| anonim_4396 a întrebat:

Buna

Am o mica, mare problema și nu știu cum as putea proceda.

După ce citiți tot sper sa nu va decideți sa răspundeți cu "sunteți doar copii", da, suntem copii dar pot da și un exemplu, fratele meu e împreună cu aceeași fata de când avea vreo 14 ani(cel puțin atunci au cunoscut-o ai noștri sau atunci au început sa se afișeze public), acum are 20, în câteva luni face 21 și ea tot 20 are și efetiv o ador și nu vreau sa se despartă niciodată happy (au mai fost certuri și perioade în care s-au despărțit dar tot unul la altul au ajuns și s-au împăcat)

Sunt împreună cu un băiat de aproape 3 luni, eu am 13 ani jumate iar el are 14 și la început am încercat sa nu ma atașez foarte mult de el pentru ca prietenii noștri îmi spuneau ca înșală și ca peste câteva zile sigur o sa ma răneasca dar tot am rămas cu el ca să vad ce va urma. În prima seara de relație când am ieșit toți erau ceva de genu "ce? V-ați cuplat? Dar știi ca o sa te însele, nu? Oricum peste putin timp o sa te facă sa suferi" etc dar nu am băgat de seama, a doua zi ne-am dus sa ne plimbam singuri și când ne-am întors m-a oprit, m-a îmbrățișat și dupa m-a sărutat, eram pe aceeași strada cu ei doar ca la distanță și totuși auzeam cum fetele spuneau cu vocea aia de șocate "se săruta?!" și după câteva minute când ne-am așezat pe niște banci și stăteam lângă el o fata plângea dar în același timp zicea "sunt bine, nu am nimic" zâmbea si nu voia sa zica ce are. Bun, seara mi-a trimis o prietena un ss de la story-ul acelei fete în care a fost întrebata ce nu poate uita și ea a zis "sărutul dinte w și w" (adică inițialele noaste) și acolo mi-am dat seama de ce afara plângea. La început îmi era mila de ea, mi-am și cerut scuze pentru ca nu știam ca și ea îl place etc(nu sunt genul de fata care se lauda cu un băiat pe care fetele îl plac și alte fete, cel puțin nu eram sau doar cu unele fete).

Uneori tipa asta încă dramatizeaza și mai are momente în care efectiv ma enervează cu chestiile pe care mi le spune, cum ar fi odata ma plimbam doar cu ea prin cartier și a început sa îmi povestească de discuția dintre ea și mama ei, mi-a spus cam asa "am vorbit aseară cu mama și i-ma povestit despre Ionică și ca încă îl plac iar ea mi-a zis "e clar ca și el te place" și după i-am zis "mama, are iubita". Sau mi-a mai povestit de o faza când fetele își dădeau palme la fund în joaca și vine Ionica, o trage de talie și le spune "fundul asta e doar al meu" și chiar nu stiu de ce îmi spune toate chestiile astea, ca să ma faca geloasa? (oricum asta s-a întâmplat cu mult înainte până să fim împreună) Apropo, mereu ma întreabă de ce nu sunt geloasă dar nu am motive, singurul lucru pentru care as putea fi geloasa ar fi ca își îmbrățișează toate prietenele (chiar și prietenii) dar mi se pare super ok, asta făcea și înainte sa fim împreună deci nu vreau sa ii stric obiceiurile și oricum nu ma deranjează.

Odată a pus ROMANE la story cu el, poze cu el, citate etc spunând ca tine foarte mult la el, ca l-a ajutat și i-a fost mereu alături și ce a mai pus ea pe acolo iar a doua zi mi-a zis ca nu îl mai place și i-am spus-o pe față "ma fată, aseară ai pus romane pe story cu el și acum nu îl mai placi?" ea "corect, am pus, asta e în trecut"

Acum câteva zile am vrut sa vad ce postează pe tik tok asa ca m-am uitat puțin pe contul ei și chiar m-a enervat, posta chestii în care spunea versuri de dragoste cum ar fi "eu și el, e doar al meu" postase și ceva de genu "când ma suna fără motiv și o baga în apel și pe ggk-sa iar ea nu răspunde" și dupa vine partea cu "oooh, dumbbb" (era clar ca la mine și el se refera pentru ca uneori ma mai baga în apel când era și ea dar nu răspundeam.

