| Thecurious a întrebat:

Buna, am vizionat serialul "Game of Thrones". Probabil ati auzit de el pentru ca este un fenomen cultural, ma rog, eu am fost un fan casual.
Curiozitatea mea e :"Viata e un fel de "Game of Thrones" in varianta moderna, netinand cont de magie.
Dincolo de mesajul hollyhood-ului impotriva republicanilor, care nu a fost inteles de pustime. Ma rog, stiti cum sunt artistii, hipersensibili fiind, ei se simt afectati de oamenii care sufera din cauza saraciei.

9 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Care e legatura cu republicanii? Serialul a fost facut dupa carti nu are nici o treaba cu politica.

| Thecurious explică (pentru Dismally):

Hollyhood-ul e anti-Trump. Ei promoveaza idei de stanga. Si scriitorul seriei de carti e de stanga.
Artistii, fiind umanisti prin excelenta, sunt interesati de politica.
Si ca o completare la cele tastate, la o festivitate de absolvire a academiei militare West Point( printre absolventi era si un roman), vice-presedintele Mike Pense le-a recomandat absolventilor sa nu creada in mesajele transmise de filmele produse de hollyhood.
Fiecare are bataliile lui, Asta-i viata.

| Dismally a răspuns (pentru Thecurious):

Le-ai cam inteles gresit. Autorul a scris prima carte in 1996, nu era nici Trump presedinte nici ideile de stanga nu erau asa populare pe atunci... Nici cartile nici serialul nu a avut nici o legatura cu politica, altele da, au fost influentate dar nu e cazul aici.

| Thecurious explică (pentru Dismally):

Sigur ca George Martin nu s-a gandit la Trump, edvident, dar serialul are legatura cu politica. Spre exemplu, scena in care regina dragon tine discursul in fata soldatilor ei, e scena nazista.
M rog, fiecare cu opiniile lui.

| sonya a răspuns (pentru Thecurious):

Ce legatura are acel discurs cu nazismul? Ca aici chiar m-ai facut curioasa. Istoria te poate contrazice, iar George Martin a fost probabil inspirat printre altele si de istoria Angliei.

Regina Angliei, Elisabeta I are un discurs fenomenal in fata armatei in 1588 la Tilburry. Cauta un documentar despre ea si vei vedea ceva asemanari, chiar mai multe decat te vei astepta.

| Thecurious explică (pentru sonya):

Mie asa mi s-a parut.
Da, George Martin a fost inspirat din istoria Angliei, din cate am auzit.
Nu voi cauta discursul reginei, pentru ca dispretuiesc aristocratia.
Oratorii regali te manipuleaza bine, tu iti dai viata in transee, iar boss-ii negociaza si semneaza hartii la caldurica, ca na, asta-i viata. Apararea patriei e sacra, fiecare aparand-o cu ce poate.

| sonya a răspuns (pentru Thecurious):

Poate ca nu intelegi pe deplin ideologiile. Cl putin asa mi se pare.
Nu inteleg ce treaba are aristocratia cu faptul ca poti afla lucruri noi. Ok, nu iti place e dreptul tau, al fiecaruia, dar a te documenta despre ea e cu totul altceva. Astfel poti face afirmatii corecte stiind ca tu ai deja o cultura generala.
In viata vom dispretui multe lucruri, dar ca sa poti discuta despre ele este important sa ai o baza de cunostinte. Iar cel mai bun exemplu este al tau: asemanarea cu nazismul acolo unde chiar nu e cazul.

| TristanTzara a răspuns (pentru Dismally):

Apoi știu cum spunea Freude "Toți e politică, mai puțin politica" sau ceva de genu'...

| Ephappy a răspuns:

Este un fel de oglinda a societatii contemporane. In serial sunt blamate crima, desfarul, minciuna si multe alte atrocitati care din nefericire au loc astazi.