| DeeDee817 a întrebat:

Buna! Am o întrebare in special barbatilor, dacă iubita ta/soția se simte rău și abia se ridica din pat și va roaga sa o ajutați cum reacționați? Poate parea o întrebate stupida, dar eu sunt in situația asta, când îl rog sa îmi aducă ceva oftează sau nu ii convine. Eu încerc sa îl mai iau in brațe și el e indiferent... l-am rugat sa îmi facă supa de pui și mi-a zis ca ii maică-mea acasă adică mai pe scurt sa îmi facă ea. Am impresia ca stau cu un om ce nu da 2 bani pe mine, ori sunt eu mai sensibilă acum ca sunt bolnava? Nu mai știu ce sa cred. Voi ce părere aveți?

46 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand te faci bine, da-i un sut in fund si cauta-ti alt iubit, ca asta nu-i decat un profitor misogin, care vrea probabil doar sex, fara sa fie dispus a-ti ofere pic de afectiuen sau interes pentru persoana ta.
Daca face asta acum, cum crezi ca va fi peste 5-10 ani?
Eu zic ca asta nu merita nici o ceapa degereata si ca-i bine sa scapi de el, cat poti de repede.

| DeeDee817 explică (pentru Violleta2022):

Eu i-am spus de multe ori ca el sta cu mine doar pentru sex sau ca are cine sa ii facă mâncare. Răspunsul lui dacă voiam plecam de mult deși nu cred. Avem 8 ani, nici nu știu ce o sa fie peste 2-3 ani dacă continua așa. Am observat ca nu îmi oferă pic de afecțiune, eu îl mângâiam ii dădeam semne ca vreau sa ma bage in seama el stătea pe telefon. Am impresia ca are pe alta când i-a zis tac-su ieri la telefon cum stam cu gagicile de aici ceva ii putred ca nu întrebi ca asa ai tu chef

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă nu încerci să te miști singură, și îl strigi de câte ori ai chef de ceva, ești tu prea sensibilă.

| DeeDee817 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai și când nu te poți ridica din pat înseamnă ca îl strig de câte ori am eu chef?

| Drimmero a răspuns:

Normal ca o ajut, ii dau tot ce are nevoie sa se faca cat mai repede bine. E totusi vorba de un om de care imi pasa, vorba aia, ingrijesti un animal, nu poti sa fii indiferent nici in fata unui om la nevoie mai ales daca iti pasa de persoana aia. E foarte deplasata atitudinea lui si nu din cauza ca poate nu ar sti sa faca o supa de pui, ci pentru ca refuza macar sa iti ofere un ajutor in situatia de fata. Consider ca un barbat adevarat e acela care iti ofera si sprijinul lui.

| Freya1 a răspuns:

Din păcate nu ești singura în situații de genul, sunt alte sute de femei ce trec prin asta.
Gandete-te ca sunt femei însărcinate, ce trec printr-o perioada grea sau sunt bolnave și primesc aceleas răspuns din parte partenerilor.Am văzut foarte multe ce se plâng de genul asta de comportament.

În primul rand, e de vina măsa ca nu la educat sa ajute un om(mai ales persoana iubita ce ii spala chilotii) ce are nevoie de sprijinul lui.Aia a fost genul de mama ce la sărutat în fund, si ce probabil si acum dacă merge la ea ii carpeste gaura de la șosete.De acolo și invitația lui către mama ta, ca și el e obișnuit asa si crede ca asa e normal.
În al doi-lea rand.Esti de vina tu ca cel mai probabil pana acum când sa te îmbolnăvești făceai curat, mâncare, spalai, calcai, mergeai la cumpărături și probabil și la munca și el sa învățat prost.Adica doar sa primească nu sa mai și ofere.Probabil merge cel mult la munca și pe urma se arunca în pat și sta pe tik tok, YouTube, Instagram, netflix.Nu se trezește nici intr-o duminica sa facă o cafea, si nici sâmbăta seara nu se apuca sa spele o farfurie rămasă.
Și ești de vina pentru ca trebuia sa i le lași toate mormane, sa ii facă masa de mâncare cum poti sa ii și spui după ce te insanatosesti și mai așteaptă ceva de la tine, și sa stai mai mult și tu pe la mama ta, sa ieși cu prietenele pana o sa te desprinzi de el incet și sa îl lași naibi.
Și da, în al trei-lea rand și probabil nu ultimul dar nu mai înșirui ca ai prins tu ideea.E genul de om doar "la bine".Nu ii place atunci când nu mai poate primi sau porfita de pe urma cuiva și automat nici nu ii mai pasa.Doamne ferește de mai rău, ca asta te lasa sigur în drum sa găsească alta fără probleme, sănătoasă, ce poate sa facă și sa dreagă.

