| blackheart26 a întrebat:

Am miopie de la 8 ani și când închid ochii vad tot timpul un punct mic și negru și când mișc ochii fuge, ce credeți ca este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EntertainYou a răspuns:

Siriusblack98 răspunde iar ca un handicapat. Ignora-l.
Așa cum stie si el sa ignore.

Ce ai tu se numește miodezopsii...si e ceva oarecum întâlnit la persoanele cu miopie. Li se mai zice popular "musculițe" sau eye floaters in engleză.
Nu e ceva foarte grav in majoritatea cazurilor. Va trebui totuși sa te obisnuiesti. Cu timpul creierul le mai ignoră și nu le mai vezi atât de frecvent (in general apar in lumină puternică și fundal color uniform - cerul albastru).
Bine, categoric te poți duce la oftalmolog happy Dar e peste 75% probabil sa fie ce ți-am zis din moment ce ai și spus de miopie.
In general, nu prea au tratament. Cel mai eficient (dar inca experimental) e prin operație laser care nu se face decât în unele țări si mai si costă o gălăgie de bani.

1 răspuns:
| siriusblack98 a răspuns:

Este o fantoma. Nu stim si n-avem de unde. Nu putem sa vedem prin ochii tai. Mergi la un oftalmolog (sau mai multi) si cere-i parerea.