| JustmeA94 a întrebat:

Buna, am si eu o nelamurire am auzit fel si fel de opinii, am vazut o prietena conectata pe whatsapp, dar ea spune ca nu era conectata ca se juca si ca nu stie de ce aparea conectata ca poate fiindca avea netul activat. E posibil sa mai apari conectat si daca nu esti? Multumesc

6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Am observat ca atunci cand folosesti aplicatia si vorbesti cu cineva si inainte sa iesi de pe ea, ramai fara internet, se poate sa mai apari ca online inca 1-2 minute si ultima ora la care ai fost conectat sa fie de exemplu 10:32 cand tu in realitate ai ramas fara internet la 10:30.
Sau mai poate exista varianta in care sa fi vorbit cu tine, de exemplu, sa fi apasat butonul acela ca o sageata care te duce inapoi la interfata pe care vezi toate conversatiile si sa fi lasat telefonul deoparte si sa il fi lasat asa, fara sa apese pe buton pentru a bloca ecranul. Apari online pana cand se blocheaza automat ecranul telefonului. Daca ea are display-ul programat sa se inchida dupa 30 secunde de inactivitate, e posibil sa mai apari online inca 1 minut, de exemplu. Daca are timpul de blocare a ecranului mai mare, atunci iti va arata ca e online tot timpul cat a ramas telefonul cu ecranul aprins pe acea interfata unde vezi toate conversatiile, sau de ce nu, poate intr-o conversatie cu cineva. Daca ar fi ramas deschisa conversatia cu tine, chiar daca nu era langa telefon si ai fi trimis mesaj, ar fi aparut ca "seen".Ca na, whatsapp nu stie daca tu mai esti langa telefon sau nu atata timp cat desplay-ul e activ...
Dar daca ar fi iesit de pe aplicatie si ar fi intrat pe alta cum spune sau chiar daca nu ar fi intrat pe alta dar ar fi iesit de pe aplicatie, nu ar fi aparut online.
Astea din proprie experienta ti le spun si daca excludem definitiv faptul ca pur si simplu acea persoana era intr-o conversatie cu altcineva. Sper ca am explicat pe intelesul tau pentru ca nu prea ma pricep sa redau in scris astfel de explicatii tehnice happy

| JustmeA94 explică (pentru Floridori):

Am inteles, da zice ca se juca pe telefon si totusi aparea conectata dar in wapp nu era, ciudat nici ea nu intelege, mersii mult

| Floridori a răspuns (pentru JustmeA94):

Cu placere! Eu nu am patit si nici nu am intalnit sa dea astfel de erori in afara acelor mici diferente pe care le-am explicat mai sus.Dar nu sunt experta in asa ceva si vorbesc doar din propria experienta in cazul asta happy
Numai bine!

| fyp a răspuns:

Poate s-a conectat de pe telefon pe un alt device precum calculator, laptop sau tabletă, și a uitat să se deconecteze.

| JustmeA94 explică (pentru fyp):

Nuu nu e conectata pe nici un alt device cu whatsapp ul, de aia nu intelegen cum putea aparea conectata daca zice ca nu era pe el si doar statea pe telefon

| Anonim121321 a răspuns:

Poate fi o eroare de sistem de la whattsap