| DeeDee817 explică (pentru Freya1):

Mama lui a murit de când avea el 9 ani dar mama nu e obligată sa te ajute mereu. Ai dreptate ca de fiecare data făceam eu totul, e genul acela care nu face mai nimic. Dacă eu nu fac ma mănâncă viermii sincer. El când ii liber de la munca cum zici sta pe tik tok, Facebook etc... și el are un loc de munca mai ușor ca al meu. Am încercat sa nu fac nimic și degeaba era ca la cocina de porci ca te saturi la un moment dat sa faci doar tu. Trebuia sa urlu și sa ma cert cu el ca sa facă ca doar așa face... am observat ca e genul doar "la bine". I-am zis ca dacă ar fi sa ajung la pat ar fi vai de capul meu as muri de foame și in mizerie

| Freya1 a răspuns (pentru DeeDee817):

Și eu am frate ce e bărbat în toată firea, dar mama la învățat sa facă curat in casa în care sta, sa fie și el curat iar dacă nu știe sa facă de mâncare sa o întrebe pe ea ce și cum și îl ajuta cu tot dragul.Cred ca asa trebuie educat un copil indiferent ca ești tata sau mama.Si el muncește,face curat, are grija de copii și o ajuta pe cumnata mea.Dar unii ori au fost educații prost de acasă sa fie misogini, ori e lenea moștenire de familie, rar sunt cei ce se strica pe drum singuri.

Și eu am cunoscut oameni ce păreau pâinea lui Dumnezeu la început și săreau sa ma ajute și sa respir, pana am apucat sa iau eu atribuțiile casei sau ma rog ce era și cu timpul au început sa fece menta.
Încearcă sa ii explici cum sta treaba și ce te deranjează și poate se rezolva ceva.

| DeeDee817 explică (pentru Freya1):

La faza cu lenea e moștenire de familie ai nimerit-o bine. Și frate-su e mai putoare ca el nici nu îți vine sa intri in camera la cum ii acolo. O sa ii explic ce nu îmi convine poate se rezolva ceva dar nu știu ce sa zic. Faza e ca pe el nu a avut cine ca a stat cu bunicul lui ca tac-su nu mai vb cu el ca era mai importantă soția (mama lui viterega). Dar sti cum e când vine vorba de curățenie nu trebuie sa te învețe nimeni asta trebuie sa o ai in instinct. In curățenie ne place sa stam dar pentru unii e greu de aplicat. Pai așa era la început ma ajuta când eram bolnava ma întreba el dacă vreau ceva. Așa sunt toate relațiile la început tot frumos și după ceva ani nu îl mai interesează? Dacă da prefer sa stau singura

| Freya1 a răspuns (pentru DeeDee817):

Nu cred ca toți sunt la fel, dar mulți fac asta.
Cred ca pe lângă sentimente trebuie sa fie și în firea lui sa facă anumite lucuri, ca dacă nu, nu prea sunt șanse sa se reeduce de la 20 și de ani în colo.
Chestia cu curățenia, cu făcutul de mâncare mulți nu o au pentru ca nu e în instinctul lor, iar dacă nu a avut nici pe nimeni sa ii spună ca nu mai suntem în evul mediu nu își dau silința.La fel si cu atenția, afecțiunea și multe alte lucuri ce se intampla intr-o relatie.Ca vezi ca sunt multe femei ce se plâng ca iubiți le ignora sau le baga în seama doar când au nevoie de ceva, sunt încăpățânați, nu țin cont de părerile lor etc.Si asta e o chestie tipica si o trasatura comuna la unii bărbați.Eu am crezut mai la început când se plângea vreo femeie de asta ca e vina ei, ca poate exagerează, ca poate vrea prea multe, dar după încet am conștientizat ca sunt tot mai multe și nu are cum sa fie tiparul ala ok și toate femeile nebune.

