| tzuria79 a întrebat:

Am o intrebare care m-a lasat socat. Bunicul meu a murit la sfarsitul lui 2015, avea abonament la Orange, si acum vreo 3 zile nu stiu de ce am apasat pe numarul lui de telefon( nu-l stersesem din agenda( si care este surpriza mea? SUNA. Si imi raspunde o fata. Intrebarea mea, este posibil ca dupa ce se reziliaza un abonament, numarul care a fost al tau, compania mobila, poate sa il dea alcuiva? Tin sa sa spun ca bunicul meu a murit la Satu Mare, traia de 3 ani(2012) cu o fosta colega de liceu. Am impresia ca acesta nu la declarat mort, ca a tinut skay sa il aduca sa il inmormanteze la Timisoara, de unde a plecat. El a murit pe 29 Decembrie 2015 si nebuna asta de colega la adus de la Satu Mare la Timisoara, inmormantandul pe 31 Decembrie.

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Da, este posibil. La cateva luni dupa ce a murit mama mea am constatat ca vechiul ei numar avea whatsapp si o poza cu niste copii, ceea ce a fost ciudat.
Si..fosta colega de liceu..de-a ta?

| OldSoul a răspuns:

Buna!

Pentru inceput nu conteaza ca e abonament sau nu, principiul e acelasi.

Totul e calculat, fie prepay, fie abonament, daca cartela respectiva nu mai este folosita un timp(asta insemnand ca nu le mai produce bani operatorilor) ei vor sterge la un moment dat acel numar, si il vor aloca mai tarziu aleator altei cartele, respectiv altui utilizator.

Uite eu de exemplu eu la cartela prepay, daca nu mai efectuez reincarcari vor incepe sa ma avertizeze ca daca nu efectuez o reincarcare pana la data de ZZ.MM.AAAA imi voi pierde numarul.
Bine acum ce e drept cand te apropii de acel termen incep chiar ei sa-ti mai prelungeasca putin perioada deoarece nu vor sa-si piarda clientii, dar chiar si asa daca tot nu reincarci iti vor sterge numarul.
Personal am avut numere la care renuntam si cu timpul le apelam din greseala si observam ca au fost alocate altor utilizatori.

Asadar pentru a fi alocat numarul altui utilizator mai intai trebuie sa nu fie cartela folosita, mai bine spus nu mai produce bani operatorilor, mai apoi respectiva persoana va fi somata, iar daca nu efectueaza reincarcari, va fi sters numarul, prin urmare un timp nu va mai exista, dar in viitor va fi alocat random altui utilizator.

Asa eu de exemplu am acum un numar de telefon care a apartinut altei persoane deoarece inca primesc mesaje aniversare de la persoane necunoscute din alt judet.

Cam aceasta e modalitatea lor de a nu-si risipi numerele, prin urmare nu ai de ce sa-ti faci griji cu referire la acest aspect.

Numai bine!

| PersonajFictiv a răspuns:

Da,se poate.
Am mai patit si eu asa.
Nu stiu daca il dau ei direct cuiva, sau daca exista un anumit sistem care creeaza numere random si s-a intamplat sa genereze numarul pe care il avea bunicul tau.