| Anda1708 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Ce se poate intampla daca cineva are un cont fals de facebook si pune poze luate de la alte persoane? Adica poate avea probleme gen politie, amenda sau ceva de genul? Multumesc happy

5 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Numai daca ai dovezi si cineva il denunta. Daca are poze jignitoare sau indecente cu persoane care nu au dat voie sa le posteze poate lua amenda sau chiar inchisoare dar mai rar.

| Ibrahimovic a răspuns:

Sunt mai multe acuzatii ce se pot aduce unei astfel de persoane. E ilegal sa folosesti numele altei persoane si sa distribui sau sa divulgi fara drept materiale personale.
Se numeste "violarea secretului corespondentei", pentru care se pot face 3 luni - 1 an de inchisoare.
Ar mai fi si "uzul de fals", pentru care se pot face de la 3 luni la 2 ani de inchisoare. Sau "fals informatic", fapta pedepsita cu inchisoarea de la 1 - 5 ani.

Citeste Codul Penal si o sa vezi acolo mai multe detalii! happy

| Lαrisα a răspuns:

De aia nu am eu Facebook laughing

| GeorgianaRalucaa a răspuns:

Pai atat timp cat alte persoane nu afla cine a facut acel cont fals de facebook nu.

| Anda1708 explică (pentru GeorgianaRalucaa):

Si pot afla in vreun mod?