Și eu știu doi oameni de genul, ce nu ar sta decât pe internet si dacă le ceri sa facă ceva au crize în program și nu pareau asa.Dar nah.

| DeeDee817 explică (pentru Freya1):

Din ce in ce mai mulți fac asta și din păcate tot mai putini care nu fac. Când o femeie se plânge ca nu o ajuta cu ceva sau ca nu ii mai oferă atentie și afecțiune a obosit sa mai lupte. Crede-ma ca de multe ori i-am spus multe chestii ce ma deranjează și i-am explicat ca dacă ar fi altfel nu ar mai exista probleme. Eu i-am fost și mama și tata dar și iubita. Când încerci sa repari și sa rezolvi lucruri și vezi ca o faci in zadar obosești, suntem oameni nu putem sa luptam pana la nesfârșit. Așa am crezut și eu ca unele exagerează dar când m-am uitat mai atent sau chiar am fost in locul lor mi-am schimbat ideea. Comunicarea e cheia intr-o relatie dar când nu ai cu cine degeaba...

| Freya1 a răspuns (pentru DeeDee817):

Sunt multe femei ce se si tem sa zic asa sa se plângă,si tot mai multe ce au devenit atât de independente încât refuza sa mai primească și afecțiune nu doar ajutor din cauza faptului ca mereu au auzit "exagerezi,te plângi aiurea,da acum ce vrei,tu nu poți?" etc și mereu au fost acuzate.
Eu nu sunt feminista si nici nu ridic de fund în sus femeia,ca am și eu o marja mare de stil de femeie pe care nu îl înghit de loc.Dar sunt o grămadă de alte femei ce încearcă sa își întemeieze o familie,isi lasă propria familie,lupta cu greul,suporta chestii,simte lucuri,o dor anumite situații sau gesturi și tot mai mulți barbati ce vor sa stea cu mami sau tați,ce pupa în fund surori și frați,ce stau la cheremul prietenilor,ce se răcesc după o perioada în care femeia aia ii oferă lucuri și sentimente și multe altele.
Ție îți vine să crezi că s-a facut un text pe o poza în care o femeia unuia era pe punctul de a se îneca și ii ridica copilul sa îl salveze tatăl măcar pe el și el trăgea din apa un mos ce se presupune a fi tatăl lui (imaginea e fictiva,tabloul este despre altceva dar s-a vrut sa se facă o povestioara).Iar textul spune ca :

"Un bărbat care încearcă cu disperare să-și salveze tatăl și își ignoră complet soția și fiul, care îi sunt cei mai apropiați. Fiul său este cel mai ușor de salvat.
Simbolistica personajelor în tablou:
- TATĂL: Trecutul
- SOTIA: Viața
- FIUL: Viitorul
Omul care se agață cu încăpățânare de trecutul său,
își irosește VIAȚA și își compromite VIITORUL."

Iar comentariile de la mulți barbati au fost ceva de genul "tata e tata,copii mai faci", sau "tata e mai important, femei mai găsești și copii ai timp sa faci". Ceia ce ma sperie teribil, ca practic femeia și chiar și copii în ziua de azi au devenit ceva ce faci sau găsești pe toate drumurile și nu mai tine de sentiment, de iubire, de suflet pereche.

| Hammurabi a răspuns:

Vezi, asta e diferența între a avea o soție/iubită sau doar o anexă.
De sufletul de lângă tine îți pasă, te doare când nu îi e bine și faci orice să-l ajuți. Nici nu-ți mai pasă de altceva.
De "anexă" ți se rupe. "să se descurce și ea, ce mă tot stresează pe mine? Am și eu viața mea, doar nu stau tot timpul după c*rul ei"
Lume. oameni. trebuie doar să deschizi ochii ca să îi vezi. laughing

| VoidEternal a răspuns:

Well, nu stiu sa fac supa dar as merge sa-i cumpar de undeva.

