| Abcfunny a întrebat:

am si eu o intrebare anul viitor voi pleca la mare cu parinti si ne-am propus sa trecem un pic si prin Bulgaria si Ucraina(Avand in vedere ca eu si fratele meu suntem minori). Pot trece eu cu buletinu si fratemiu cu certificatu de nastere sau trebuie sa ne facem pasaport?
Ps:ma contrazic cu mama.

Va pup:*:*

3 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Eu stiam ca va pot lua parintii pe pasaportul lor, dar nu sunt sigurathinking

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Conform noilor norme impuse oarecum de intrare Romaniei in UE, copii minori pentru a putea calatori in strainatate au nevoie de pasaport, indiferent daca calatoresc insotiti de parinti sau alte persoane cu acordul parintilor.
Tu avand 14 ani poti calatori doar pe baza cartii de identitate, insa fratelui tau va trebui sa ii faceti pasaport de copil.
Pentru mai multe detalii poti viziona site-ul:
http://www.politiadefrontiera.ro/
La sectiunea conditii de calatorie a cetatenilor romani.
Mult succes,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie paasport ca sa treci!