| ruxandraaaaioanaaaa24 a întrebat:

Am primit o amendă de la ratb pentru ca m-au prins fără bilet si nici nu aveam 50 de lei la mine in momentul respectiv ca sa achit amenda respectiva. Nu am semnat niciun proces verbal însă le-am dat cnpul sa verifice ca am abonament. Intrebarea este: O sa primesc vreo amenda acasa?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Primești amendă chiar dacă ai abonament.

| ruxandraaaaioanaaaa24 explică (pentru mihai69):

Eu întrebam dacă primesc amenda desi nu am semnat absolut nimic

| mihai69 a răspuns (pentru ruxandraaaaioanaaaa24):

Da, poți primi amendă.
Uite ce scrie la lege:
„Procesul-verbal se semnează pe fiecare pagină de agentul constatator şi de contraveni­ent. În cazul în care contravenientul nu se află de faţă, refuză sau nu poate să semneze, agen­tul constatator va face menţiune despre aceste împrejurări, care trebuie să fie confirmate de cel puţin un martor. În acest caz procesul-verbal va cuprinde şi datele personale din actul de identi­tate al martorului şi semnătura acestuia."