Unii oameni nu sunt facuti pentru asta, pentru a-i ingriji pe bolnavi adica, nu reactioneaza bine in jurul lor iar asta nu e ceva ce pot controla.

Problema cu intrebarile de genul este ca prezinta un om pe baza a 2-3 actiuni si asteapta apoi ca toata lumea sa-si dea cu parerea in necunostinta de cauza.

Depinde si de ce, cat, cum ceri. Daca din 5 in 5 minute ai nevoie de ceva, poate deveni enervant pentru oricine. Nu zic ca ai facut tu asta, dadeam un exemplu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Dacă mă roagă s-o ajut o ajut instant. Stai cu un om care nu dă doi bani pe tine si probabil se gandeste la altcineva

| DeeDee817 explică (pentru CostinAlamariu):

M-am gândit la varianta asta ca se gândește la alta sau poate ca are pe alta

| anonim3247 a răspuns:

Dacă nevasta are o problemă fac orice pentru ea.

| aimullah123 a răspuns:

Ar putea fi multe explicatii.
Dar nimeni nu iti poate da un raspuns exact.
Tu trebuie sa ii analizezi comportamentul si sa intelegi ce se intampla.
Tendinta noastra atunci cand vedem ca un om e ranit sau bolnav este de a-l ajuta. Pentru asta e nevoie sa ai compasiune, iar ca sa ai compasiune e nevoie sa ai empatie.
In primul rand ai putea sa vezi cum sta cu empatia si compasiunea. Asta poti observa dupa cum trateaza animalele. Omul cu foarte multa empatie si compasiune iubeste animalele si atunci cand vine un animal langa el, il va mangaia. Daca in schimb e violent cu animalele, femeile, copiii, batranii (cu persoane fara aparare in general) asta poate fi o problema.
Daca esti convinsa ca e un om bun de fel, iti poti pune alte intrebari. Important e sa fii foarte atenta la el. Sunt sigur ca vei gasi un raspuns. Daca nu da doi bani pe tine sunt sigur ca iti vei da seama. Dar nu merge pe ghicite. Trebuie sa ii analizezi comportamentul.

| DeeDee817 explică (pentru aimullah123):

Nu e om violent dar ai dreptate. Eu cand văd pe cineva bolnav sau rănit îl ajut cu orice pot. Am sa analizez ca sa găsesc un răspuns

| slayer09 a răspuns:

Valeu, ce razboi aici intre baieti si fete big grin. Se pare ca orgoliul e in floare. Pacat de inima omului ca iroseste timpul cu orgoliul asta.

| 199onur7 a răspuns:

Mai ales si mai ales tu cand ai pățit ceva pai trebuie sa fac orice sa fi bine da fi in siguranță sa nu ai nimic da nimic sănătatea ta trebuie sa fie pe primul loc cum te simți tu trebuie sa fie pe primul loc fericirea ta cu Adevărat trebuie sa fie pe primul loc nevoile tale trebuie sa fie pe primul loc starile tale trebuie sa fie pe primul loc ai ceva pe inimă ai ceva pe suflet ai pățit ceva tu trebuie sa fi fericirea Adevărată cu Adevărată fericirea aia pe care o găsește doar la tine in inima ta cu o privirea de a ta cu vocea ta tu glasul tau tu trebuie sa fi lumina lui puterea lui forta lui spatele lui fericirea Adevărată cu Adevărat

| 199onur7 a răspuns:

Bolnavăn nu eștisi nici nebunănu ești el se comportă...

| DeeDee817 explică (pentru 199onur7):

Adică cum sa nu fiu bolnava? Crezi ca vorbesc aiurea. Nu ma refer la genul ăla bolnava la cap, ma refer când ești bolnav la pat.

| 199onur7 a răspuns (pentru DeeDee817):

Of Doamne

| 199onur7 a răspuns (pentru DeeDee817):