Într-o zi mi-a arătat galeria ei și era plina cu poze cu el(ss-uri de pe apeluri) și poze pe care i le făcea random.

Într-o alta zi m-a întrebat "ii știi numărul de telefon?" eu "nu" ea "eu da, am numărul lui de telefon la parola pentru ca în caz ca se întâmplă ceva e cel mai ok". Uneori îl ruga sa ii bage telefonul la încărcat la el și înainte sa plece se ducea cu el ca să i-l dea.

Apropo, am comentat la un tt de-al ei când eram nervoasa și am spus "he is mine" cu un emoji cu inimi și am primit block de la ea.

Ieri mi-a trimis aceeași prietena un ss cu un tt de-al ei în care spunea ca nu se va opri pana nu o sa fie al ei și jur ca m-am enervat extrem de tare. Am zis ca nu sunt genul de persoana care sa se laude cu un băiat dar în cazul ei chiar nu se pune problema, vreau sa ii fac cât mai mult posibil în ciuda și nu știu ce as putea sa fac, dacă vreți sa ma ajutați bine, dacă nu, puteți sa plecați, nu mai are rost sa va pierdeți timpul citind asta. De sărutat oricum ne sărutam mereu când suntem lângă ea deci nu îmi dați idei în care sa ne sărutam lângă ea, cred ca deja nu o mai afectează.
Iar el nu prea e tipul ala rău care sa le facă în ciudă prietenilor lui dar deja m-am saturat de ea, cred ca îl voi putea convinge dar am nevoie de idei.

Asa, nu v-am cum stătea treaba și pana sa fim împreună, eventual chestiile ceva mai interesante. Înainte sa fim împreună fetele din gașca ii spuneau sa se aseje lângă el, făceau glume despre ei gen ca sunt împreună și chestii de genu, eu îl placeam când spuneau toate chestiile alea dar nimeni nu știa pentru ca eram convinsa ca voi primi fz. Iubitul meu și ea au fost împreună anul trecut dar foarte puțin timp, și nu exista vreun motiv pentru despărțire, doar i-a venit ei sa se despartă de el asa ca asta a făcut, s-a despărțit de el pur și simplu.

Si fetele care îmi spuneau ca o sa ma însele și chestii de genu sunt prietene mai bune cu tipa aia decât cu mine asa ca au incercat sa ne despartă. În gașca mai e o prietena care imi este loiala mie și iubitului meu(fata care mi-a trimis acele ss-uri) și mi-a spus multe bârfe pe care le-au spus alea când nu eram eu și iubitul meu afara și efectiv au votat toate ca eu și Ionica sa ne despărțim, când am aflat ce voturi tâmpite au făcut ne-am certat cu toate dar după ne-am împăcat.

Acum câteva zile mi-a arătat și un mesaj imens pe care o fata i l-a trimis iubitului meu spunându-i ca tipa aia l-a sprijinit mai mult decât l-am sprijinit eu, i-a fost alături, i-a demonstrat faptul ca tine enorm de mult la el și i-a mai spus ca nu vrea sa ii zică într-un mod subitl sa se despartă de mine ci sa se despartă de mine când simte ca relația nu mai merge dar vrea foarte mult ca după asta sa o întrebe pe tipa aia dacă vrea sa fie împreună și doamneee, la cat de tare m-a scârbit nici nu am mai continuat sa citesc mesajul.

