| crazydude a întrebat:

Am o problema incerc sa dau de cineva si nu pot.
Deci persoana pe care vreau sa o sun este in strainatate "cred"
pana acum cand sunam acea persoana pe un nr de cosmote cu roaming activat nu avea credit si nu mergea apelul deci nu spunea nimic se inchidea cand incercam sa sun chiar daca avea telefonul inchis se intampla la fel, astazi cand incerc sa sun imi spune "sunteti in reteaua cosmote persoana apelata nu este disponibila momentan" se poate sa fie in tara acea persoana? daca era in alta tara mai spunea sunteti in reteaua cosmote? numarul nu intra intr-o alta retea cand esti in alta tara? mesaje nu primeste.
deci va rog ajutati-ma e in tara sau tot in afara e? si e normal sa spuna "sunteti in reteaua cosmote persoana apelata nu este disponibila momentan" daca e in strainatate? astept raspunsurile vostre cu nerabdare

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca a zis ca nu e disponibila momentan inseamna ca e in tara daca era plecata acea persoana zicea ca nu o poti contacta deoarece cosmote nu are semnal in afara tarii, probabil doar daca e cu contract dar pe cartela simpla nu.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Trebuie să crezi, persoana ori și-a lăsat telefonul în țară și a plecat în străinătate, ori minte spunând că e plecată din țară.
O zi cu zâmbet să ai!

| crazydude explică:

Deci cand a plecat a activat roamingul, credit nu avea si in acest timp nu suna pur si simplu se inchidea, deci e imposibil sa spuna sunteti in retea cosmote daca e in strainatate?