Pai si tot am zis ca nu esti cu capul nu esti nebuna adica esti sănătoasă si nu ai facut nimic gresit decat iai spus să-ți aduca o supa la pat nu ai omor pe nimeni lui iai cerit asta lui uite iti spun eu si ai sa vezi ca este ca mine mai devrene sau maitariu o sa afli Adevărul asta te înșeală 10000000000%%%%%%%%%% o sa vezi ai sa vezi

| DeeDee817 explică (pentru 199onur7):

Pai la cum se comporta nu ar fi de mirare. Dar na eu cand facem nu era problema. Când ești bolnav atunci îți dai seama cui ii pasa cu adevarat

| 199onur7 a răspuns (pentru DeeDee817):

Te înșela100000000%%%%% ai sa vezi

| just4ubr2015 a răspuns:

Nu mai sta langa un om care nu te apreciaza daca tu esti bolnava si ai nevoie de ajutor de ce sa nu te ajute gandeste-te la batranete te va lasa sa mori in casa de foame asa de mult te iubeste

| Smmo a răspuns:

Nu as sta cu el din start, dar tie daca deja esti intr-o relatie de atata timp iti este mai greu sa renunti. Unii barbati isi tin femeile de slugi pana cad late, ei nu misca un deget ca sa le ajute prin casa etc. si nici nu au vreo remuscare. Pe urma vai, ce a patit saraca. De la ce i s-o fi tras? Se duce sau o duce la doctor, se repara femeia cat e cat, dar el nu se schimba. Vine tot la masa pusa. Apoi ea se imbolnaveste iar. Povestea se reia periodic.
Nu accepta sa faci numai tu treaba in casa. In timp ai tai vor imbatrani si ei, se vor imbolnavi, poate vei avea vreun copil si vei ajunge sa nu mai stii de tine. Singura posibilitate sa va fie bine la amandoi e sa puna si el mana sa te ajute. Daca nu vrea, sa dea banii in casa, iei o femeie de serviciu, faci tot ce poti sa te odihnesti.

| dolceromania a răspuns:

Nu-i pasa decât de el!

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

E clar ca nu te mai iubeste, ala nu e barbat adevarat, chiar daca nu stie sa faca supa poa' sa comande una, un barbat adevarat te mangaie si te pupa pe frunte si te inveleste, apoi sta langa tine si te ia in brate pana iti trece, ca esti femeia lui, atunci iti arata ca te iubeste chiar daca nu-ti spune happy eu asa am fost si drept rasplata de la fosta mea am primit in schimb 10 prieteni baieti de la ea care flirtau, minciuni peste minciuni, indiferenta, nepasare, traume, stres, conflicte in fiecare zi big grin pana cand am inteles intr-un final ca nu poti face din asflat gradina, nici din c#rva gospodina, dar tot nu i-am permis rautatii sa ma sape si sa ma folosesc de fete din pricina asta, am ramas la fel. Fugi cat poti pamantului ca o sa-ti mananci tineretea de vie si o sa faci boli de la stres cu o asemenea lepra.

| DeeDee817 explică (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Pai la asta ma gândesc ca nu ma mai iubește. Și da, ai dreptate dacă iubesti pe cineva ii dai afecțiune, eu pe cât de bolnava eram încercam sa îl mângâi eu pe el ca sa ma bage in seama și el stătea pe telefon. Nu ai idee ce mult doare sa fi bolnav și persoana cu care ai stat 8 ani sa nu te sărute măcar pe frunte. De multe ori m-am gândit cum sa plec cum sa început ca așa e când iubesti ești luat de prost dar intr-un final o sa cedez și o sa fug in lume. Deja am început sa am probeme cu nervii și tensiunea din cauza lui

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Nu da doi bani pe tine.
Esti buna doar ca sa-l speli, sa-l hranesti, sa-l f**** gratis. Poate e si casa parintilor tai si el sta acolo ca trantorul?

| DeeDee817 explică (pentru Dandiiiiiiii):