Ca tot am zis ca la început nu vreau sa ma atașez foarte tare de el și am pus prea mult despre ele. Ei bine relația încă merge, il ador pe acest băiat și mi-a demonstrat de multe ori ca ma iubește și ca nu vrea sa ma piardă deci eu cred ca este băiatul potrivit, sper sa ajungem ca și fratele meu și iubita lui adică sa rămânem împreună foarte mult timp. Odată a sunat-o prietena care ne este loiala noua spunându-i speriata ca am trecut pe lângă o casa de țigani și 2 femei care au ieșit de acolo m-au alergat și probabil mi-au făcut ceva pentru ca nu răspund la telefon și nu ma găsește(era o farsa) și a alergat prin cartier de unde era el(vreo 9-10 străzi) ca să ma găsească pe mine și când am apărut m-a strâns în brate și m-a întrebat dacă sunt bine și abia mai respira(îmi pare rău dar chiar voiam sa îl testam ca sa vedem de ce e în stare). Odată s-a enervat rău de tot pe fata care ii trimitea mesaje în care ii spunea despre cât de mult ține tipa aia la el pentru ca a fost o faza când eu și prietena care ne e loiala noua ne-am certat cu ea deoarece le-a zis unor fete "haideți sa ne în am, doar noi, fără ele" asa ce ne-am supărat și am plecat sa ne plimbam și noi dar în alt cartier în timp ce ii ignoram le toți (chiar și pe cei care nu erau lângă noi când falsa aia a spus ce a spus) și dupa am plecat acasă. Deci ca sa vedeți i voi cât de falsa e aia când am ajuns acasă am citit toate mesajele(aveam multe mesaje de la ea și multe apeluri de la iubitul meu) și fata aia spunea ca ii pare rău, ca măcar relația noastră sa mai dureze dacă prietenia lor nu(dintre iubitul meu și ea) și mi-a trimis ss-uri în care iubitul meu i-a spus ca din cauza ei nu vreau sa ma fiu cu el, ca nu mai are ce discuta cu ea și ca vrea sa dispară din viata lui. Deci a spus ca ii pare rău și măcar relația sa mai dureze dacă prietenia lor nu, dupa ce am vorbit și cu iubitul meu și am clarificat lucrurile s-au împăcat pentru ca i-am spus ca cu el nu am absolut nimic și ca nu vreau s ane despărțit iar aici vine partea în care e cea mai mare falsa din gașca, i-a trimis mesajul despre care v-am zis mai sus exact în aceeași zi în care mi l-a arătat fata aia și mai exact după câteva zile după ce și-a cerut scuze și a zis ca ii pare rău.

Bine, destul, tot vreau sa o facem pe acesta fata geloasa (fata care îl place, nu fata cu mesajele) dar nu știu cum, idei va rog, DAU Fundă cu cel mai mare drag. Pupici, paa

2 răspunsuri:
| DonEduardo a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa nu incepi un razboi. Da-le bloc tuturor pe absolut orice retea de socializare si nici nu le mai urmari. Crede-ma, as da aproape orice pentru acei 2 prieteni pe care ii ai tu. Stai cu ei 2 si ignora-le. Asta o va face mai geloasa ca orice, crede-ma.

| Patriciapatricst123 a răspuns (pentru DonEduardo):

E ceva mai complicat... Pana sa apar eu și alte persoane în gașca lor(asa am devenit și iubita lui) ei erau apropiați și probabil nimic nu ii despărțea (gen prietenia) și la început ne-am înțeles foarte bine cu ei, erau toți de treaba, nu cred ca erau bârfe dar după ceva timp după ce ne-am pus împreună au apărut și certurile pentru ca fetele alea își doreau sa fie cu tipa care îl place, nu cu mine iar el nu are nimic cu ele adică și el s-a certat pe motivul ca sunt enervante pentru ca încercau sa ne despartă dar tot s-au împăcat asa ca nu cred ca as putea sa stau doar cu ei. Sau as putea sa stau doar cu fața aia și sa ii ignoram pe toți mai putin și iubitul meu și sa ii zic motivul:
nu vrem sa mai stam cu fetele
Dar mai departe ce ar trebui sa facem? Again, noi suntem noile fete din gașca și ei se cunosc de mult mai mult timp deci mna, nu știu ce sa fac dar sincer m-aș bucura dacă as porni un război, asa probabil le-aș potoli cu mesajele și dramatizarile și cel mai probabil asa le-ar pierde și pe Ionica o perioada și ar realiza ce idioate sunt. Deci ai niște idei pentru a o face geloasa pe tipa care îl place? Doar pe fata care îl place, știu, mi-ai dat un sfat dar chiar îmi doresc foarte mult sa o fac cât mai mult geloasa, asa cum și ea a încercat în tot timpul ăsta să mă facă geloasa și sa ne despartă happy

Oh da, am uitat sa zic ca disperata asta i-a trimis video-uri cu fundul ei in timp ce mai avea puțin și își rupea coloana