia sa faca ce doreste,eu am spus cei corect, atit tot.

| Freya1 a răspuns:

Gastrita e nasoala,se vindeca greu și poate reveni oricând. Avand în vedere ca se irita mucoasa stomacului,îți dai seama ca pana sa se refacă durează.

În general depinde de multi factori,dar pe lângă regim (am făcut și eu multa mancare de regim ce conținea carne fiarta,legume fierte,supa cu puține condimente spre de loc,câte un pic de iaurt, fructe ce nu fermentează etc)mai ai nevoie și de medicamentație (nu mereu, dar dacă gastrita e pe baza de acid spre exemplu...).

Cert e ca o sa treacă mai devreme sau mai târziu, doar ca nah, o perioada destul de lunga trebuie sa ai grija la alimentație.

| Nico0402 explică (pentru Freya1):

Ai avut gastrită sau încă mai ai?
Și cam cât durează vindecarea?

| Freya1 a răspuns (pentru Nico0402):

Am avut, si logodnicul meu la fel.

| Nico0402 explică (pentru Freya1):

Și ați ținut regim o perioadă lungă?
Eu câteodată mai mănânc si dulce
Nu stiu cat de greu va trece...

| Freya1 a răspuns (pentru Nico0402):

Eu am ținut mai puțin ca nu a fost ceva foarte grav, m-am recuperat repede dar am refacut-o la fel de repede din cauza ca nu m-am ținut de tot ce trebuie.
Logodnicul meu în schimb a slăbit 8 kg intr-o luna ne putând sa mănânce aproape nimic fără sa i se inflameze abdomenul, sau sa aibă durere și disconfort.A făcut endoscopie, si apoi 2 luni de zile a mâncat doar carne de pui fiarta,morcovi fierți,cartofi,pâine cu unt și ceai dimineața,iaurturi simple,supe fără condimente și fără prajeli.A fost foarte greu,a trecut un an de atunci și și acum mănâncă mâncare în cantități mici dar dese pentru ca se baloneaza,dar în mare parte e mai ok.
Acuma depinde și de organismul fiecăruia. Poti sa te refaci intr-o luna doua,sau intr-un an.Dar îți spun sa ști sa nu mănânci dulce,cel puțin nu în exces,dacă tot mănânci ceva dulce sa fie chestii bio,de casa,nu din comerț,si evita ciocolata.Iar după ce începi sa te simți mai bine și vrei sa te realimentezi normal începe treptat și doar cu ce îți pica bine.E foarte important sa îți urmărești stomacul,sa vezi ce îl supăra și ce nu și treptat aia sa mănânci.
Spre exemplu,după faza cu fierturile sa începi a îți faci ceva la gril,nu prăjit în ulei, mai mult copt, si dupa încet supe și ciorbe nu foarte grase și câte un pic.
Evita usturoiul, ceapa, ardeiul o perioada ca alea fac acid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce inseamna acuta.
Eu cand am avut gastrita am tinut regim pana nu am mai avut reflux, am observat ce alimente imi fac rau si le-am eliminat.
Daca e pe fond nervos e indicat sa scapi de stres.
Acum am ramas cu o usoara sensibilitate daca mananc prea multa paine sau beau multe lichide.
Se vindeca repede dar regimul daca nu il tii toata viata va reveni iar problema.
Totul e sa mananci cat de cat dietetic.

| Nico0402 explică (pentru anonim_4396):

Acută înseamnă că se vindecă repede, si ca nu trebuie sa ți regim toata viața doar sa renunți la picant, prea mult dulce etc.
Sunt mai multe tipuri de gastrită

| Nico0402 explică (pentru anonim_4396):

Nu știi ce tip de gastrită ai avut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nico0402):

Chiar nu stiu ce fel era dar imi venea acid inapoi.Era un fel de reflux si imi facea arsuri pe esofag.

| Nico0402 explică (pentru anonim_4396):

Si cat timp ai ținut regim?
Se vindeca greu?

| Nico0402 explică (pentru anonim_4396):

Poate putem sa vb în privat sa îmi dai mai multe detalii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nico0402):

Bine,trimite mesaj.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar trebuie sa setezi ca poti primi mesaje de la toti utilizatorii.
Altfel iti voi putea scrie abia maine cand sunt senior.

| Nico0402 explică (pentru anonim_4396):

Dm wap

| relian a răspuns (pentru Nico0402):

Acut, inseamna ca boala a evoluat,sa agravat,organismul nu se mai poate repara de unu singur,este nevoie de interventie,ori medicamentos, ori bisturiu laughing adica e grav, nicidecum ce spui tu.
Orice este acut, inseamna grav, puternic, evolutie rapida spre rau nu spre bine, cauta cuvintul in dictionar, inainte dea spune ceva.
Deci tu ai spus exact invers decat este laughing

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stii ce inseamna acuta? Adica esti terminat laughingvorbas vine, esti cumva trecut de faza in care orgaqnismul se mai poate repara singur, cam aia inseamna, mai direct inseamna ceva spre grav, mai folositi netu asta si sa aflati cate ceva folositor, informatii etc, nu doara pentru barfe

| Nico0402 explică (pentru relian):

Stiu ce înseamnă acut, nu citesc toate porcariile după net.
Doctorul stie mai bine.

| Nico0402 explică (pentru relian):

Ai dreptate da, nu mai iau nici propolis sau alte porcărie
Dar țin un regim corespunzător.
Mie doctorul mi-a zis ca nu e ceva grav si că se poate vindeca repede cu un mic regim si puțină medicamentatie.
Am cautat informații pe net că am doar 19 ani și e rău pentru mine să fiu așa că nu mai pot face lucrurile ca înainte.
Voiam să stiu doar daca s-a vindecat cineva rapid și daca sunt remedii naturale...
Poate am greșit dar când ai ceva ce te afectează nu știi ce să mai faci.
Prima dată când am citit ce ai spus mă speriasem că gen ai zis ca e grav si nu știu ce dar se tratează cu un regim alimentar nu foarte strict din punctul meu de vedere.
Fiecare se vindecă după cum îi este organismul.

| relian a răspuns (pentru Nico0402):

Am spus ce inseamna acut, deci este ceva mai grav decat o simpla gastrita, este pasul urmator.
Nu am spus gata esti terminata laughing Am si spus cu ceva medicatie si ce mai spune medicu te faci bine.Am mai spus daca stai doara pe baza produselor naturiste ajungi rau, asta e clar.
Deci nu am scris sa te sperii.E naspa probabil ai mostenit ceva parti slabe de la parinti, bunici, ai mostenit stomac slab, dar asta e.De regula multe defecte de astea sau puncte slabe se manifesta de regula dupa 40 de ani incolo, dar nu-i regula, asa ca sunt si exceptii.
Tata a avut ulcer perforat si a scapat, s-a operat si a fost ok.
Ai dreptate daca ai doara 19 ani si tea si taxat, dar poate o fi fost un accident ceva, uneori ulecratii mai apar si de la un os de peste care zgariie mucoasa, sau chestii de genul asta.
Ok ma bucur ca nu-i cine stie ce si o sa te faci bine doara cu regim si ceva medicatie.
Numa bine