| 1ceapa2usturoi a întrebat:

Buna. Am si eu o problema.
Eu sunt casatorita cu un neamt.
De cativa ani am deschis propria noastra afacere.
Problema e ca, casnicia noastra nu prea merge din cauza afacerii. Non-stop sunt certuri.
Intrebarile mele finale sunt:
1. Daca il parasesc, e posibil sa port si eu datoriile ce el si le-a facut la banca chiar daca nu am semnat nimic pentru credit si afacerea nu e pe numele meu desi sunt maritata cu el?
2. Daca isi pune el capat zilelor, atunci tot eu trebuie sa ii port datoriile sau o sa le poarte familia lui? Ca tot ma ameninta ca se omoara.
Tin sa mentionez ca eu am un cont separat de bani si el are cont al lui doar pentru afacere si credit.

Cel mai convingator raspuns primeste o funda mare de la mine si m-as bucura foarte mult de ajutor si vreau sa multumesc in avans!

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

1 - Divortezi
2 - Iti iei partea jumate la care ai dreptul, sau la ce ai (discuti cu un avocat si afli exact).
3 - Ramane el cu partea lui, nu esti in acte, nu mai esti nimic pentru el, esti o persoana straina in momentul solcitarii datoriilor daca el se omoara.
Banca va lua maxim tot ce avea el, nu are treaba cu bunurile unui strain sa zic asa. Daca nu ajunge ce are, pentru banca ghinion.

Si asta e, ca nu-ti mai ramane tie tot daca se omoara dupa, e alta, dar oricum la divort nu aveai cum lua tot.
Ca daca nu divortezi, e posibil ca banca sa ia si din partea ta daca nu ajunge partea lui!
Deci legal trebuie sa nu mai ai nici o treaba cu el, si sa nu fi in nici un act al afacerii.
Si gata!

Lasa-l sa se omoare, nu e problema, tu vezi de viata ta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Impartiti-va raspudnerile si nu va veti mai certati.
Unul se ocupa de aprovizionare si marfa, platind si furnizorii iar celalat se ocupa strict de nagajati si marfa care se vinde efectiv in magazin alaturi de vanzatori.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Ideea era ca sa faca in cazul prezentat, nu sa iasa din acel caz, ca nu se poate. Ca daca se putea, stia si ea ce zici tu, de mult.
Parerea mea e ca daca nu e nimic pe nimele ei, ea nu are treaba cu nimic.

Si daca-s bunuri comune, banca va lua din partea lui, nu are treaba cu partea ei.
Chiar sunt unele cupluri care unul din ei pacaleste sa semneze celalalt si sa preia imprumutu, datoriile tocmai ca alalalt sa nu aiba treaba la o adica.

Plateste cine are afacerea, cine e pe acte.

| Hammurabi a răspuns:

Atât timp cât ești măritată cu el, răspunderea e în solidar pentru amândoi.
În primul rând datoriile societății vor fi executate din averea și posesiunile societății până la faliment/lichidare.
Dacă nu sunt acoperite, va răspunde cu bunurile personale patronul/administratorul.
În cazul tău, fiind căsătorită cu el, bunurile sunt comune, indiferent că e vorba de conturi bancare care sunt doar pe numele tău.
Situația ta e destul de ingrată.
Ca să ieși din chestia asta ar trebui să divorțezi. Dar dacă tu inițiezi divorțul, e posibil ca el să facă ce a zis și să se sinucidă, și în cazul ăsta nu se va schimba nimic. Totul va pica doar pe tine.
Soluția ideală pentru tine ar fi dacă ai putea divorța și face partajul înainte ca el să facă vreun gest necugetat.
Atunci n-ai mai avea nici o treabă cu ce se întâmplă în continuare.
Asta e cam ce știu eu. Dar ideal ar fi să consulți totuși un avocat. E cel mai bine și cel mai sigur.

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai nu, divorteaza, isi ia partea si adios, ramane el cu partea lui care nu mai e bun comun cu ea.

Si treaba lui ce face daca se suicideaza, banca ii ia din ce ii ramane lui.
Ea nu e pe acte deloc la firma, a divortat, e persoana straina, nu mai are nici o treaba, ramane cu jumatea ei luata deja.
Asta daca in momentul solicitarii datoriei, ea e divortata si netrecuta in acte, si a apucat sa-si ia partea de la el.