Da, e casa alor mei și ai ghicit bine, nu face nimic iar când îl roagă tata sa îl ajute cu ceva repede se enervează și oftează ca toată ziua trebuie sa facă nu știu ce... La asta m-am gândit nu știu de ce nu îmi zice naibii când îl întreb de ce mai sta cu mine

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru DeeDee817):

Daca inca nu sunteti casatoriti, sfatul meu e sa-l dai afara cat mai repede. Scurt si fara regrete. Acum pana nu-ti complici viata si pana mai poti gasi pe cineva. Cu timpul e tot mai greu.
Vad un comentariu mai jos. Ce are in capul ala? Probabil niste calcule. E intretinut si se simte bine. Si te mai si inseala!
Daca sunteti casatoriti, e mai greu. Dar tot merita sa scapi de asa om. Macar pentru ca sta la ai tai ar fi trebuit sa se comporte exceptional. Nu te merita. Si nu merita sa te chinui numai pentru a fi cu cineva.
Curaj!

| DeeDee817 explică:

Sa dea Dumnezeu sa ajungi bolnav la pat și sa pățești așa atunci sa te văd

Răspuns utilizator avertizat
| DeeDee817 explică (pentru DracuIa):

Ok se întâmpla îmi cer scuze ma gândeam ca ești ca unu ce mi-a răspuns la întrebare. Pana la urma m-a ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| DeeDee817 explică (pentru DracuIa):

Pai nu prea ma face fericita... exact, ai dreptate! Pai cred și eu ca nu ma mai iubește... când îl întreb pentru ce mai sta cu mine el răspunde ca dar ce motiv sa am ca sa nu stau? Nu e de mirare ca unele înșeală..cauta afecțiune in alta parte când acasă nu ai

| Ady28 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa discuti cu el nu cu noi si sa ii spui nemultumirile si sa tragi tu o concluzie!

| DeeDee817 explică (pentru Ady28):

Chiar i-am spus ce ma nemulțumește... iar el a zis sa termin cu prostiile ca se ia și pleacă la tacasu. Când i-am reproșat de inselat a luat foc. Dacă el reacționează așa ce sa ii mai spun? Ca nu am cu cine...

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru DeeDee817):

Atunci sa se duca invartindu-se la tacsu, ala nu e barbat e un copil prost care n-a reusit sa se maturizeze si se pune in fund si plange cand nu-i convine ceva, cred ca meriti ceva mai bun de la viata, mai mult ca sigur te-a inselat in astia 8 ani poti sa-ti dai seama singura gesturile vorbesc de la sine happy e un trantor badaran nesimtit care apartine de scara blocului si coltul barului unde bea una mica cu baietii si vorbesc de combinatii de care nu le vor face niciodata happy practic un distrus care n-ar merita nicio femeie langa el ipotetic vorbind

| DeeDee817 explică (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

I-am zis de multe ori ca m-am saturat. Face 27 de ani dar nu pot sa îmi dau seama ce are in capul ăla. Da, m-a inselat și nu doar o data...nu știu cum pot sa scap de un așa om ca e mai rău ca o lipitoare. Când vede ca ma pierde atunci știe sa vorbească frumos ca ne-am mai despărțit noi și atunci știa sa se comporte

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru DeeDee817):

Pai sa ma ierti dar problema e la tine, ai dezvoltat un trauma bond peste care nu poti sa treci, e greu sa-i zici sa-si faca bagajele si sa-l dai afara pe usa ca apoi sa-i dai block si sa-ti continui viata? Problema e ca te intorci tu la el nu ca se intoarce el la tine, du-te la psiholog te rog ca nu e de gluma, n-ai niciun motiv sa mai ierti un asemenea jeg dupa ce te-a inselat si ce iti face in continuare happy nu cred ca mai ai vreo solutie daca in astia 8 ani nu ti-ai dat seama ca te manipuleaza si te foloseste la greu, cred ca o sa-ti petreci batranetea alaturi de el si o sa mori de AVC pe la 60 de ani si cam asta o sa fie viata ta, amin. Ai 2 variante, ori iesi din groapa, ori stai acolo si traiesti o viata mizerabila, nu exista cale de intoarcere si nu exista in-between-uri