| BubulinaBulinutaRoz a întrebat:

Bună
Am şi eu o problemă. Mă puteţi ajuta?
Luna trecută am dat un concurs la matematică, şi eu am luat primul loc. Săptămâna trecută au venit rezultatele şi eu am ieşit pe primul loc. A doua zi când m-am duc la şcoală, toţi se uitau urât la mine, şi nu mă băgau în seamă. Mi-au spus că sunt prea deşteaptă (n-am înţeles nici eu, dar în fine). De ce trebuie să existe invidie? Nu e vina mea că m-a dus capul să am luat primul loc. A, da, încă ceva.
Azi am dat test la Geografie şi am luat iarăşi, cea mai mare notă. În pauză, un băiat de la mine m-a făcut nesimţită şi încrezută şi a plecat. După aceea a venit alt coleg care m-a bătut, şi m-am dus cu ochiul vânăt acasă.
Ce pot să fac? Nimeni nu mă bagă în seamă la şcoală. Stau singură în bancă...sad
Aştept sfaturi.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Asa mi se intampla si mie acum ceva timp, insa nu ai ce sa le faci, in afara de a lua masuri in ceea ce priveste treaba cu lovitul, care nu este deloc in regula. Spune dirigintei/ dirigintelui, chiar daca este posibil ca mai apoi sa comenteze si mai mult.
Cat despre invidie, exista dintotdeauna si va exista in continuare, in special din partea celor care nu sunt in stare sa faca lucrul respectiv si se simt frustrati. Ma refer aici la acea invidie care vine din rautate si care nu are nimic benefic, nu tipul acela care te determina si pe tine sa ajungi la nivelul persoanei pe care o invidiezi. Oricum, tu simte-te mandra pentru ceea ce ai realizat si lasa-i sa vorbeasca, insa nu lasa nerezolvata chestia cu lovitul, fiindca nu este okay si incurajezi situatia sa se inrautateasca. Si crede-ma, poti supravietui si singura pe parcursul scolii/ liceului, nu este sfarsitul lumii; si eu am fost la fel in scoala generala (nici acum nu am o situatie foarte stralucita din punctul asta de vedere, dar macar sunt lasata sa-mi vad de treaba). Succes in continuare!

| Silviuloan a răspuns:

Incearca sa gasesti subiecte de discutie comune cu ei... nu te lasa cu notele ai sa ajungi departe.

| Tudoryca a răspuns:

Baietilor care te-au batut ar trebui sa le dai una in gura si sa-ti vezi de treba si sa nu-i bagi in sama

| BubulinaBulinutaRoz explică:

Mulţumesc tuturor pentru răspunsuri. Probabil să pară banal pentru că am doar 12 ani...
Mulţumesc încă o dată pentru sfaturi.
Rămân datoare.